Top
Wykończenie domu

Nawiewniki Okienne – Najczęstsze Pytania

Mimo że są dostępne na rynku już wiele lat, nawiewniki okienne wciąż rodzą wiele pytań. Właśnie dlatego przygotowaliśmy to zestawienie – znajdziesz tutaj podstawowe informacje na temat tych urządzeń przedstawione w formie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

1. Co to jest nawiewnik okienny?

Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie mechaniczne, które zapewnia stały i kontrolowany dopływ powietrza zewnętrznego do wnętrza budynku bez konieczności otwierania okna. Zbudowane jest zasadniczo z dwóch części – zewnętrznej czerpni i wewnętrznego regulatora.

2. Czy nawiewniki okienne wymagają zasilania?

Nie – jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, są to urządzenia mechaniczne, przez co nie potrzebują żadnego źródła zasilania.

3. Po co montuje się nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne umożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza w budynkach, w których występuje wentylacja grawitacyjna, mechaniczna wywiewna lub hybrydowa (czyli połączenie grawitacyjnej z mechaniczną wywiewną). Nawiewniki są więc rozwiązaniem problemów z działaniem wentylacji wynikających ze zbyt szczelnych okien – nadmiernej wilgoci, zalegających w powietrzu zanieczyszczeń (m.in. związków chemicznych utleniających się z powierzchni mebli, wydychany dwutlenek węgla, czy po prostu kurz) i niskiej jakości powietrza w pomieszczeniu.

4. Jakie są rodzaje nawiewników okiennych?

Nawiewniki okienne można podzielić na dwie ogólne grupy – ze sterowaniem ręcznym i automatyczne. Ta druga dzieli się na kolejne podgrupy, z których najbardziej rozpowszechnione są nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe i hybrydowe (dwusystemowe).

Nawiewniki okienne sterowane ręcznie są zdecydowanie najprostszym i najtańszym typem. Mają jednak jedną zasadniczą wadę – trzeba pamiętać o ich regulacji. Na dłuższą metę takie rozwiązanie jest więc dość mocno uciążliwe i może doprowadzić do nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia – wystarczy, że w sezonie grzewczym zapomnimy przymknąć nawiewnik przed wyjściem z domu.

Nawiewniki okienne higrosterowane pracują całkowicie samoczynnie na podstawie poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia – otwierają się szerzej, gdy ta wzrasta i przymykają, gdy maleje. Pomiar wilgotności odbywa się dzięki higrometrowi umieszczonemu w regulatorze. Na ogół reagują na zmiany wilgotności względnej w zakresie 30-70%, które to wartości odpowiadają minimalnemu i maksymalnemu otwarciu nawiewnika.

Nawiewniki okienne ciśnieniowe pracują na podstawie różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia – mechanizm sterujący znajduje się w czerpni. Zaletą tego sposobu sterowania jest niezależność efektywności od wysokości – nawiewniki ciśnieniowe sprawdzają się więc świetnie w wielopiętrowych budynkach.

Nawiewniki hybrydowe (nazywane też dwusystemowymi) stanowią połączenie nawiewników ciśnieniowych i higrosterowanych – czerpnia sterowana jest ciśnieniowo, a regulator na podstawie wilgotności. Takie połączenie umożliwiło wykorzystanie zalet obu systemów i wyeliminowanie ich wad.

Przykłady Nawiewników Okiennych Firmy Brevis

5. Jak montuje się nawiewniki okienne?

Standardowy montaż nawiewników okiennych wymaga wycięcia (frezowania) specjalnego otworu w górnej części ramy okna – w oknach PVC i drewnianych można zrobić to samodzielnie, a okna aluminiowe muszą być do tego fabrycznie przygotowane. Wielkość otworu zależy od modelu nawiewnika i jest podawana przez producenta.

Aktualnie są również dostępne nawiewniki niewymagające wycinania otworów – są to tzw. nawiewniki bez frezowania. Ich kanały przelotowe biegną między górną częścią ramy a nadprożem okna, a większa część samych urządzeń jest ukryta w warstwach tynku i ocieplenia. Dzięki temu mogą być montowane na każdym typie okien, wliczając w to podnoszono-przesuwne typu HS oraz te wyposażone w rolety zewnętrzne (choć w przypadku tych ostatnich montuje się je z boku).

Niezależnie od tego, jaki typ nawiewnika ma być zamontowany, należy pamiętać, żeby urządzenie znalazło się minimum 2 m nad podłogą – dzięki temu strumień powietrza z zewnątrz zdąży się ogrzać, opadając ku podłodze. Pozwoli to cieszyć się napływem świeżego powietrza bez obaw o podmuchy chłodu.

6. Czy nawiewniki okienne powodują przeciągi?

Napływ powietrza zapewniany przez te urządzenia nie jest na tyle intensywny, by wywoływać gwałtowny ruch powietrza w budynku.

7. Gdzie powinno się montować nawiewniki okienne?

Nawiewniki zaleca się zakładać w każdym pokoju z oknem (a zwłaszcza w kuchni z kuchenką gazową lub kotłem dwufunkcyjnym) – w każdym z nich powinien znaleźć się przynajmniej jeden nawiewnik (urządzenia nawiewne umieszczane we wspomnianych kuchniach powinny mieć większą wydajność).

Nie należy ich jednak zakładać w łazienkach – mogłyby one powodować dyskomfort podczas kąpieli. Jak zatem wentylować łazienkę? Pośrednio – przez specjalne otwory w dolnej części drzwi.

8. Czy nawiewnik można całkowicie zamknąć?

Pomijając już kwestię tego, że całkowite zamykanie nawiewnika kompletnie niweluje jego użyteczność (w końcu jego funkcją jest zapewnienie stałego przepływu powietrza), zgodnie z przepisami (Polska Norma PN-B-03430:1983 ze zmianami Pr PN-B-03430/ Az3 z lutego 2000 r.) zamknięte nawiewniki okienne muszą zapewniać przepływ powietrza na poziomie 20-30% swojej pełnej skuteczności. Całkowicie szczelne nawiewniki byłyby zatem nie tylko nielogiczne, ale też niezgodne z przepisami.

9. Czy nawiewniki okienne montuje się w budynkach z wentylacją mechaniczną nawiewną/nawiewno-wywiewną?

Przy takich systemach wentylacyjnych nawiewniki są całkowicie zbędne – ich funkcję pełnią już dedykowane wentylatory nawiewne.

10. Ile kosztują nawiewniki okienne?

Dużo zależy tutaj od modelu, ale ogólnie można śmiało powiedzieć, że są to raczej tanie urządzenia – za najprostszy, nowy nawiewnik sterowany ręcznie zapłacimy ok. 60-70 zł. Bardziej zaawansowane urządzenia z dodatkowym wyposażeniem (np. filtrem antysmogowym) kosztują ok. 200 zł. Na ogół jednak będą to kwoty między 100 a 200 zł.

Najczęstsze pytania o nawiewniki okienne – podsumowanie

Nawiewniki okienne są niewielkimi urządzeniami mechanicznymi zapewniającymi stały przepływ powietrza bez konieczności otwierania okien. Umożliwiają prawidłową wymianę powietrza w systemach wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej i hybrydowej. Wyróżnia się kilka ich typów, zależnie od sposobu sterowania i montażu. Podane tutaj informacje nie zaspokoiły Twojej ciekawości? Więcej odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz w artykule: https://brevis.com.pl/faq-wentylacja-w-pytaniach-i-odpowiedziach/.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.