Top
Wykończenie wnętrz

Urządzamy salon – tradycyjnie czy nowocześnie

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w każdym domu jest z pewnością salon, miejsce, w którym nie tylko przyjmujemy gości, ale i spędzamy najwięcej czasu z bliskimi. Natychmiast kojarzy nam się z komfortem, wygodnymi meblami pełnymi miękkich poduszek wręcz zachęcającymi do wypoczynku, rozświetlonych łagodnym światłem stojących lamp. Dlatego wszystkie niezbędne elementy wyposażenia powinno dobierać się dokładnie pod tym kątem i właśnie w tym momencie stajemy najczęściej przed dylematem, w jakim stylu urządzić salon, nowoczesnym czy tradycyjnym.

Styl klasyczny – potęga tradycji

Ten sposób urządzenia nie tylko salonu, ale i całego domu, ma zarówno swoich zwolenników, jak i równie wielu zagorzałych przeciwników. Taki styl cechuje przede wszystkim ponadczasowa elegancja, która w połączeniu ze starannie wybranymi dodatkami i wysokiej jakości materiałami tworzy niepowtarzalny nastrój. Można śmiało powiedzieć, że klasyka zawsze jest w modzie, niezależnie od nieustannie zmieniających się trendów, jednak łatwo tutaj o poważne błędy, jeśli nie będziemy trzymać się sprawdzonych zasad równowagi i symetrii, pozwalających uniknąć przykrego wrażenia przeładowania przestrzeni. Rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia należy bardzo dokładnie rozplanować, a nawet zmierzyć ich wielkość, sprawdzając, czy faktycznie zmieszczą się w pomieszczeniu, które przeznaczamy na ten cel. Całą dostępną przestrzeń należy również zaplanować pod kątem użytkowym, ale z pewnością powinny się w niej znaleźć:

  • zabytkowe meble lub chociaż na takie wyglądające. Nie musimy oczywiście od razu kupować antyków, zazwyczaj przepięknie się prezentujących, ale niewygodnych w codziennym użytkowaniu. Mimo że można je dostać niekiedy we wręcz idealnym stanie, to jednak ich cena będzie tak wysoka, że lepiej zastąpić je tańszymi współczesnymi odpowiednikami, stylizowanymi na konkretną epokę, którą jesteśmy zainteresowani. Unikajmy jednak tandety, jakiej pełne są niestety salony meblowe, wybierając tylko naprawdę gustowne kanapy, fotele czy komody. Jeśli dysponujemy dużymi finansami, to dobrym rozwiązaniem jest renowacja już posiadanych mebli i przywrócenie im dawnego blasku;
  • starannie dobrane dodatki, sprawiające, że wnętrze będzie prezentowało się wręcz luksusowo. Klasyczne lampy, o mosiężnych lub drewnianych podstawach, oświetlające kącik wypoczynkowy, bogato zdobione narzuty na kanapę i stolik kawowy w zawsze modnym stylu art déco lub stylizowany na jeszcze wcześniejsze okresy, stojący na dywanie w tradycyjne tureckie wzory. Dobre wrażenie robią też przedmioty o charakterze osobistym, zdjęcia w ramkach stojące na komodzie, wazony ze świeżymi, ciętymi kwiatami czy różne figurki, które zdobiły salony naszych dziadków. Niezmiennie modne pozostają ozdoby z kryształu, zastawa błyszcząca w niewielkiej oszklonej gablocie, czy kryształowy żyrandol rozświetlający salon magicznym blaskiem. Na ścianach powinny się znaleźć ręcznie malowane obrazy, oprawione zdjęcia, a w oknach powinniśmy zawiesić zasłony.

Tradycyjny styl to również właściwy dobór kolorów, przede wszystkim ścian. Jeśli zależy nam na prawdziwej elegancji, to zdecydowanie musimy zrezygnować z jaskrawych barw na rzecz różnych odcieni szarości. Komponują się one praktycznie ze wszystkimi innymi kolorami, pozwalając na ich podkreślenie lub przytłumienie w zależności od potrzeb.

Styl nowoczesny – dla miłośników otwartej przestrzeni

Salon urządzony w innym, nowoczesnym stylu powinien być z kolei praktyczny i funkcjonalny, a ilość znajdujących się w nim przedmiotów zostaje zazwyczaj zredukowana wyłącznie do absolutnie niezbędnego minimum. Oczywiście musi się w nim znaleźć wygodna kanapa, fotele, czyli zestaw, bez którego nie wyobrażamy sobie wypoczynku, ale w tym przypadku stawiamy na nowoczesne wzornictwo, proste geometryczne kształty, nieprzeładowane ozdobami. Dobrym przykładem jest tu nowy szwedzki trend wnętrzarski, lagom, zyskujący coraz większą popularność. Meble w tym stylu mają zapewniać komfort domownikom, być w pełni dostosowane do ich potrzeb i robi się je z materiałów ekologicznych, które można poddać recyklingowi, naturalnego lnu lub bawełny. Można korzystać z gotowych zestawów dostępnych w sklepach, ale równie mile widziane są rozwiązania niekonwencjonalne, takie jak samodzielnie robione półki czy stoły. Oczywiście to proekologiczne podejście nie oznacza całkowitej rezygnacji np. z drewna i robi się z niego wiele elementów wyposażenia, panele na podłogę lub ściany, drzwi wewnętrzne i wspomniane meble.

W kwestii kolorystyki widać pewne podobieństwa do stylu tradycyjnego, w salonie nowoczesnym również dominuje szarość, jednak przełamywana bardziej odważnymi odcieniami, zdobiącymi różne detale wykończenia, pomarańczem, żółcią czy nawet intensywnym fioletem. Może to być np. jedna ściana, czy jej fragment, albo kolorowy dywan na drewnianej podłodze. Ciekawie wyglądają też pokrycia kanap i foteli w tych właśnie kolorach, pozwalające ożywić nawet najbardziej monotonne wnętrze. W nowoczesnym stylu ich urządzania można obecnie zaobserwować dwa wyróżniające się trendy:

  • minimalistyczny, kładący największy nacisk na prostotę, wprowadzającą do życia spokój i harmonię, nierozpraszającą uzyskanego efektu wizualnego nadmiarem wyposażenia oraz ozdób;
  • salon pop – art, wywodzący się z lat 60 minionego stulecia, pełen kontrastujących ze sobą kolorów, ciekawych wzorniczo mebli, czy dekoracji w postaci olejnych, barwnych obrazów i równie kolorowych plakatów.

Jaki wybierzemy, zależy tylko od gustu naszego i pozostałych domowników, ważne, aby w takim wnętrzu czuć się dobrze i miło spędzać chwile odpoczynku po dniu pełnym zajęć.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.