Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić
Budowa domu dla całej, często licznej rodziny, nie jest prostym zadaniem, ale jeszcze trudniejszym może się okazać jego urządzenie i zakup odpowiedniego wyposażenia. Podobnie jak w przypadku materiałów budowlanych w żadnym razie nie można się w tej kwestii zdawać na przypadek, a popełnione błędy zemszczą się bardzo szybko i narażą nas na dodatkowe koszty ponownych zakupów.
Jednym z pomieszczeń w domu, którego urządzeniu należy poświęcić wyjątkowo dużo uwagi, jest niewątpliwie kuchnia, gdzie spędzamy najwięcej czasu i którą można śmiało nazwać, królestwem każdej gospodyni. Musi być nie tylko gustowna, wyposażona w eleganckie i stylowe meble, ale przede wszystkim funkcjonalna, stwarzając dobre miejsce zarówno do codziennego przygotowywania posiłków, jak i ich spożywania ze wszystkimi domownikami. Dlatego planując jej wyposażenie, należy trzymać się kilku głównych zasad, sprawdzających się praktycznie w każdej sytuacji.
Spis Treści
1. Co będzie potrzebne w nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni
W ostatnich latach można zaobserwować nieco dziwny trend polegający na umieszczaniu w kuchni dużych ilości sprzętu AGD, który często niepotrzebnie zajmuje miejsce i nie jest nigdy używany. Warto więc zadać sobie pytanie, co z tego wszystkiego naprawdę będzie nam potrzebne, zastanówmy się, jak często gotujemy posiłki w domu i czy wolimy jeść na mieście, a wszystkie urządzenia powinny być dopasowane do rzeczywistych potrzeb domowników. Istnieją jednak pewne stałe elementy wyposażenia, które powinny zawsze znaleźć swoje miejsce w każdej kuchni i należą do nich:
- lodówka, bez której nie ma co myśleć o długotrwałym przechowywaniu zakupionych produktów spożywczych. Ilość modeli dostępnych na rynku jest niestety tak olbrzymia, że często mamy problem z właściwym wyborem, kierując się jedynie atrakcyjną ceną lub aktualną modą w tej dziedzinie. Jednak praktyczna lodówka, zawsze musi być kupowana pod kątem liczebności rodziny i częstotliwości robionych zakupów. Kiedy na sprawunki poświęcamy jeden dzień w tygodniu, robiąc zapasy na kilka kolejnych dni, to najlepszym wyborem będzie duży model side – by – side, o pojemności nawet 300 i więcej litrów,
- piekarnik, element absolutnie niezbędny, który musi znaleźć się w kuchni, nawet gdy nie jesteśmy miłośnikami pieczenia np. ciast. Tutaj także możemy wybierać spośród licznych modeli różniących się wyposażeniem dodatkowym czy wielkością. Znajdziemy je w ofercie praktycznie każdego producenta sprzętu AGD, jednak warto wybierać tylko tych znanych i renomowanych, gwarantujących wysoką jakość swoich produktów. Nowoczesny, elektryczny piekarnik, wyposażony w termoobieg, czy funkcję samoczyszczenia, doceni każda pani domu, szczególnie zamontujemy go na wysokości jej klatki piersiowej, tak, aby ułatwić codzienne korzystanie,
- płyta grzewcza, a jej wielkość dopasowuje się z kolei do ilości gotujących osób. Wybór konkretnego modelu, elektrycznego lub gazowego, to już kwestia osobistych preferencji i oczywiście mediów, jakie mamy doprowadzone do domu. Przy licznej rodzinie lepiej sprawdzi się bezpieczniejsza w użytkowaniu płyta elektryczna indukcyjna, z systemami zabezpieczeń, chroniących przed uruchomieniem np. przez dzieci, o szerokości co najmniej 60 – 80 cm, wyposażona w kilka powierzchni grzewczych,
- okap kuchenny. Gotowanie oznacza zapachy i parę unoszącą się w kuchni, a nie zawsze przecież możemy otwierać okna, zwłaszcza w okresie zimowym. Okap należy umieścić bezpośrednio nad miejscem, gdzie gotujemy, co najmniej 70 cm nad kuchenką i musi być od niej również szerszy. Możemy wybierać spośród modeli pracujących w obiegu otwartym, jako typowy wyciąg podłączony do systemu wentylacji budynku, a tam, gdzie nie jest to możliwe, lepiej sprawdzi się okap działający w obiegu zamkniętym, wyposażony w wydajny filtr węglowy,
- zmywarka. Ręczne zmywanie naczyń i wieczne kłótnie o to, kto ma to robić, odchodzą powoli do lamusa. Coraz trudniej w dzisiejszych czasach znaleźć kuchnię bez tego arcyważnego elementu wyposażenia, pozwalającego zaoszczędzić nie tylko cenny czas, ale przede wszystkim duże ilości wody. Wielkość zmywarki także dopasowujemy do ilości domowników, wybierając spomiędzy modeli o szerokości 45 lub 60 cm.
