Top
Wykończenie wnętrz

Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy i jaką zamontować

Mieszkanie w bloku, w typowym kilkudziesięciometrowym lokalu, ma z pewnością swoje niepodważalne zalety, jednak przebywanie w nim w okresie letnim może być wyjątkowo uciążliwe, ze względu na wysoką temperaturę panującą w każdym pomieszczeniu. Taka, co tu kryć, mało komfortowa sytuacja, dotyczy nawet luksusowych apartamentów, a pomóc może tylko montaż odpowiedniego systemu klimatyzacji. W tym momencie właśnie zaczyna się kolejny poważny problem, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe nakładają w tym zakresie liczne ograniczenia.

Zobacz też:

Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować.

Centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wykonać ją najtaniej.

Klimatyzacja w mieszkaniu – formalności, jakie trzeba spełnić

Jeszcze do niedawna tego typu urządzenia kojarzyły nam się raczej z domami jednorodzinnymi, budynkami użyteczności publicznej lub sklepami, ale dzięki postępowi technicznemu powoli wkraczają też do naszych mieszkań. Niestety ich montaż nie jest możliwy bez spełnienia wielu warunków, określanych obowiązującymi przepisami i czeka nas załatwienie zgody, a do składanego wniosku będziemy musieli dołączyć:

  • opinię architekta, niezbędną, gdy zdecydujemy się na jeden z popularnych modeli klimatyzacji typu split, w której najważniejsza część, zawierająca sprężarkę oraz skraplacz musi zostać umieszczona na ścianie zewnętrznej lub dachu budynku, gdzie może stanowić dodatkowe obciążenie zagrażające stabilności całej konstrukcji,
  • zgodę sąsiadów, którym mogłaby przeszkadzać głośna praca urządzenia, szczególnie uciążliwa w godzinach nocnych, a każde musi spełnić surowe normy dotyczące dozwolonych poziomów emisji hałasu. Jej brak naraża nas na wysokie kary oraz konieczność natychmiastowego demontażu.

Taką dokumentację składamy najczęściej w dziale technicznym administracji spółdzielni czy u zarządcy działającego z ramienia wspólnoty, ale nie oznacza to automatycznego otrzymania zgody. Czasami czeka nas jeszcze dokładna kontrola techniczna stanu faktycznego istniejącego w mieszkaniu i możemy otrzymać np. zezwolenie na montaż nie modelu ściennego, lecz klimatyzacji na balkonie, mocowanej bezpośrednio do jego balustrady. Samego montażu powinny dokonywać osoby uprawnione, a kopia wystawionego przez nie protokołu odbioru także musi trafić do administracji.

Klimatyzacja w mieszkaniu – jaka sprawdzi się najlepiej

O ile w przypadku domów jednorodzinnych, wybór wydaje się prosty, to znalezienie odpowiedniego modelu do mieszkania zajmie z pewnością więcej czasu. Zastanawiając się, jaka klimatyzacja spełni wszystkie nasze wymagania, warto rozpatrywać zarówno jej wersje pokojowe, typu split, montowane na wspomnianej ścianie, jak i przenośne, używane zazwyczaj tylko w okresie letnim. Oba rodzaje różnią się od siebie dosyć znacznie, a najważniejsze ich cechy, na które warto zwrócić uwagę to:

  • generowany poziom hałasu w pomieszczeniu, a zdecydowanie niższy mają modele split, w których najgłośniej pracujące elementy znajdują się w szczelnej, izolowanej obudowie na zewnątrz budynku,
  • zużycie energii elektrycznej, tutaj także pierwszeństwo przypada klimatyzacji stacjonarnej, wyposażonej w liczne funkcje zwiększające energooszczędność i ograniczające w ten sposób wysokość rachunków za prąd,
  • wydajność, inaczej efektywność, umożliwiająca obniżenie temperatury w pomieszczeniu w jak najkrótszym czasie. Świadczy o tym moc urządzenia, którą trzeba uwzględnić przy zakupie i przyjmuje się, że do schłodzenia 1m2 powierzchni zużywa się jej 0,1 kW. Ponownie wygrywają urządzenia montowane na stałe, a większość urządzeń przenośnych musi mieć do pracy otwarte okno, przez co do wnętrza cały czas dostaje się ciepło z zewnątrz,
  • pracę również w trybie grzewczym, kiedy urządzenie działa jako pompa ciepła, a pobranym z otoczenia ciepłem pomaga ogrzać mieszkanie. Ta funkcja przydaje się zwłaszcza w okresie, kiedy nie można już korzystać z centralnego ogrzewania, a temperatury na zewnątrz nie należą jeszcze do najwyższych.

