Top
Budowa domu

Mały dom energooszczędny zgodny z warunkami technicznymi WT 2021 – 5 najlepszych projektów

dom z tarasem

Od kilkunastu lat w Polsce, jak i na całym świecie, aprobuje się zmniejszenie zużycia energii pierwotnej i emisji szkodliwych substancji. Jednym ze sposobów ukrócenia takiego stanu rzeczy jest wprowadzenie budownictwa energooszczędnego, które jest najbardziej wydajne. Pozwala on na zmniejszenie energochłonności budynku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego komfortu cieplnego. Przedstawiamy pięć najlepszych projektów małych domów energooszczędnych, które są zgodne z WT 2021.

Wybór odpowiedniej technologii

Przy zakupie projektu wymarzonego małego domu energooszczędnego warto zwrócić uwagę na wybór technologii, które opierają na odnawialnych źródłach energii.  Niekwestionowanym królem wśród nich jest energia słoneczna, która sprawdza się doskonale, a dzięki panelom fotowoltaicznym i solarnym można uzupełniać inne systemy ogrzewania. Jeśli instalacja fotowoltaiczna odpowiada nam najbardziej, to warto spojrzeć na projekty domów z dachem dwuspadowym lub płaskim. Domoweklimaty.pl dostarczają nam ich mnóstwo. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także wykorzystanie pompy ciepła.

Niskie koszty eksploatacji i komfortowe warunki życia

Warunki życia w domach energooszczędnych nie różnią się od tych z domów typu tradycyjnego, a nawet są o wiele korzystniejsze i komfortowe. Takie domy są też tanie i najlepsze dla otaczającego nas środowiska. Zapotrzebowanie w nich na energię wynosi od 30 do 70 kWh/m2, co jest znacznie niższe niż w domach tradycyjnych. W ofertach dostępnych na rynku mamy do wyboru projekty domów energooszczędnych tradycyjnych i nowoczesnych, a także tych z kosztorysem. Taki projekt domu z kosztorysem składa się z kilku części, a mianowicie projektów: architektonicznego, konstrukcyjnego, instalacji wewnętrznych. 

Przy ich wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na wybór najkorzystniejszej izolacji termicznej, która będzie funkcjonalna, opłacalna i wygodna dla domowników. Najlepsze jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która umożliwia odzyskiwanie ciepła. Okna powinny być szerokie i nie sięgać do ziemi. Musimy też brać pod uwagę powierzchnię domu i wielkość obszaru przeznaczonego na budowę. 

Najpopularniejsze projekty małych domów energooszczędnych

Adam

Adam to projekt małego domu energooszczędnego o powierzchni użytkowej wynoszącej  66,67 m2, którego rozplanowanie w zupełności zaspokoi potrzeby nawet 4-osobowej rodziny. Co ważne, w trakcie budowy domu Adam inwestor może zdecydować się również na wykonanie pomieszczeń na poddaszu. Adaptacja może również się odbyć kilka lat po wybudowaniu. Projekt uwzględnia ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła oraz zaawansowaną termoizolację.

Projekt domu energooszczędnego Adam

Tundra III

Projekt Tundra III to propozycja dla osób szukających czegoś w stylu nowoczesnej stodoły. Powierzchnia użytkowa wynosząca 108,97 m2 oraz możliwość wydzielenia dodatkowych pomieszczeń na strychu o powierzchni do 73 m2 sprawią, że Tundra III będzie idealna nawet dla 4-osobowej rodziny. Na parterze znajdziemy otwarty salon z aneksem kuchennym, trzy pokoje, WC, łazienkę, dwustanowiskowy garaż, pomieszczenie gospodarcze oraz kotłownię, w której pracować będzie pompa ciepła. 

Projekt domu Tundra III

Alfa

Alfa to projekt domu parterowego o powierzchni użytkowej 78,46 m2, którego strych bez problemu możemy zaadaptować nawet na dwa pokoje z łazienką o dodatkowej powierzchni 36,62 m2. Co ważne dla wielu inwestorów, prosta bryła budynku zapewnia niskie koszty budowy, a liczne oszklenia gwarantują ponadczasowy wygląd. Projekt Alfa będzie idealny dla osób szukających pomysłu na dom z garażem. Chociaż zgodnie z obowiązującymi przepisami ze względu na wymiary jest on uwzględniony jako pomieszczenie gospodarcze, to z powodzeniem zaparkujemy w nim większość samochodów klasy miejskiej i wyższej. Jego powierzchnia to 15,45 m2

Projekt domu parterowego Alfa

Skromny 

Skromny to projekt dla inwestorów szukających domu z poddaszem użytkowym. Na parterze tego budynku o powierzchni użytkowej 105,75 m2 znajdziemy salon z otwartą kuchnią, pokój, łazienkę oraz kotłownię. Na jego poddaszu projektantom udało się zmieścić trzy pokoje, pomieszczenie gospodarcze oraz łazienkę, którą z powodzeniem możemy przerobić na dodatkowy pokój. Ten mały, lecz niezwykle elegancki domek może więc zamieszkiwać nawet 4-osobowa rodzina. 

projekt domu z poddaszem użytkowym Skromny

Mikrus

Mikrus będzie idealnym projektem dla inwestorów szukających domu na małą działkę. Budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 68,87 m2 składa się z dwóch pokoi, salonu z jadalnią, zamkniętej kuchni oraz łazienki. Projektanci uwzględnili również miejsce na kotłownię, w której możemy zamontować pompę ciepła. Dzięki temu, że Mikrus jest niedrogi w budowie, może być doskonałą alternatywą dla niewielkiego mieszkania w bloku.

Projekt domu Mikrus

Spełnienie warunków WT 2021

Każdy zainteresowany powinien odwiedzić stronę internetową www.domoweklimaty.pl, gdzie może zapoznać się z informacjami o projektach, które spełniają najnowsze normy WT 2021. Jeśli ich nie ma, to nie ma mowy o wymarzonym małym domu energooszczędnym. A zaliczają się do nich:

  • maksymalna wartość zużycia energii pierwotnej: 70kWh/m2 na rok
  • spełnianie norm przenikania ciepła (wskaźnik U) dla ścian (0,20 W/m2K), dachów i stropodachów (0,15 W/m2K), okien (0,9 W/m2K), drzwi (1,3 W/m2K) i podłóg 0,3 W/m2K).

Są to bardzo restrykcyjne wytyczne, ale i korzystne dla środowiska, szczególnie w dzisiejszych czasach. Warto zainteresować się projektami zgodnymi z WT 2021.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.