Czy warto kupić termowentylator do domu?
Przyjemne ciepło w domowych wnętrzach można uzyskać na wiele sposobów. Wybór rozwiązań grzewczych oferowanych przez producentów jest bowiem niezmiernie bogaty. Co jednak zrobić, gdy system nie daje rady lub okresowo potrzebujemy zwiększyć temperaturę w konkretnym pomieszczeniu? Rozwiązaniem może być praktyczny i skuteczny termowentylator.
Co wyróżnia termowentylatory (farelki) i kiedy warto postawić właśnie na nie? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.
Spis Treści
Jak działa termowentylator?
Czym w ogóle są termowentylatory? Tak nazywa się grzewcze urządzenia elektryczne, które ogrzewają wnętrza przy pomocy nadmuchu. Składają się z grzałki oraz wentylatora, wymuszającego dodatkowy obieg powietrza, co pozwala szybko i skutecznie podnieść temperaturę w całym pomieszczeniu.
Moc dostępnych na rynku termowentylatorów jest bardzo różna. Można znaleźć niewielkie urządzenia od 700 W, do większych i mocniejszych, osiągających nawet 2000 W. Warto dokładnie sprawdzić produkt przed zakupem i dobrać farelkę odpowiednią dla swoich potrzeb. Szeroki wybór takich urządzeń oferuje na przykład sklep Econovli.pl.
Kiedy przydaje się termowentylator?
Termowentylatory wykorzystuje się w rozmaitych typach przestrzeni. Ich zastosowanie zależy oczywiście od wybranej mocy oraz konstrukcji urządzenia. Niewielkie i przenośne farelki świetnie nadają się do dogrzewania pomieszczeń, w których z różnych względów nie ma stałej instalacji i grzejników. Mogą to być na przykład pomieszczenia gospodarcze lub przestrzenie użytkowane okazjonalnie, jak choćby domki letniskowe.
Chętnie stawia się na farelki również we wnętrzach, w których co prawda jest główna instalacja, ale nie działa ona wystarczająco wydajnie (choćby w łazienkach podczas kąpieli) lub jej użytkowanie (np. ogrzewanie miejskie w okresie przejściowym wiosennym lub jesiennym) jest czasowo niemożliwe. Wówczas termowentylator sprawdza się wręcz idealnie, szybko podnosząc temperaturę i gwarantując komfort termiczny.
Co wyróżnia nowoczesne termowentylatory?
Podstawową zaletą nowoczesnych urządzeń w typie termowentylatora jest komfort ich użytkowania. Łatwo je zabrać ze sobą i ustawić w odpowiednim miejscu. Można ich używać w każdym pomieszczeniu, w którym tylko jest dostęp do instalacji elektrycznej.
Dzięki zastosowaniu grzałki i wentylatora sprawnie podnoszą temperaturę we wnętrzu, zapewniając odpowiednie warunki o każdej porze roku.
Nowoczesne farelki to urządzenia energooszczędne. Zużywają niewielką ilość energii, by podnieść temperaturę do odpowiedniego poziomu. Dzięki temu chętnie sięga się po nie, żeby dogrzewać różne przestrzenie domowe lub biurowe.
Warto wspomnieć o tym, że niektóre termowentylatory bywają niezmiernie przydatne w okresie letnich upałów. Jak to możliwe? Da się bowiem wyłączyć grzałkę i używać ich po prostu jako standardowych wentylatorów, przynoszących ochłodę nawet w szczególnie gorące dni.
O czym jeszcze pamiętać? Termowentylatory nadają się do zastosowania jako przede wszystkim jako grzejnik dodatkowy – do czasowego ogrzewania lub dogrzewania rozmaitych przestrzeni. W ich przypadku również najczęściej nie ma się pełnej kontroli nad precyzyjnym regulowaniem temperatury. Nie zawsze jednak jest to konieczne.
Termowentylatory – praktyczna alternatywa dla ogrzewania standardowego
Choć może farelki nie są w stanie zastąpić centralnego ogrzewania oraz systemów podłogowych, to świetnie sprawdzają się jako dodatkowe rozwiązanie lub alternatywa w szczególnych sytuacjach. Warto zatem mieć zawsze przynajmniej jedno takie urządzenie, by zapewnić wszystkim domownikom pełen komfort cieplny każdego dnia.