Klimatyzacja split – podstawowe rodzaje

Patrząc na powyższe zestawienie, można śmiało zaryzykować twierdzenie, że we wszystkich rankingach zdecydowanie wygrywają modele split, również dzielące się na kilka rodzajów, które z powodzeniem możemy wykorzystać do schłodzenia naszego mieszkania. W sprzedaży jest przede wszystkim dostępna klimatyzacja:

  • ścienna, najbardziej rozpowszechniona, którą widzimy nie tylko w mieszkaniach. Występuje w wielu odmianach, różniących się wydajnością, systemem sterowania manualnym lub automatycznym oraz innymi przydatnymi funkcjami, takimi jak zdalna obsługa za pomocą dołączonego pilota,
  • kasetonowa, cechująca się wielokierunkowym sposobem rozprowadzania powietrza wzdłuż powierzchni sufitu. Montuje się ją najczęściej pod sufitami podwieszanymi, a na zewnątrz pomieszczenia wyprowadza jedynie wylot i kratkę rewizyjną,
  • sufitowa lub podłogowa,
  • kanałowa, o najwyższej wydajności, umożliwiająca jednoczesne schłodzenie kilku pomieszczeń przez jedno urządzenie, dzięki systemowi kanałów rozprowadzających zimne powietrze.

Niezależnie, jaki model wybierzemy, najważniejszy będzie jego prawidłowy montaż, gwarantujący bezawaryjne użytkowanie oraz regularne czyszczenie i wymiana wszystkich filtrów, pozwalające uniknąć problemów z groźnymi dla zdrowia grzybami i pleśnią.

Klimatyzacja przenośna – idealna nawet do niewielkiego mieszkania

Montaż urządzeń klimatyzacyjnych w wersji stacjonarnej może być niekiedy kłopotliwy także ze względów technicznych i dlatego lepiej zdecydować się na klimatyzację przenośną, urządzenia używane tylko w razie potrzeby. Ich największą zaleta jest to, że nie potrzebujemy na nie żadnych zezwoleń, chociaż trzeba będzie liczyć się z narzekaniem sąsiadów na głośną pracę, szczególnie tańszych modeli. Mogą też być bez problemu przenoszone z pomieszczenia do pomieszczenia, ich waga wynosi jedynie kilkanaście, rzadko kiedy kilkadziesiąt kilogramów, a przesuwanie ułatwiają również zamontowane kółka. Zasada działania sprowadza się do pobierania powietrza z otoczenia, schładzanie go przez wbudowany agregat i usuwanie ciepłego na zewnątrz najczęściej przez rurę umieszczoną w oknie, dopasowaną do niego tzw. wkładką rozsuwaną. Wiele modeli jest również wyposażonych w dodatkowe funkcje, takie jak:

  • osuszanie powietrza, błyskawicznie usuwające wilgoć z zaparowanych okien,
  • tryb grzewczy, opisany powyżej,
  • systemy filtrów oczyszczające z pyłków, pleśni i grzybów.

Klimatyzacja pokojowa przenośna jest gotowa do pracy natychmiast po rozpakowaniu i podłączeniu do prądu, działa na napięcie 230 V, a jej moc dobiera się dokładnie do wielkości pomieszczenia, w którym będzie używana. Do typowego pokoju o metrażu nieprzekraczającym 20 – 25 m2 w zupełności wystarczy jedynie 2 – 3 kW, można też nabyć modele o znacznie zredukowanej emisji hałasu, sięgającego maksymalnie 15 – 20 decybeli, idealne do sypialni lub pokoju dla dziecka. Podobnie jak modele split, mogą one być sterowane manualnie lub automatycznie za pomocą pilota, a wiele jest wyposażonych również w wyłączniki czasowe.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.