Top
Wykończenie wnętrz

Jaki wybrać styl szafy?

Skandynawski styl szafy

Czy styl szafy ma znaczenie dla odbioru wnętrza jako całości? Ależ oczywiście! Dobrze dobrana szafa zdobi pomieszczenie, nietrafiona – szpeci. Zobacz, na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę, wybierając szafę.

Styl szafy powinien być odzwierciedleniem stylu wnętrza

Dlaczego jedna szafa doskonale pasuje do wnętrza, a druga wręcz przeciwnie? Bo szafa nigdy nie powinna być dobierana bez dogłębnego przyjrzenia się otoczeniu. Tylko wówczas, gdy mebel będzie spójny z pozostałą aranżacją, można powiedzieć, że szafa pasuje do salonu, gabinetu, sypialni, garderoby lub przedpokoju.

Jak więc wybrać styl szafy?

Do wnętrz w stylu skandynawskim najlepiej pasują proste szafy z jednolitymi, matowymi frontami lub dekorem drewna. W stylu skandynawskim dominują biel, szarość i cytrynowa żółć.

Odwrotnie będzie we wnętrzach w stylu glamour. Tu fronty jak najbardziej mają prawo być błyszczące. Dominujące kolory to czarny, szafirowy, szmaragdowy, srebrny i złoty.

Wnętrza w stylu eko projektuje się na bazie naturalnych materiałów. Szafa powinna więc być drewniana, na frontach mogą być wyraźnie widoczne usłojenia.

We wnętrzach w stylu boho mile widziany jest kontrolowany artystyczny nieład. Tu warto pomyśleć o odsłonięciu kilku półek i kolorowym szkle.

We wnętrzach klasycznych stawia się na uniwersalną szarość i ciemny brąz. Szafa powinna wpasować się w ten nurt.

Jak dobrać drzwi szafy do stylu wnętrza

Wszystkie szafy https://www.komandor.pl można zamówić w dwóch wersjach: z drzwiami przesuwnymi i uchylnymi. Typ drzwi ma nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale przede wszystkim estetyczne. To między innymi drzwi określają styl szafy, dzieląc je wyraźnie między tradycyjne i nowoczesne.

Szafy z drzwiami uchylnymi częściej widuje się we wnętrzach w stylu klasycznym, retro, nowojorskim, vintage, skandynawskim, prowansalskim lub angielskim. Każdorazowo do drzwi trzeba dobrać odpowiedni uchwyt, który wyraźnie określi styl szafy i sprawi, że będzie pasowała do dekoracji wnętrza. Drzwi uchylne potrzebują miejsca na otwieranie się, dlatego szaf w tym rozwiązaniu nie ustawia się w wąskich korytarzach i ciasnych przejściach. Także przy projektowaniu szafy do małego wnętrza trzeba mieć na uwadze zapas miejsca na swobodne otwarcie drzwi.

Szafy z drzwiami przesuwnymi charakterystyczne są dla wnętrz nowoczesnych – apartamentów loftowych, domów urządzonych w stylu awangardowym, nowoczesnym, minimalistycznym lub glamour. Chociaż też nie należy traktować tego jako reguły. Nierzadko w minimalistycznych wnętrzach widuje się szafy z drzwiami uchylnymi.

Tradycyjna szafa dwudrzwiowa na nóżkach czy nowoczesna zabudowa?

Kiedy myślimy o szafie, możemy mieć przed oczami jej różnorodny charakter: tradycyjnego dwudrzwiowego mebla w stylu retro, na przykład na nóżkach, klasycznej otwieranej szafy na cokole, bądź też nowoczesnej, jednolitej zabudowy od podłogi do sufitu.

Która wersja jest warta uwagi? Tu dużo zależy od tego, czy szafa ma być jedynie wizualnym uzupełnieniem wnętrza, bo wszystko i tak przechowujemy w garderobie, czy też ma być praktycznym i pojemnym meblem. W tym pierwszym przypadku można postawić na niedużą szafę pełniącą przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W drugim lepszym rozwiązaniem będzie nowoczesna zabudowa obejmująca całą ścianę, duży jej fragment lub narożnik.

Szafa z lustrem – tak optycznie powiększysz wnętrze

Wiele osób obawia się, że duża szafa może optycznie zmniejszyć i tak nieduże wnętrze. Faktycznie w mieszkaniach w zabudowie wielorodzinnej może to być problem. Z jednej strony trudno kwestionować potrzebę posiadania szafy, z drugiej – małe i ciasne wnętrza źle wpływają na komfort przebywania w nich.

Na szczęście na to jest proste rozwiązanie. Wystarczy zaplanować duże lustro wkomponowane w drzwi szafy, by optycznie powiększyć pomieszczenie. To rozwiązanie jest bardzo chętnie i często stosowane przez dekoratorów wnętrz. Jeśli lustro będzie wkomponowane tylko w jedne drzwi szafy warto wybrać te, naprzeciwko których jest najbardziej atrakcyjna przestrzeń, np. kominek, ciekawy obraz na ścianie itp. Luster co do zasady nie umieszcza się naprzeciwko okien.

Szafa narożna zewnętrzna – nie tylko do nowoczesnych wnętrz

Szafa narożna zewnętrzna to bardzo ciekawy styl zabudowy, najczęściej widywany w nowoczesnych wnętrzach, ale nie tylko. Zaletą narożnej szafy zewnętrznej jest całkowite wykorzystanie przestrzeni wszędzie tam, gdzie w innym przypadku byłoby to niemożliwe. Czasem jedno skrzydło szafy narożnej zewnętrznej stanowi ściankę działową, co pozwala wyróżnić strefy we wnętrzu. Takie rozwiązanie można wykorzystać np. do oddzielenia kuchni otwartej na salon, wydzielenia w salonie strefy do cichej pracy itp.

Chociaż zewnętrzna szafa narożna kojarzy się raczej z nowoczesnymi wnętrzami, z powodzeniem można ją zaaranżować we wnętrzu retro bądź vintage.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.