2. Nie zapominajmy o ergonomii
Wyposażenie w nowoczesny sprzęt AGD jest z pewnością ważne, ale jeszcze ważniejsze jest jego właściwe rozmieszczenie, ułatwiające korzystanie zgodnie z przeznaczeniem. Odpowiednie, ergonomiczne urządzenie tego pomieszczenia gwarantuje także bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko jakichkolwiek wypadków. Zdecydowanie nie może dochodzić do sytuacji, kiedy wchodząc do kuchni, stajemy bezradnie, szukając potrzebnych naczyń czy sztućców. Podobnie niedopuszczalne jest ciągłe wędrowanie z jednego końca pomieszczenia na drugi, kiedy nie zadbaliśmy o tzw. ciąg roboczy i ustawienie wszystkich części wyposażenia zgodnie z kolejnością wykonywanych prac, a przyjmuje się, że pierwsza jest lodówka, następnie zlewozmywak, a dopiero na samym końcu kuchenka.
Z kolei meble kuchenne powinny być dopasowane do wzrostu użytkowników. Nie jest oczywiście możliwe dostosowanie ich indywidualnie do każdej osoby, należy wziąć pod uwagę tę, głównie przygotowującą posiłki. Trzeba dopasować do niej wszystkie elementy wyposażenia, a zwłaszcza blaty, co można łatwo obliczyć, mierząc odległość od zgiętego łokcia do podłogi i odejmując od tego wymiaru 15 cm. Podobne zasady stosuje się też w przypadku szafek, których rozmieszczenie trzeba dokładnie rozplanować. Muszą zapewniać dużą powierzchnię przechowywania i ze względów praktycznych dobrze jest zastąpić nisko montowane, tradycyjnie otwierane szafki, bardziej praktycznymi głębokimi szufladami. Powinny być wyposażone w system amortyzacji, chroniący je przed uszkodzeniem w przypadku zbyt gwałtownego zamykania oraz otwierane na całą możliwą długość. Całości dopełnią ergonomiczne, wygodne uchwyty np. coraz częściej stosowane relingi, montowane na całej długości szuflady czy drzwiczek od szafki, których nie uda się nam przypadkowo urwać.
3. Oświetlenie – najlepiej energooszczędne
Ostatnim ważnym elementem, o jakim musimy pamiętać, urządzając kuchnię, to praktyczne oświetlenie, a w jego doborze także obowiązują pewne reguły. Zazwyczaj nie stosujemy w tym pomieszczeniu wyłącznie jednego głównego źródła światła, tylko wspomagamy je wieloma punktami świetlnymi, doświetlającymi poszczególne strefy robocze. Najlepiej zastosować w tym celu oświetlenie oparte na diodach LED, energooszczędnych, pozwalających także dobrać konkretną barwę światła, zimną lub ciepłą, w zależności od potrzeb i preferencji. Dobrym rozwiązaniem są nowoczesne taśmy LED, umieszczane w praktycznych listwach, chroniących je przed wilgocią, parą wodną i skutecznie rozpraszających światło punktowych diod. W każdej kuchni przyda się również główne oświetlenie centralne, najlepiej zamontowane nad stołem, przy którym zbieramy się z całą rodziną.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.