Drewniane lampy – co je wyróżnia?
Nowoczesne lampy przyjmują coraz bardziej zróżnicowane formy, wpisujące się w obowiązujące tendencje stylistyczne. Urozmaicenie dotyczy jednak nie tylko kształtów opraw oświetleniowych, ale też materiałów, z których się je wytwarza.
Wciąż dużą popularnością cieszy się tradycyjne drewno, używane jednak obecnie niejednokrotnie w zupełnie nowych odsłonach.
Spis Treści
Lampy drewniane – różne oblicza oświetlenia
Lampy drewniane to niezmiernie szeroka kategoria produktów. Można wśród nich wymienić modele, w których z tego materiału wykonano wyłącznie elementy konstrukcyjne lub detale ozdobne. Zdarzają się jednak takie, w których z tego surowca stworzono całe osłony źródeł światła.
Pojawiają się lampy stojące, wiszące i kinkiety, dzięki którym udaje się stworzyć kompleksowe systemy oświetleniowe do różnych przestrzeni. Produkty tego typu są niezmiernie uniwersalne i można je wykorzystać w rozmaitych aranżacjach. Szeroki wybór takich lamp można znaleźć choćby na stronie Azzardo.com.pl.
W jakich stylach sprawdzają się lampy drewniane?
Lampy drewniane w głównej mierze kojarzy się ze stylem skandynawskim, w którym konstrukcję z tego materiału chętnie łączy się z tekstylnymi abażurami. W ten sposób powstają lampy stojące (podłogowe i stołowe), lampy wiszące i kinkiety. Prostota designu oraz wykorzystanie intensywnych kolorów na osłonach źródeł światła sprawiają, że takie oprawy idealnie sprawdzają się także w aranżacjach klasycznych do subtelnego ożywienia przestrzeni.
Nie jest to jednak jedyna przestrzeń, w której mogą się pojawiać lampy z tego surowca. Produkty drewniane mogą przybierać też bardziej uproszczone formy, dzięki czemu łatwo wpisują się w aranżacje minimalistyczne i nowoczesne, a niekiedy nawet industrialne. Dotyczy to zwłaszcza produktów o ascetycznej, mocno zgeometryzowanej bryle, w których niemal całość lampy wykonano właśnie z drewna. Często wykorzystuje się gatunki drewna rodzimego lub niezmiernie dekoracyjne gatunki egzotyczne o szczególnie ciekawym wyglądzie.
Do jakich pomieszczeń nadają się lampy drewniane?
Zróżnicowanie opraw drewnianych sprawia, że w zasadzie bez trudu można je wprowadzić do większości domowych wnętrz.
Oprawy z tekstylnymi abażurami lub produkty, w których osłonę źródła światła zrobiono z drewna, dają światło rozproszone. Z tego względu pojawiają się najczęściej w pomieszczeniach rekreacyjnych – w salonie lub sypialni. Tworzą przytulny nastrój we wnętrzu, wprost idealny do przyjemnego wypoczynku.
W pozostałych wnętrzach zazwyczaj stawia się na lampy o drewnianej konstrukcji lub wykorzystujących subtelne akcenty dekoracyjne z tego materiału.
Trendy oświetleniowe – nowoczesne lampy drewniane
Współczesne produkty oświetleniowe wyróżniają się wielką funkcjonalnością. Nowoczesne technologie wpływają na wygodę użytkowania, zwiększają wydajność i bezawaryjność produktów oraz niejednokrotnie obniżają koszty oświetlenia w domu.
Równocześnie coraz chętniej wykorzystuje się do ich produkcji tradycyjne materiały, w tym właśnie drewno. W ten sposób powstają oryginalne, piękne i po prostu praktyczne oprawy oświetleniowe do każdego typu nowoczesnych aranżacji, łączące nowoczesność z klasycznymi rozwiązaniami.