Top
Wykończenie wnętrz

Nowoczesna i komfortowa łazienka – jak ją urządzić

Jednym z pomieszczeń, które obok kuchni najczęściej używamy w każdym domu, jest niewątpliwie łazienka, którą należy urządzić tak, aby zapewniała domownikom maksimum komfortu. Jest to jednocześnie pomieszczenie wyjątkowo trudne do zaprojektowania, szczególnie kiedy ma niewielki metraż, jak to często bywa np. w mieszkaniach w bloku.

Urządzamy łazienkę – luksus czy funkcjonalny minimalizm

Przez wiele lat w naszych łazienkach dominował iście barokowy wystrój, luksus objawiający się między innymi bogactwem różnych, często niedopasowanych do siebie elementów dekoracyjnych, rzeźbionymi kafelkami czy ramami luster, a nawet kranami w złotym kolorze. Powodowało to niestety przykre uczucie przesytu, a wygodzie użytkowania wielu urządzeń również można było dużo zarzucić. Na szczęście taki styl należy już do przeszłości, a obecnie możemy zaobserwować całkowicie odmienny trend, minimalistyczny i skupiający się przede wszystkim na funkcjonalności łazienki. Dominuje w niej prostota, naturalne barwy i materiały najwyższej jakości.

Urządzamy łazienkę – jak ją właściwie zaprojektować

Największym problemem, i to niemal w każdej łazience jest brak dużej ilości wolnej przestrzeni i właśnie na tym powinniśmy się skupić w pierwszej fazie jej projektowania. Badania wykazują, że narzeka na to prawie 30 procent naszych rodaków, a nadmierne zagracenie tego pomieszczenia utrudnia jednocześnie utrzymanie go w czystości.

Nie dysponując zbyt dużym metrażem, warto podzielić łazienkę na kilka odrębnych stref, może też pomóc ewentualne przesunięcie kilku ścian, nawet kosztem zmniejszenia innego pokoju. W większości mieszkań czy nawet domów jednorodzinnych, łazienka jest zazwyczaj połączona z WC, ale zaleca się rozdzielenie tych pomieszczeń. Wbrew pozorom nie trzeba na to aż tak dużo miejsca, a w pełni funkcjonalną toaletę zrobimy już, dysponując 1,5 – 2 m2 kwadratowymi wolnej przestrzeni. Z łazienką niestety nie pójdzie nam już tak łatwo i musi ona mieć co najmniej 4 – 5 m2.

Równie ważne podczas sporządzania projektu jest odpowiednie rozmieszczenie całego niezbędnego wyposażenia, którego położenie trzeba będzie rozplanować z miarką w ręku, dlatego, że ma tu znaczenie każdy przysłowiowy centymetr. Dotyczy to nie tylko tak ważnych elementów, jak wanna czy umywalka, ale i glazury kładzionej na ścianach oraz podłodze. Wybór wyposażenia dostępnego w sklepach jest naprawdę olbrzymi i uda nam się znaleźć wielofunkcyjne, uniwersalne rozwiązania, takiej jak wanna z zamontowaną zasłoną, ułatwiająca wzięcie prysznica czy kompakt ze spłuczką chowaną pod powierzchnią ściany. Sporo przestrzeni można także zaoszczędzić, decydując się na niewielką, narożną kabinę prysznicową bez typowego brodzika, tylko z tzw. odwodnieniem liniowym, czyli bezpośrednim odpływem umieszczonym w podłodze o odpowiednio dobranym kącie nachylenia.

Urządzamy łazienkę – dobór wyposażenia

W nowoczesnej łazience niezależnie od jej wielkości zawsze powinien panować idealny porządek i to nie tylko ze względu na zdrowie domowników. Wszystko powinno mieć w niej swoje stałe miejsce, co pozwoli uniknąć ciągłego bałaganu i poszukiwania każdego potrzebnego kosmetyku czy ręcznika. Utrzymanie porządku z pewnością ułatwią funkcjonalne meble, takie jak:

