Top
Wykończenie wnętrz

Dobry materac do spania – jak odpowiednio dobrać materac?

Wygodny materac do spania

Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, jak ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia jest sen. Nocny odpoczynek wpływa na samopoczucie i regeneruje ciało i umysł, tak aby mieć siły na wyzwania kolejnego dnia. Dobre łóżko zadba też o zdrowie naszego kręgosłupa, a źle dobrane może powodować nawet bóle pleców i karku. Dlatego urządzając swoją sypialnię, powinniśmy skupić się przede wszystkim na zakupie odpowiedniego materaca. Na wielu rzeczach można oszczędzać, ale nie na tym elemencie! Jak dobrać materac do swoich potrzeb? Czy nasz wzrost, waga i pozycja, w jakiej śpimy, wpływają na wybór materaca?

Piankowy, lateksowy, ze sprężynami – jaki materac wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele typów materacy. Czym tak naprawdę różnią się między sobą? Podstawą jest rodzaj wypełnienia w konkretnym modelu. To właśnie wnętrze materaca w dużej mierze wpływa na nasz komfort snu, wytrzymałość łóżka oraz odpowiednie podparcie kręgosłupa. Zacznijmy od materacy piankowych, które mają bardzo prostą budowę. Najtańsze modele mają w środku piankę poliuretanową, która niestety szybko się zużywa i odkształca. Lepiej wypada pianka termoelastyczna lub wysokoelastyczna. Ta pierwsza wraz ze wzrostem temperatury zaczyna robić się bardziej elastyczna, więc dobrze dopasowuje się do naszego ciała. Za to pianka wysokoelastyczna jest uważana za najlepsze wypełnienie tego typu.

Materace lateksowe są polecane dla alergików, bo mają właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, a wiele z nich jest również wyposażonych w system otworów zapewniających wentylację wnętrza materaca. Wypełnienie takich łóżek stanowi połączenie lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka drzewa kauczukowego. Pianka lateksowa dobrze dostosowuje się do ciała, a ponadto wyróżnia się punktową elastycznością. 

Modele, w których skład wchodzą sprężyny, mają dużo bardziej skomplikowaną budowę niż dwa poprzednie rodzaje materacy. Nazywa się je często kieszeniowymi lub woreczkowymi właśnie ze względu na specyficzne wypełnienie składające się ze sprężyn umieszczonych pojedynczo w cienkich woreczkach tkaninowych. Takie kieszonki są ze sobą połączone, tworząc sieć świetnie dopasowującą się do naszego ciała. Dobre podparcie kręgosłupa oraz dużo elastycznych punktów to największe zalety materaca kieszeniowego. Im więcej sprężyn składa się na wypełnienie, tym lepszej klasy materac. Niestety, tego typu modele sprawiają, że ciało dość mocno się zagłębia, więc zmiana pozycji może sprawiać problemy. 

Możemy się również spotkać z materacami, w których zastosowano nowoczesne materiały lub jeszcze lepsze rozwiązania technologiczne. Warto przyjrzeć się tym modelom, jeżeli zależy nam na produktach najwyższej jakości. 

Zobacz także: Jaki materac wybrać?

Wybór materaca – twardy czy miękki?

Kolejnym ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, decydując jaki materac kupić, jest jego twardość. Kiedyś mówiło się, że najlepszym wyborem są najtwardsze modele, bo tylko takie będą najtrwalsze i posłużą przez długie lata. W obecnych czasach ten pogląd nie ma w sobie nawet ziarenka prawdy i należy dobierać twardość materaca indywidualnie do swojego wzrostu i wagi. Idealne łóżko nie może być ani za twarde, ani za miękkie, a jego podstawowym zadaniem jest dobre podparcie kręgosłupa oraz zapewnienie nam w nocy wygody.

Dobry materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy niż nasz wzrost. Ważnym parametrem jest też waga, bo im cięższa osoba, tym powinna mieć twardsze łóżko. Materac zawsze dobiera się indywidualnie pod daną osobę, biorąc pod uwagę również stosunek jej wagi do wzrostu, problemy ze zdrowiem czy konkretne preferencje. Jeżeli cierpimy na schorzenia kręgosłupa, to przed kupnem nowego łóżka warto skonsultować jego twardość z ortopedą.

Czy jeszcze coś wpływa na wybór nowego materaca? Ważna jest też pozycja, w jakiej śpimy. Jeśli zwykle wybieramy pozycję na plecach lub na brzuchu, to ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie na łóżku i dobranie odpowiedniego modelu będzie prostsze. Za to w przypadku spania na którymś z boków lub częstej zmiany pozycji poleca się bardziej elastyczne materace, które aktywnie dopasowują się do pozycji ciała. Szukasz materaca najwyższej jakości, który będzie się świetnie sprawdzał przez długie lata?

Czy dobre materace muszą być drogie?

Kiedy zaczynamy poszukiwania materaca idealnego, często zastanawiamy się, z czego mogą wynikać tak duże różnice w cenie poszczególnych modeli. Koszt może się wahać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Czy w tym przypadku sprawdza się zasada tani, ale dobry? Niestety nie. Mówi się, że podczas zakupu materaca powinniśmy zdecydować się na tak drogi model, na jaki nas obecnie stać i jest w tej poradzie dużo prawdy. Odpowiedniej jakości materiały oraz nowoczesna technologia są kosztowne. Właśnie dlatego tanie łóżka szybko się niszczą i deformują, a po krótkim czasie nie stanowią już dobrego podparcia dla ciała. Takie materace trzeba często wymieniać, a czasami zdarza się, że nieodpowiednie modele wywołują nawet poranny ból pleców lub karku. 

Łóżko powinno zapewnić nam przede wszystkim odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i dopasowywać się do naszego ciała, obojętnie w jakiej pozycji śpimy, a tym samym zapewniać dobry, spokojny sen i regenerację po każdym męczącym dniu. Jak wybrać materac? Przede wszystkim mądrze, dostosowując go do swoich indywidualnych potrzeb i traktując ten zakup jak inwestycję w zdrowie i codzienny wypoczynek.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.