Top
Instalacje w domu

Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować

Witamy wszystkich czytelników i zapraszamy do lektury nowego cyklu artykułów, w których zaprezentujemy najważniejsze informacje na temat rodzajów klimatyzacji, zasad jej wyboru, montażu w domu lub mieszkaniu oraz sposoby jej prawidłowej konserwacji. Wszystko to z pewnością przyda się Wam w tym nadchodzącym, gorącym letnim okresie.

Kiedy nadchodzi długo oczekiwane lato i coraz cieplejsze dni, o które ostatnio u nas nietrudno, natychmiast zaczynamy narzekać na coraz wyższą temperaturę panującą w naszych domach. Zmęczeni upałem, szukamy rozmaitych sposobów jej obniżenia, najczęściej stawiając wentylatory w każdym pomieszczeniu, zamiast zastosować najskuteczniejsze rozwiązanie, którym z pewnością jest wydajna klimatyzacja. Można śmiało powiedzieć, że klimatyzacja domowa powoli staje się obowiązkowym elementem wyposażenia, szczególnie nowych domów i mieszkań, należąc do urządzeń kupowanych tak często, jak sprzęt RTV lub AGD. Oczywiście nic zazwyczaj nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją w miejscu gdzie mieszkamy, pamiętając jednak, że musi się to odbyć w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Zobacz też:

Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy i jaką zamontować.

Centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wykonać ją najtaniej.

Klimatyzacja w domu – dlaczego jest nam potrzebna

Wysokie temperatury nierzadko połączone z równie wysoką wilgotnością, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najgorsze jest jednak to, że latem upały są uciążliwe nie tylko w dzień, ale i w nocy, zakłócając sen i sprawiając, że nie możemy prawidłowo wypocząć, a rano nadal odczuwamy zmęczenie. Warto więc się zastanowić, czy dobrym pomysłem nie jest zakup klimatyzacji do pokoju, w którym śpimy, obniżającej temperaturę do optymalnych 18 – 22 stopni, a takie urządzenie skutecznie obniży też wilgotność, do zalecanego poziomu 40 – 60 procent i to bez nawiewu do wnętrza zimnego powietrza. Ważne jest również zachowanie różnicy maksymalnie 7 stopni pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym, a większe różnice grożą nawet chorobami, takimi jak zapalenie gardła, angina czy zapalenie zatok. Dowolnie wybrana klimatyzacja jest też przyjazna alergikom, niepowodująca u nich żadnych reakcji, dzięki systemowi filtrów przeciwpyłkowych i antybakteryjnych.

Klimatyzacja w domu – podstawowe rodzaje

Nie da się ukryć, że większość z nas ciągle myli klimatyzację pokojową z nawiewem, czasami błędnie nazywając ją wentylacją. Jednak różnice pomiędzy tymi dwoma systemami są zasadnicze i trzeba sobie jasno powiedzieć, że klimatyzacji nie można uznać za wentylację i nie zapewnia tak skutecznej wymiany powietrza w pomieszczeniu, jak ona. Opiera się na zupełnie innej zasadzie działania i może służyć wyłącznie jako system wspomagający, chłodzący i osuszający powietrze, a dostępne jej modele można podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

  • klimatyzację monoblokową, czyli taką, w której najważniejsze jej elementy, skraplacz oraz parownik zostały umieszczone w jednej kompaktowej obudowie. Do tego typu należą przede wszystkim modele zaliczane do klimatyzacji naściennej, spotykane dotychczas w sklepach i biurach, a ostatnio coraz częściej montowane też w lokalach mieszkalnych. Na tej samej zasadzie opiera się również konstrukcja wielu rodzajów klimatyzacji przenośnej, urządzeń, o niewielkich rozmiarach ułatwiających przenoszenie, pozwalających szybko schłodzić dowolne pomieszczenie. Do wad klimatyzacji monoblokowej zalicza się przede wszystkim duży hałas oraz konieczność wyprowadzenia rury wylotowej urządzenia za okno lub do kratki wentylacyjnej, zaletą jest zaś natychmiastowa gotowość do pracy po podłączeniu do prądu,
  • klimatyzację typu split, montowaną w sytuacji, kiedy zależy nam na nieograniczaniu wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Klimatyzacja split jest zbudowana z dwóch połączonych ze sobą części, wewnętrznej i zewnętrznej. W tej pierwszej jest umieszczony parownik, a w drugiej pozostały osprzęt, sprężarka oraz skraplacz, a całość tworzy układ zamknięty. Zasada działania jest podobna do pracy lodówki i polega na schładzaniu pomieszczenia przez jednostkę wewnętrzną, a zewnętrzna ma za zadanie odprowadzenie wydzielonego przy tym ciepła poza budynek. Największą zaletą klimatyzacji typu split jest cichsza praca, ponieważ wszystkie głośno pracujące elementy znajdują się w części zewnętrznej.

