Top
Różne

Tablice nagrobkowe – Jakie są ich rodzaje?

Podczas życia każdego człowieka niestety przychodzi ten smutny i bolesny moment, w którym musi pochować bliską mu osobę, przyjaciela. Nagrobek nie jest zwykłą tablicą, ponieważ znajdują się na nim informacje o zmarłych. Nazwisko oraz zdjęcie zmarłej osoby przypomina, kto ważny dla nas spoczywa w konkretnym grobie. Bliscy, rodzina zmarłego wybierając tablice nagrobkowe, muszą wziąć pod uwagę estetykę oraz materiał, z jakiego zostanie wykonany nagrobek. Niektórzy nie życzą sobie posiadania zdjęcia na nagrobku, dlatego dostępne są również tablice napisowe. Niekiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają dbaniu o tablice nagrobkowe, dlatego ważne, aby firma, która je wykonuje używała materiały najlepszej jakości. Deszcz, śnieg i mróz niestety w mocny sposób niszczą kamień nagrobkowy, przez co nie prezentują się one już tak ładnie. Tablice nagrobkowe powinny być solidne, trwałe i estetyczne, a także dość łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji. Przed wyborem materiału, z jakiego zostanie wykonany nagrobek, należy zdecydować się na rodzaj tablicy. Firmy coraz częściej prześcigają się w coraz to nowszych metodach wykonywania nagrobków z naturalnego kamienia i prezentują mnogie w piękne wzory granitowe tablice napisowe. Przedsiębiorcy chcą, aby kamienie były jak najtrwalsze i odporne na warunki atmosferyczne, a także dbają o piękne ozdobne elementy tablic nagrobkowych.

Rodzaje tablic nagrobkowych

Tablice nagrobkowe występują w trzech rodzajach: pojedyncze, podwójne i dziecięce. Tablice pojedyncze zazwyczaj umieszcza się przy grobach, w których leży mniej osób bądź jedna, stosowane również przy grobach głębinowych kiedy trumny umieszczane są jedna na drugiej. W takim przypadku również na tablicy nazwiska zmarłych umieszczane są jedno pod drugim. Tablice podwójne są największe, często umieszczane w grobach rodzinnych po to, aby z łatwością pomieścić nazwiska wszystkich zmarłych z całej rodziny. Tablice nagrobkowe dziecięce z oczywistych względów są najmniejszych rozmiarów, dodatkowo posiadają charakterystyczne dziecięce elementy zdobiące np.: rzeźbione aniołki.

Tablice nagrobkowe najczęściej wykonuje się z takich materiałów jak granit, piaskowiec oraz marmur. Granit cechuje się wysoką wytrzymałością na zarysowania, natomiast piaskowiec jest materiałem zdecydowanie mniej trwałym i trudniejszym w pielęgnacji.

Bliscy zmarłych chcąc uczcić ich pamięć, decydują się na dodatki do tablic nagrobkowych w postaci ozdobnych napisów czy umieszczeniu małej podobizny zmarłego. Tablice nie tylko zdobią nagrobek, lecz przede wszystkim upamiętniają osoby leżące w danym grobie. Napisy zdobiące tablice granitowe, marmurowe lub piaskowe wykonywane są metodą piaskowania, czyli żłobienia piaskiem w kamieniu lub drukowane. Coraz częściej widuje się granitowe tablice napisowe, które zawierają wyłącznie napisy, a nie mają zdjęć. Tablice granitowe często zdobione są pięknym rzeźbami oraz posągami.

Oprócz najczęściej spotykanych form nagrobków na naszych cmentarza występują też rodzaje nagrobków w postaci usypanej mogiły, głazu, budowli czy pomnika.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.