Centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wykonać ją najtaniej
W poprzednim wpisie przedstawiliśmy, jakie rodzaje klimatyzacji sprawdzą się w niewielkim mieszkaniu w bloku, a dziś przyszedł czas na jej dobór do dużego domu jednorodzinnego. Jeszcze do niedawna takie urządzenia były uważane za oznakę luksusu, a ich posiadanie było często traktowane nawet jako zbędna fanaberia, obecnie jednak ta sytuacja uległa korzystnej zmianie i stały się one wręcz niezbędnym elementem wyposażenia, również w naszej strefie klimatycznej. Coraz częściej planujemy też montaż klimatyzacji w domu już na etapie projektowania budynku, szukając najlepszych rozwiązań mogących przynieść upragnioną ulgę w upalne letnie dni.
Zobacz też:
Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować.
Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy i jaką zamontować.
Spis Treści
Klimatyzacja do domu – kryteria wyboru właściwego urządzenia
Dostępne na rynku modele tych praktycznych urządzeń można podzielić na kilka różnych typów, które jednak łączy ogólna zasada działania. W pewnym sensie przypominają one lodówkę, także mają agregat odpowiedzialny za chłodzenie i sprężanie stosowanego czynnika chłodzącego oraz radiator odprowadzający powstałe przy tym ciepło, usuwane zazwyczaj na zewnątrz pomieszczenia. Rodzaj klimatyzacji pokojowej dobiera się dokładnie do wielkości pomieszczenia, w jakim będzie ona używana, a najważniejszym parametrem jej pracy jest moc, którą obliczamy, przyjmując założenie, że ma to być 0,1 kW na każde 10 m2 powierzchni. Z jednej strony nie jest to dużo, lecz biorąc pod uwagę ogólną wielkość domu jednorodzinnego, mogącą sięgać niekiedy kilkuset metrów, uzyskujemy całkiem spore liczby. Każdy kilowat ma przecież swoją niemałą cenę i sumarycznie może się okazać, że chłodzenie domu będzie nas kosztowało majątek.
Z tego też powodu nie należy raczej inwestować w klimatyzację przenośną, monoblokową, której wyloty trzeba podłączać do każdego okna z osobna. Koszt jej zakupu do domu o powierzchni przekraczającej np. 150 – 200 m2 mógłby wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych i to przy zakupie najtańszych dostępnych w sklepach modeli. Podobnie wygląda to w przypadku urządzeń typu split i zdecydowanie dziwnie wyglądałby dom, na którego wszystkich ścianach mielibyśmy zamontowane zewnętrzne elementy takiego sprzętu. Lepiej więc skorzystać z bardziej kompleksowego rozwiązania i zdecydować się na montaż systemu klimatyzacji centralnej, znanej dotychczas tylko z biur, urzędów czy innych budynków użyteczności publicznej.
Klimatyzacja centralna – kiedy warto ją zastosować
Ten sposób chłodzenia pomieszczeń w naszym domu trzeba uwzględnić już w fazie jego projektowania, zlecając wykonanie odpowiednich planów wykwalifikowanemu architektowi. Jest to wydajny i praktyczny system przeznaczony specjalnie do obiektów o dużej kubaturze, który może dodatkowo współdziałać z wentylacją np. nadmuchową, stanowiąc jej funkcjonalne uzupełnienie. Dzięki temu pomieszczenie nie tylko będzie schładzane i osuszane, ale jednocześnie cały czas skutecznie wentylowane z ciągłym napływem świeżego powietrza przez zamontowane w całym domu kanały je dostarczające.
Klimatyzacja centralna – jak zrobić ją najprościej
W naszych rodzimych warunkach najlepiej sprawdzającym się typem urządzenia jest klimatyzacja multisplit, cena jej jest już na tyle niska, że może sobie na nią pozwolić wielu przyszłych właścicieli domów. W wersji nadającej się do użycia w 2 – 3 pomieszczeniach, koszt zakupu może się zamknąć w 3 – 4 tysiącach złotych, w zależności od producenta czy aktualnych oferowanych promocji. Jej zastosowanie zwalnia nas z konieczności zakupu innych, bardziej skomplikowanych i oczywiście droższych urządzeń, takich jak dmuchawa klimatyzacyjna, sprężona z nią chłodnica i agregat z pompą cieplną.