Klimatyzacja w domu – fakty i mity, które warto poznać przed zakupem

Przez lata wokół klimatyzacji narosło wiele mitów, w wielu przypadkach niemających nic wspólnego z rzeczywistością, a najczęściej możemy się spotkać z opiniami, że:

  • klimatyzacja pokojowa pracuje za głośno i będzie zakłócała sen. Jest w tym trochę prawdy, a najgłośniej pracuje opisana wyżej przenośna klimatyzacja w wersji kompaktowej. Jeśli nam to przeszkadza, to możemy zdecydować się na model typu split. Dodatkowo większość modeli klimatyzacji posiada również kilka trybów pracy, w tym i nocny, znacznie cichszy i nieprzeszkadzający w wypoczynku,
  • montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym jest bardzo kosztowny. Można oczywiście zająć się tym samemu, wybierając zestaw klimatyzacji do samodzielnego montażu, korzystając z dołączonej do niej instrukcji, jednak przy braku odpowiednich umiejętności, wiąże się to niestety z poważnym ryzykiem popełnienia błędów wpływających na późniejszą pracę. Dlatego lepiej zlecić to specjalistom, pamiętając, że będzie to tylko jednorazowy wydatek,
  • decydując się na klimatyzację domową przenośną, nie można liczyć na jej dużą wydajność. Prawda jest taka, że moc urządzenia dobiera się dokładnie do wielkości pomieszczenia, w którym będzie używane, a wszystkie odpowiedzi na pytania, jaką klimatyzację wybrać do domu lub mieszkania uzyskamy w firmie, gdzie będziemy ją kupować,
  • możemy ją zamontować wyłącznie w dużym domu jednorodzinnym. To kolejny z mitów, rozgłaszany chyba przez przeciwników montażu systemów klimatyzacji w mieszkaniu w bloku, niezależnie od jego metrażu. Jednak w takim przypadku często jest konieczne uzyskanie zgody administracji budynku lub wspólnoty mieszkaniowej, co dotyczy przede wszystkim elementów montowanych na zewnątrz danego budynku. Warto także zasięgnąć opinii sąsiadów, którym mógłby przeszkadzać nieunikniony hałas,
  • problem może stanowić wykorzystanie klimatyzacji zimą i wydawać by się mogło, że staje się ona wtedy niepotrzebna. Większość modeli nie ma jedynie funkcji chłodzącej, ale może równie skutecznie wspomagać ogrzewanie, ponieważ wyposażono je w funkcję grzania pracującą w dwóch trybach, jonizacji powietrza lub pompy wodnej. Można w ten sposób podnieść temperaturę nawet o kilka stopni, co przydaje się w okresie, kiedy jest już wyłączone centralne ogrzewanie, a na dworze nastąpiło nagłe, gwałtowne ochłodzenie.

Prawda jest taka, że klimatyzacja zdaje egzamin praktycznie wszędzie, w domach jednorodzinnych, budynkach użytkowych czy niewielkich mieszkaniach w blokach. Warunkiem jej poprawnego działania jest po prostu dobór do konkretnych potrzeb i już można cieszyć się przyjemnym chłodem w letnie upały, a wysokiej jakości urządzenie, renomowanego producenta będzie nam służyć bezawaryjnie przez długie lata.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.