Top
Wykończenie domu

Jak skutecznie usunąć grzyb i pleśń ze ścian

Zarówno w starym, jak i nowym domu powinniśmy zawsze dbać o jego właściwą wentylację, regularne wietrzenie, uniemożliwiające osadzanie się wilgoci, co w krótkim czasie mogłoby doprowadzić do powstania na ścianach nieestetycznych wykwitów grzybów oraz pleśni. Zdarza się to szczególnie zimą, kiedy rzadziej otwieramy okna, a wysoka temperatura panująca w pomieszczeniach tworzy doskonałe środowisko do ich rozwoju. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny takiego stanu rzeczy, a równie częstą jest niewłaściwie wykonane, ocieplenie ścian, czy zbyt szczelne okna utrudniające prawidłową wymianę powietrza. W kuchni niekiedy sami jesteśmy temu winni, zapominając o włączeniu wyciągu lub pochłaniacza nad kuchenką podczas gotowania, kiedy w powietrzu unosi się duża ilość pary wodnej.

Grzyb i pleśń na ścianach – zagrożenie dla naszego zdrowia

Wykwity grzybów i pleśni na ścianach oraz sufitach muszą zostać bezwzględnie usunięte, stanowią bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia domowników. O ile grzyby mogą stać się przyczyną alergii czy wywołać choroby dróg oddechowych, to w przypadku pleśni sprawa jest już o wiele poważniejsza, ponieważ charakteryzuje się nawet działaniem rakotwórczym. Najbardziej skutki tego oddziaływania odczuwają dzieci i osoby starsze, dlatego przy okazji remontu warto pozbyć się ich raz na zawsze. Całą pracę uda się wykonać stosunkowo szybko, pod warunkiem jednak, że będziemy trzymać się kilku sprawdzonych metod.

Krok 1 – ustalenie przyczyny pojawienia się grzybów i pleśni

Trwałe usunięcie tych niechcianych gości ze ścian nie jest prostym zadaniem i nie wystarczy tu tylko umycie powierzchni oraz jej pomalowanie. Po kilku tygodniach, a nawet i dniach, wykwity pojawią się na nowo, dlatego pierwsze co powinniśmy zrobić, to poznać przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Należy sprawdzić między innymi materiał ocieplenia ścian zewnętrznych, czy nie ma w nim ubytków powodujących podciekanie ich wodą. Jeśli mieszkamy w bloku, a nie w domu jednorodzinnym, sprawdźmy też, czy nie zalewają nas sąsiedzi, co najczęściej zdarza się w kuchni oraz łazience i wynika z nieszczelności instalacji wodnej lub kanalizacyjnej. Ostatnie, co warto skontrolować, to istniejący system wentylacji czy klimatyzacji, kanały i kratki wentylacyjne oraz dach. Niewłaściwie zaprojektowana i wykonana więźba lub niestarannie położone pokrycie, otwierają wilgoci drogę do wnętrza, zacznijmy więc od usunięcia wszystkich znalezionych usterek. Powodem pojawiającej się wilgoci może też być źle zlokalizowane szambo betonowe, położone zbyt blisko fundamentów budynku.

Krok 2 – usuwanie pleśni z powierzchni ścianach

Kiedy znaleźliśmy już przyczynę problemu, nadszedł czas na dokładne oczyszczenie ścian, a odgrzybianie najlepiej rozpocząć od sprawdzenia przylegania tynku w newralgicznych miejscach. Opukujemy go po prostu, a charakterystyczne głuche odgłosy, to znak, że dzieje się pod nim coś niepokojącego. Tynk trzeba będzie niestety skuć, a całą powierzchnię oczyścić, najpierw z grubsza drucianą szczotką, a później dokładnie za pomocą metalowej szpachelki, łącznie ze spoinami między pustakami albo cegłami. Tak oczyszczona ściana musi następnie dokładnie wyschnąć i dopiero wtedy można ją pokryć środkiem likwidującym grzyby oraz pleśń.

O wiele trudniejsze zadanie czeka nas w sytuacji, gdy na ścianach mamy położone tapety, z których unosi się przykry zapach wilgoci, a one same miejscami wyglądają na mokre. Największy problem polega na tym, że nie możemy zazwyczaj usunąć tylko zaatakowanego fragmentu, ale całą w danym pomieszczeniu. Po jej odklejeniu najlepiej metodą na mokro, postępujemy w opisany powyżej sposób i raczej nie polecamy położenia nowych tapet, tylko pomalowanie farbą, pozwalającą lepiej oddychać ścianie. Pleśń i grzyby równie często pojawiają się w łazience, zazwyczaj na spoinach łączących poszczególne płytki, skąd na szczęście są łatwe do usunięcia, często bez konieczności kładzenia nowych fug.

Krok 3 – wybór właściwego preparatu pleśniobójczego i grzybobójczego

Wiemy już, że po mechanicznym oczyszczeniu ścian, trzeba pokryć je odpowiednim preparatem usuwającym pleśń i grzyby. Są to środki chemiczne, dostępne bez problemów w sklepach, wymagające jednak zachowania dużej ostrożności podczas ich stosowania. W większości przypadków mamy do czynienia z substancjami charakteryzującymi się agresywnym działaniem na skórę oczy oraz drogi oddechowe, trzeba więc zakrywać ręce gumowymi rękawicami, a na twarz zakładać maseczkę i okulary ochronne. W wielu przypadkach, szczególnie przy dezynfekcji większych powierzchni konieczna będzie też specjalna odzież ochronna.

Na szczęście w domowych warunkach w zupełności wystarczą popularne preparaty w postaci aerozolu lub płynu do nakładania np. pędzlem. Można je kupić również jako proszek do rozrabiania w wodzie, ale takie rozwiązanie będzie nieco mniej praktyczne. Kupując preparat, zwróćmy uwagę na jego skład, chociaż większość działa na podobnej zasadzie, z wykorzystaniem tzw. aktywnych form tlenu, najskuteczniej likwidujących pleśń oraz grzyby, łącznie z ich formami zarodnikowymi. Warto również wybierać takie, które mają w składzie aktywne cząstki srebra, zwalczające z kolei niebezpieczne bakterie. Oczywiście musimy dobrać właściwy środek do danej powierzchni, a ten do ścian powinien mieć niski odczyn pH, nieuszkadzający surowców mineralnych stosowanych w materiałach budowlanych, być bezbarwny i z łatwością docierać do najgłębszych warstw. W łazience i kuchni, pomieszczeniach o dużej wilgotności, gdzie pleśnie i grzyby rozwijają się intensywniej, musimy użyć do ich usunięcia środków o bardziej agresywnym działaniu. Jeśli nie wiemy, na który się zdecydować, zawsze możemy poprosić o pomoc sprzedawcę lub po prostu zapoznać się z wszystkimi informacjami, jakie są umieszczone na etykiecie takiego produktu.

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.