Top
Wykończenie wnętrz

Urządzamy domowe biuro – podstawowe zasady

Dzisiejsze czasy charakteryzuje gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii i powszechny dostęp do internetu, co wpłynęło między innymi na zmianę podejścia do pracy zawodowej. W wielu branżach można zaobserwować odejście od konieczności codziennego przychodzenia do biura i np. programiści, graficy czy copywriterzy mogą bezproblemowo pracować w domowym zaciszu. Dla zatrudniającej pracownika firmy jest to z pewnością znaczne ograniczenie kosztów, ale decydując się na wykonywanie swojego zawodu w domu, trzeba zadbać o wygodne miejsce to umożliwiające. Domowe biuro wbrew pozorom nietrudno jest urządzić, jednak, aby było komfortowe, warto trzymać się kilku sprawdzonych zasad, zalecanych przez najlepszych projektantów wnętrz.

Domowe biuro – wybór właściwego miejsca

Projektując takie biuro, trzeba przede wszystkim zadbać o wysoką efektywność pracy, dlatego powinno ono dokładnie odpowiadać potrzebom konkretnego zawodu i być właściwie umiejscowione. Praca w domu nie jest łatwa, czasami ciężko się nad nią skupić, a to, co robimy, nie może też zakłócać życia innym domownikom. Dlatego najlepiej jest poświęcić na ten cel osobne pomieszczenie, ale własny gabinet to niestety luksus, na jaki zazwyczaj nie możemy sobie pozwolić. Kiedy jednak mamy taką możliwość, to urządzając go, warto zapewnić sobie odpowiedni komfort, na który wpływ ma wiele różnych czynników, takich jak:

  • kolorystyka, zdecydowanie utrzymana w jasnych, najlepiej pastelowych odcieniach, a tak pomalowane ściany powiększą optycznie nawet niewielkie pomieszczenie. W miarę możliwości zrezygnujmy raczej z bieli, dającej wrażenie nadmiernej sterylności na rzecz spokojnych beżów czy odcieni żółci,
  • właściwe oświetlenie, najlepiej naturalnym, dziennym światłem, czemu sprzyjają duże okna, z których dobrze jest usunąć zasłony, a nawet firany, zastępując je żaluzjami lub roletami pozwalającymi płynnie regulować natężenie światła,
  • dodatkowe elementy dekoracyjne, zdjęcia, sprzęt grający, jeśli lubimy słuchać muzyki w trakcie pracy, a wszystko to sprawia, że biuro staje się przytulne, wręcz zachęcając do pracy. Nie zapominajmy również o kwiatach oczyszczających i ujemnie jonizujących powietrze, jednocześnie pachnących i tworzących przyjemną atmosferę.

Zupełnie inne warunki trzeba spełnić, urządzając kącik roboczy w niewielkim mieszkaniu, gdzie liczy się praktycznie każdy metr powierzchni. Znalezienie wolnego miejsca w sypialni lub salonie wiąże się niestety z wzajemnym przeszkadzaniem sobie nawzajem z innymi domownikami, dlatego najważniejsze będzie oddzielenie takiej strefy od reszty pokoju z dala też od tzw. ciągów komunikacyjnych. Często da się wygospodarować takie miejsce np. za drzwiami wejściowymi do pokoju, a w innym przypadku można wykorzystać np. meblościankę, rozkładany parawan, zamontować przesuwaną kotarę, czy nawet zdecydować się na postawienie cienkiej ścianki z płyty gipsowo — kartonowej. Ciekawym pomysłem może też być zagospodarowanie naturalnej wnęki w ścianie, takiej, jaką zazwyczaj wykorzystujemy do montażu szafy przesuwnej. Daje ona naprawdę duże możliwości zamontowania wygodnego blatu roboczego, a bezpośrednio nad nim praktycznych półek, ułatwiających przechowywanie niezbędnych dokumentów.

Domowe biuro – meble niekoniecznie biurowe

W sposobach urządzania domowego biura nadal panuje stereotyp, że swoim urządzeniem musi ono przypominać firmowy odpowiednik. Niekoniecznie trzeba w nim ustawiać ciężkie i zazwyczaj niepraktyczne biurko czy stolik komputerowy, przed którym obowiązkowo musi stać obrotowe krzesło lub fotel. Najwyższy czas z tym zerwać i uczynić z miejsca do pracy ważny, przyciągający wzrok element dekoracyjny mieszkania. Oczywiście nie można jednocześnie lekceważyć podstawowych zasad ergonomii, a niewłaściwie dobrana wysokość blatu roboczego czy krzesła bardzo szybko odbije się na naszym zdrowiu, będąc powodem zwyrodnień i bólów kręgosłupa. Podobnie jest w przypadku profilaktyki wzroku, a obowiązujące w tej kwestii zasady są bardzo proste i mówią, że:

  • wysokość biurka i krzesła dobiera się, przeprowadzając prosty test. Zgięte łokcie położone na biurku powinny zawsze tworzyć idealny kąt prosty, tak samo nogi zgięte w kolanach przy stopach spoczywających płasko na podłodze,
  • oświetlenie powierzchni roboczej musi obejmować wszystkie używane narzędzia, mysz, klawiaturę, czy notatki, a używana lampa nie powinna jednocześnie świecić jaśniej niż ekran komputera,
  • górna krawędź ekranu monitora czy wyświetlacza w laptopie zawsze musi znajdować się maksymalnie na poziomie oczu, zaś odległość od ekranu powinna wynosić co najmniej 70 cm.

Rezygnacja z tradycyjnego biurka nie oznacza jednocześnie rezygnacji z wygody, w sklepach czy salonach meblowych można dostać blaty w praktycznie dowolnych rozmiarach wraz z dopasowanymi do nich nogami o regulowanej wysokości. Pozwala to na niemal swobodne ich dostosowanie do konkretnych potrzeb, a zwłaszcza do ilości miejsca, jakie możemy na nie przeznaczyć, podobnie można postąpić z fotelem czy krzesłem. Do przechowywania dokumentów przydadzą się wspomniane półki albo nawet niewielka szafka czy komoda na kółkach, która zmieści się pod stołem i w razie potrzeby można ją przesuwać.

Z dużą swobodą możemy też dobrać inne niezbędne wyposażenie biurowe np. pojemniki na długopisy, nie muszą one być od razu designerskie, bo jak pokazuje doświadczenie, najlepiej w tej roli sprawdzi się zwykły kubek przyniesiony z kuchni. Wiele osób decyduje się także używać w charakterze biura to pomieszczenie, wykorzystując nieobecność domowników, jednak jest to mniej wygodne i oznacza konieczność przerwania pracy na czas przygotowywania i spożywania posiłków. Panuje w nim również wilgoć, zdecydowanie niewskazana dla sprzętu elektronicznego.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.