Top
Wykończenie wnętrz

Jak zachować fototapety w czystości?

Fototapety to znakomity sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Dobrze przyklejone do ściany bryty i wzór dopasowany do wystroju zagwarantują, że ozdoba będzie się pięknie prezentować przez lata. Jest jednak jeszcze coś, co warto robić, by poprawić wygląd dekoracji.

Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, ale fototapety na ścianę należy czyścić nie tylko wtedy, gdy powstanie na nich plama. By wzór jak najlepiej wyglądał, warto co jakiś czas przecierać udekorowaną płaszczyznę, by usunąć na przykład kurz. Jest to szczególnie ważne, gdy mieszka się w dużym mieście, w którym w okresie zimowym jest smog, bo takie zanieczyszczenia przenikają do mieszkań i osadzają się na ścianach. Będzie to szczególnie widoczne w przypadku jasnej fototapety na wymiar.

Źródłem zanieczyszczenia może być także ogrzewanie. Zazwyczaj nad grzejnikami oraz w rogach pokoi zbiera się więcej ciemnego i bardzo widocznego kurzu, a im więcej się go osadzi, tym trudniej będzie go z czasem usunąć. Właśnie dlatego tak istotne jest regularne dbanie o fototapety.

Postaw na wytrzymałe fototapety na wymiar, by służyły przez lata

Jeśli chcemy, by fototapeta na wymiar nawet po latach wyglądała tak pięknie, jak zaraz po jej montażu, należy wybrać wytrzymały rodzaj ściennej dekoracji. Zamiast papierowych brytów, który nie są odporne ani na zabrudzenia, ani na czyszczenie, o wiele lepszym pomysłem będzie winylowa fototapeta. Jej dużym atutem jest to, że jest wytrzymała na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego podczas samego montażu uniknie się ryzyka uszkodzenia brytów.  

Taka fototapeta jest także wodoodporna, a to jest szczególnie ważne, jeśli zależy nam na tym, by wzór móc przecierać także na mokro. Okaże się to pomocne na przykład w kuchni, gdzie łatwo o zabrudzenia podczas gotowania, czy w pokoju dziecka. Winylowe fototapety przepuszczają również powietrze, dlatego po przetarciu brytów na mokro nie zgromadzi się pod nimi woda.

Dobrym pomysłem, by dodatkowo zabezpieczyć fototapetę przez brudem i jednocześnie ułatwić jej czyszczenie, jest zamówienie opcji laminacji podczas zakupu. Wówczas bryty zostaną pokryte ochronną warstwą folii, z której zabrudzenia zejdą jeszcze łatwiej. Szeroki wybór winylowych fototapet można znaleźć na stronie sklepu Redro: https://redro.pl/.

Przetestuj środki do mycia fototapety na ścianę na małym fragmencie

Wiemy już, że fototapety należy regularnie czyścić  nie tylko, gdy się zabrudzą. Istotne jest to, w jaki sposób i czym to robić. Zazwyczaj do kupionych fototapet dołączona jest instrukcja montażu oraz wskazówki dotyczące użytkowania i właśnie czyszczenia brytów. Zanim więc sięgniemy po pierwszy lepszy środek, warto przeczytać, czy producent ściennej dekoracji ma coś do powiedzenia na ten temat. Zazwyczaj do przecierania na mokro można zastosować rozcieńczony płyn do naczyń. Nie powinien mieć on jednak żadnego koloru ani cytrusowych olejków, które mogą wywabić kolor na fototapecie.  

Przygotowany środek myjący najlepiej przetestować najpierw na małym fragmencie ściany w jak najmniej widocznym miejscu na wypadek, gdyby okazało się, że substancja jest zbyt intensywna i odbarwia materiał.  

Fototapeta będzie pięknie wyglądać, gdy zadbasz o nią od pierwszego dnia

Chcąc, by fototapeta na zamówienie prezentowała się pięknie już od dnia montażu, bardzo ważne jest to, by podczas klejenia brytów do ściany na bieżąco usuwać klej, który wypływa podczas dociskania fototapety do ściany. Gdy zostawi się to na później, biały klej może zostawić smugi, który będą niemożliwe do całkowitego usunięcia zwłaszcza na ciemnych kolorach.

A jak powinno wyglądać regularne czyszczenie ściany udekorowanej fototapetą? Bryty warto odkurzać co 2 lub 3 miesiące, by wzór jak najlepiej się prezentował. W tym celu w pierwszej kolejności należy wytrzeć fototapetę z kurzu zanim przejdzie się do czyszczenia na mokro. Jest to niezwykle istotne, bo przetarcie warstwy kurzu mokrą ściereczkę tylko go rozmoczy i może doprowadzić do większego pobrudzenia ściany. Czyszczenie na sucho można wykonać albo ściereczką z mikrofibry, albo odkurzaczem z nasadką do tapicerek. Ścianę najlepiej przecierać od góry do dołu.

Następnie ścianę myje się na mokro specjalnym preparatem lub rozcieńczonym płynem do naczyń. Tutaj można użyć miękkiej gąbeczki lub ściereczki z mikrofibry. Bardzo ważne jest to, by mocno je wyciskać z wody, żeby nie przemoczyć brytów. Gdy ściana jest w całości przemyta, można ją zostawić do wyschnięcia lub wytrzeć miękką szmatką.

Fototapety będą się pięknie prezentować przez wiele długich lat, jeśli tylko o nie zadbamy. Usuwanie wszelkich plam na bieżąco i regularne przecieranie brytów z kurzu sprawi, że nawet bardzo jasne desenie zachowają swój blask.  

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.