Top
Wykończenie domu

Izolacje we współczesnym budownictwie – wymagania i technologie 

Izolacja to nieodzowny element nowoczesnego budownictwa, gwarantująca efektywność cieplną, a także poprawne działanie kluczowych instalacji domowych. Obecnie normy są coraz mocniej zaostrzone w tym zakresie, co przekłada się na większe oszczędności eksploatacyjne dla inwestora oraz proekologiczne gospodarowanie wszelkimi zasobami. Izolacje wykorzystywane są na wielu obszarach budynku, praktycznie na każdym etapie jego budowy.

Czym jest izolacja i do czego służy?

Izolacją nazywa się w budownictwie warstwę oddzielającą dwa sąsiadujące ze sobą elementy przed wzajemnym wpływem, która zabezpiecza budynek lub jego część przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych oraz względnie usprawnia funkcjonalność całego obiektu. Izolacje przeprowadzane są z wykorzystaniem różnych materiałów w zależności od przeznaczenia.

Izolacje zabezpieczają budynek zarówno przed zimnem, jak i gorącem, a także przenikaniem wilgoci do jego wnętrza oraz zapewniają odpowiednie wyciszenie. Nie można zapomnieć, oczywiście, o istotnym ich wpływie na niższe koszty ogrzewania oraz klimatyzacji. Izolacje stanowią ważny elementem każdej domowej instalacji, jednocześnie dbając o zachowanie jak najmniejszych strat cieplnych.

We współczesnym budownictwie wyróżnia się następujące rodzaje izolacji:

  • izolacje termiczne – niwelują straty ciepła i podnoszą bilans termiczny (aerożel, styropian, piana poliuretanowa PUR, wełna mineralna itp.)
  • hydroizolacje – chronią przed negatywnym oddziaływaniem wody i wilgoci (materiały bitumiczne, folie z tworzyw sztucznych, żywice itp.)
  • izolacje wiatrowe (przede wszystkim membrany)
  • izolacje elektryczne – zabezpieczają instalacje oraz urządzenia elektryczne
  • izolacje akustyczne – tłumią hałasy pochodzące z zewnątrz (w niektórych przypadkach również z wewnątrz)
  • izolacje przeciwdrganiowe

W budownictwie stosuje się także specjalne rodzaje izolacji, przeznaczone np. do zabezpieczania zbiorników przed działaniem agresywnych środków chemicznych (kwasy, ługi itp.). W budownictwie zarówno mieszkaniowym, jak i przemysłowym wykorzystuje się równocześnie wiele rodzajów izolacji, w tym nowoczesne izolacje natryskowe, które znacząco poprawiają komfort cieplny i akustyczny użytkowników, a także ich bezpieczeństwo.

Izolacja termiczna

Tego rodzaju izolacja ma za zadanie jak najefektywniej ograniczyć wymianę ciepła pomiędzy budynkiem, a otoczeniem zewnętrznym. Zmieniające się trendy oraz wciąż rosnące wymagania względem ogrzewania nowoczesnych domów wymuszają na inwestorach konieczność wykorzystywania coraz lepszych właściwości stosowanych rozwiązań. Stopień izolacji termicznej określają dwa główne parametry:

  • współczynnik przewodzenia ciepła (λD) – gdzie lambda (λ) określa, jak dużo ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości (im niższa lambda, tym lepsza izolacja), natomiast współczynnik D oznacza wartość deklarowaną zgodnie z przepisami
  • opór cieplny (RD) – im wyższe R, tym lepsza izolacja

Dla całych przegród ważny jest również parametr określany współczynnikiem przenikania ciepła U:

  • określa parametry termiczne wybranych materiałów tworzących przegrodę
  • jego wartość wpływa na ogólną termoizolację budynku
  • kluczowym elementem jest w jego przypadku rodzaj użytej izolacji – typ wełny mineralnej, rodzaj styropianu, piana PUR czy płyta PIR

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.