Taka klimatyzacja składa się z jednej jednostki centralnej, zawierającej znaną już sprężarkę i skraplacz, montowanej na zewnątrz budynku, zazwyczaj na ścianie oraz kilku jednostek wewnętrznych, montowanych wewnątrz wybranych pomieszczeń. Ważny jest także wybór miejsca montażu, najlepiej w zacienionej części domu, pod zadaszeniem, gdzie jednostka centralna będzie chroniona przed opadami oraz działaniem wysokich temperatur. Wielu użytkowników decyduje się także na jej umieszczenie w odrębnym budynku np. gospodarczym czy garażu albo w innym miejscu na zewnątrz budynku, pamiętając o zachowaniu odstępu co najmniej 0,5 m od powierzchni gruntu i właściwym zabezpieczeniu prowadzącej do niej instalacji elektrycznej, o typowym napięciu 230 V. W ten sposób nie zakłócimy linii bryły domu i wyglądu jego elewacji, jednak ostateczną decyzję o lokalizacji powinien podjąć prawdziwy fachowiec w tej dziedzinie.
Klimatyzacja centralna – sposób działania, wady i zalety
Zimne powietrze jest rozprowadzane wewnątrz budynku podobnie jak przy klimatyzacji kanałowej, przygotowanymi wcześniej przewodami, wykorzystywanymi niekiedy również przed domowy system wentylacji, ukrytymi zazwyczaj pod sufitem podwieszanym. Na zewnątrz są widoczne jedynie doprowadzające powietrze kratki oraz elementy sterujące pracą urządzenia, obsługiwane manualnie lub zdalnie, przy pomocy pilota. Takie rozwiązanie cieszy się stale rosnącą popularnością wśród inwestorów i staje się powoli obowiązujących standardem, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, skąd przywędrowało na nasz kontynent. Klimatyzację centralną zaczynamy doceniać ze względu na jej liczne zalety, z których najważniejsze to:
- niższe, nawet o 1/3 koszty montażu, niewymagające zakupu wielu urządzeń odrębnych dla każdego pomieszczenia,
- uniwersalność zastosowania, ten sam całoroczny system ułatwia nie tylko chłodzenie, ale umożliwia też ogrzewanie klimatyzacją całego domu w zimie, z racji, że większość modeli pracuje tak samo wydajnie w trybie grzania,
- jedno sterowanie dla całej instalacji, zwiększające wyraźnie komfort obsługi,
- możliwość jednoczesnego podłączenia dużej ilości jednostek wewnętrznych do jednej jednostki centralnej, sięgająca nawet powyżej 10 sztuk, a same jednostki wewnętrzne można rozmieścić w różnych częściach pomieszczenia, w miejscach, gdzie ich praca będzie najbardziej efektywna,
- ukrycie wszystkich kanałów doprowadzających pod powierzchnią sufitu lub w ścianach, dzięki czemu nie psują wystroju wnętrza.
Jednak decydując się na ten rodzaj klimatyzacji w domu, warto znać również wady, jakie niesie ze sobą jej instalacja, takie jak:
- konieczność uwzględnienia już w przygotowywanym projekcie domu oraz zarezerwowania dużej ilości miejsca na poprowadzenie kanałów i montaż centrali,
- problemy z montażem w już ukończonym domu, co wiąże się z jego kosztowną i skomplikowaną przebudową, a niekiedy jest po prostu niemożliwe,
- tak jak w każdej innej klimatyzacji stałe monitorowanie stopnia zanieczyszczenia urządzenia, regularnej wymiany filtrów, co przy większej ilości pomieszczeń może podwyższać koszty eksploatacji.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.