  • szafka umywalkowa, dopasowana do jej rodzaju i wielkości, będąca jednocześnie najlepszym miejscem do przechowania środków czystości, dlatego warto wybierać taką z dużą ilością wygodnych szuflad i przegródek. Kupujmy ją zawsze w komplecie z umywalką, do której będzie dobrana pod względem stylistycznym, najlepiej nadblatową, a sam blat musi być na tyle duży, aby można było na nim wygodnie postawić  kubek do mycia zębów czy maszynkę do golenia,
  • szafki wiszące, montowane na dowolnej wysokości, doskonale nadające się do trzymania ręczników albo podręcznej apteczki. Wybierajmy raczej modele wyposażone w przesuwane drzwiczki, a nie uchylne, zajmujące przy otwieraniu zbyt dużo miejsca,
  • szafka stojąca, którą można wstawić do łazienki w sytuacji, gdy mamy umywalkę podwieszaną lub ze stopą,
  • słupki łazienkowe, montowane niekiedy zamiast szafek, występujące w wielu wersjach mających nawet 180 cm wysokości, a integralną część niektórych z nich stanowi praktyczny kosz na pranie,
  • półki łazienkowe robione ze szkła, plastiku, laminowanej płyty MDF lub metalu. Można je również wykonać z kafelek opartych na metalowym stelażu.

Oprócz mebli musimy również właściwie dobrać urządzenia sanitarne, wspomniana kabinę lub wannę, lecz zdecydowanie najważniejsze będą dopasowane do nich baterie. Zazwyczaj zwracamy uwagę jedynie na ich efektowne wzornictwo, jednak przy zakupie warto uwzględnić także inne równie ważne czynniki:

  • rodzaj baterii, ściennej lub podtynkowej,
  • ilość kurków, te wyposażone w odrębne do ciepłej i zimnej wody wyglądają może efektownie, jednak zużywają ponad 30 procent więcej wody na minutę niż model jednouchwytowy,
  • długość tzw. wylewki baterii, która powinna być dokładnie dopasowana do konkretnego rodzaju wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki. Za długi kran spowoduje ciągłe zalewanie łazienki, zbyt krótki z kolei utrudni nawet umycie rąk.

Urządzamy łazienkę – kolorystyka i materiały wykończeniowe

O wyglądzie łazienki świadczą nie tylko meble czy inne elementy wyposażenia, ale i kolorystyka oraz rodzaj materiałów wykończeniowych, takich jak glazura lub terakota, a nawet sposób jej ułożenia na ścianach i podłodze. Najlepiej trzymać się w tej kwestii kilku sprawdzonych zasad, a najlepsi projektanci i dekoratorzy wnętrz zalecają:

  • kolorystykę w zdecydowanie chłodnych, ale jasnych odcieniach, szarości, błękitu, bieli, jasnej zieleni czy delikatnego fioletu. Wielu projektantów postępuje też odwrotnie, używając bardziej zdecydowanych, ciemniejszych kolorów, ale wybór ich zależy już od naszych osobistych preferencji, jednak nie nadają się one do małych łazienek,
  • zastosowanie materiałów odbijających światło, gładkiej powierzchni glazury, chromowanych baterii, a łazienkę korzystnie powiększą też zawieszone na ścianach duże lustra,
  • duże, prostokątne płytki ceramiczne, układane poziomo, także optycznie powiększające pomieszczenie, a kiedy jest ono zbyt niskie, to glazurę układa się pionowo. W małych łazienkach niezalecane są też kafelki w duże wzory, lepiej sprawdzą się jednolite, w jednym z wymienionych wyżej odcieni,
  • jasne oświetlenie, oczywiście energooszczędnymi diodami LED o właściwie dobranej barwie światła, zimnej lub naturalniejszej, ciepłej. Punkty świetlne można zamontować równomiernie pod sufitem, ale domownikom przydadzą się z pewnością dodatkowe kinkiety po obu stronach lustra.

Z racji, że większość łazienek, szczególnie w starszym budownictwie, jest bez okien, nie wolno zapomnieć o wydajnej wentylacji, szybko usuwającej nadmiar nagromadzonej wilgoci. Jej odmiana grawitacyjna może okazać się za słaba, dlatego trzeba będzie wspomóc ją wentylatorem elektrycznym montowanym w miejsce tradycyjnej kratki.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.