Top
Wykończenie domu

Samodzielny remont – najważniejszy jest plan

Nawet najlepiej zbudowany dom czy mieszkanie, prędzej czy później będzie wymagać remontu, przypominając niekiedy relikt minionej epoki. Konieczne staje się więc przeprowadzenie renowacji, którą przy odrobinie dobrych chęci i pewnych umiejętnościach można zrobić we własnym zakresie. Wynajęcie ekipy wykwalifikowanych fachowców znacznie uprościłoby sprawę, lecz jest niestety bardzo kosztowne, a własnoręczna praca daje naprawdę olbrzymią satysfakcję i z pewnością wzbudzi podziw całej rodziny oraz znajomych. Jednak warto trzymać się kilku zasad, dzięki którym malowanie czy tapetowanie uda się przeprowadzić w miarę bezboleśnie i w wyjątkowo krótkim czasie. Wiele osób na pewno nie dysponuje odpowiednią wiedzą i będzie stosować metodę prób oraz błędów i dla nich właśnie jest ten krótki poradnik, dzięki któremu zaoszczędzą nie tylko sporo nerwów, ale również cennego czasu i pieniędzy.

Planowanie, czyli szykujemy się do bitwy

Najważniejszy jest zawsze pierwszy krok, a w naszym przypadku będzie nim dokładne zaplanowanie wszystkich prac, jakie będziemy chcieli wykonać. Bez tego remont szybko przerodzi się w chaos, a my z pewnością nie skończymy go w jakimś rozsądnym terminie. Ciepłe dni zbliżają się coraz szybciej, wraz z nim nadejdzie sezon urlopowy, dlatego powinniśmy mieć wcześniej przygotowany plan, obejmujący wszystkie istotne aspekty, dzięki któremu unikniemy pomyłek, narażających na niepotrzebne, dodatkowe koszty. Plan remontu można ująć w kilku punktach:

  • określenie zakresu prac do wykonania. Musimy wiedzieć jakie konkretne pomieszczenia chcemy odnowić, czy ma to być jednorazowy remont kompleksowy, czy rozłożony na etapy realizowane w dłuższym czasie. Warto także wiedzieć, jakim budżetem będziemy dysponowali i czy umożliwi on sfinansowanie zakupu niezbędnych materiałów bez konieczności brania na ten cel kredytu. Duże oszczędności da już nam rezygnacja z wynajęcie fachowców, ale musimy z kolei dokładnie zastanowić się, które prace rzeczywiście damy radę przeprowadzić samodzielnie,
  • znalezienie inspiracji. Ten punkt często jest pomijany, jednak przed przystąpieniem do pracy musimy już mieć pewne wyobrażenie, jak nasze mieszkanie ma wyglądać po ich zakończeniu. Przejrzyjmy strony branżowe w internecie, prasę, poszukajmy ciekawych zestawień kolorystycznych, zgodnych ze stylem urządzenia poszczególnych pomieszczeń, tak aby wszystko stanowiło jednolitą kompozycyjnie całość. Oczywiście możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy projektanta wnętrz, choć musimy się liczyć z tym, że takie usługi nie należą do najtańszych i mogą znacznie naruszyć nasz budżet,
  • rozpisanie harmonogramu prac. Jest to najtrudniejsza część planowania, ale raz stworzony i ściśle przestrzegany harmonogram pozwoli uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, wielu przykrych niespodzianek. Należy zachować logiczną kolejność tego, co musimy zrobić i decydując się np. na malowanie ścian, zaczynamy od właściwego przygotowania ich powierzchni,
  • zadbanie o pomoc rodziny lub znajomych. Remont co prawda chcemy przeprowadzić samodzielnie, zaoszczędzając kosztów wynajęcia fachowca, ale do wielu prac będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby. Powinniśmy więc poprosić zaufanego znajomego czy członka rodziny, aby pomógł nam np. w kładzeniu tapet, służąc przysłowiową drugą para rąk.

Zakup materiałów – na tym nie warto oszczędzać

Kiedy plan działania przypięliśmy już na ścianie, to nadszedł czas na zakup odpowiednich materiałów, dzięki którym praca będzie czystą przyjemnością. Niestety, na tym właśnie elemencie staramy się najwięcej zaoszczędzić, nie wiedząc jednak, jak poważne konsekwencje niesie to ze sobą. Nie da się ukryć, że podczas remontu pieniądze znikają w zastraszającym tempie, ale na farbach czy narzędziach malarskich nie ma co oszczędzać, zgodnie ze znaną zasadą, że chytry dwa razy traci. Powiedzmy sobie szczerze, jakość ma swoją cenę, a to, co tanie, zwłaszcza w niewprawnych rękach, może spowodować więcej strat niż przynieść korzyści.

Oferta materiałów dostępnych w sklepach może przyprawić o ból głowy, dlatego do ich prawidłowego wyboru jest wymagana pewna wiedza. Kiedy jej nie mamy, to zawsze możemy zapytać sprzedawcę lub znajomego fachowca, a fora dyskusyjne w internecie również pełne są przydatnych porad i informacji. Na zakup farb, pędzli czy glazury warto zarezerwować sobie sporo czasu, pozwalającego na dokładne zapoznanie się z ich opisami, co pozwoli uniknąć wspomnianych błędów. Zwróćmy też szczególną uwagę na ich jakość, nie wahajmy się np. sprawdzić, czy z pędzla nie wychodzi włosie i czy uchwyt wałka pewnie leży w dłoni, bo od jakości takich narzędzi zależy przecież bezpośrednio komfort naszej pracy. Wszystkie one, tak jak i inne materiały powinny także posiadać wymagane atesty i certyfikaty dopuszczające je do użycia na terenie kraju, świadczące również o bezpieczeństwie ich stosowania. Określają to jasno obowiązujące przepisy i stanowczo należy unikać zakupu z niesprawdzonych źródeł, niezależnie jak atrakcyjna byłaby ich cena.

Plan działania został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, materiały stoją ustawione w rządku pod ścianą, czas więc przystąpić do pracy, a od czego zacząć, przedstawimy w kolejnych wpisach.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.