Top
Wykończenie wnętrz

Aranżacja salonu z kominkiem – co trzeba wiedzieć?

salon z kominkiem

Salony z kominkiem to niezwykle stylowe, przytulne i ciepłe pomieszczenia, którego mogą stanowić serce całego domu czy mieszkania. Kominek jest marzeniem wielu – nic dziwnego, bo w polskim klimacie przydatny jest przez niemal pół roku, a poza ogrzewaniem domu pełni też funkcję estetyczną. Wystarczy tylko przemyślana i spójna aranżacja salonu z kominkiem, by kominek stanowił ozdobą samą w sobie. Jak dobrze zaplanować wnętrze z kominkiem?

Planowanie aranżacji z kominkiem

Zainstalowanie kominka w salonie trzeba zaplanować już na etapie projektu. Koniecznie jest bowiem doprowadzenie instalacji kominowej i właściwe podłączenie kominka do przewodu kominowego, by odprowadzany był dym z pomieszczenia. Kominek musi też znajdować się w bezpiecznej odległości od mebli i urządzeń elektronicznych. W niektórych przypadkach można podłączyć instalację kominową czy ją odprowadzić w domach już stojących, ale może to być bardzo kosztowne. Lepiej zatem pomyśleć o tym zawczasu.

Biokominek zamiast zwykłego kominka?

Alternatywą dla tradycyjnego kominka w domach bez instalacji kominowego czy mieszkaniach w bloku, gdzie nie ma możliwości instalacji kominka, jest biokominek. Nie wymaga on podłączenia do przewodu kominowego, bo nie emituje spalin. Jest ekologiczny, emitujący jedynie ciepło, parę wodną oraz śladowe ilości dwutlenku węgla – podobną do tej wydychanej przez człowieka. Biokominek działa na specjalny płyn stanowiący jego paliwo. Inną zaletą biokominka jest szeroka paleta jego designu – nie musi on wyglądać jak klasyczny kominek z paleniskiem, ale może przybrać niemal każdy kształt od koła, przez skrzynię, po świecę. Zwolennicy tradycyjnych kominków na opał zwracają uwagę, że biokominki nie dają takie przyjemnego klimatu i nie dodają przytulności wnętrzu. Wszystko zależy jednak od preferencji oraz tego, na co pozwala infrastruktura w danym domu.

Umieszczenie kominka w salonie

Salon to centrum każdego domu, zatem wydaje się być naturalnym miejscem na kominek. Tam właśnie spotyka się cala rodzina by spędzać wspólnie czas, tam także przyjmuje się gości. Salon z kominkiem będzie idealnie sprawdzał się jako miejsce integracji i reprezentacyjna część domu. Gdzie jednak konkretnie umieścić kominek w salonie? Wiele zależy od tego, czy w salonie będzie także telewizor.

Kominek a telewizor

Zazwyczaj w centrum aranżacji salonu jest telewizor, tak by każdy mógł wygodnie go oglądać, niezależnie od tego, gdzie będzie siedzieć. Jednak kominek również zasługuje na poczytne miejsce w salonie – jak to pogodzić? Wystarczy niewielkie przeorganizowanie przestrzeni, by oba elementy świetnie ze sobą współgrały. Polecamy umieszczenie kominka na ścianie prostopadłej do ściany z telewizorem. Można też umieścić je na tej samej ścianie, ale muszą wtedy do siebie bardzo pasować, poza tym jest ryzyko, że domownicy czy goście nie będą wiedzieli, na czym skupić swoją uwagę. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie telewizora na ścianie nad kominkiem. Jeśli oba elementy dobrze ze sobą współgrają, a między paleniskiem a sprzętem RTV jest co najmniej 100 centymetrów odległości, to nie ma przeszkód by właśnie tak zaaranżować salon z kominkiem. To idealna opcja do kameralnych pomieszczeń, gdzie nie ma miejsca by zamontować telewizor i kominek na różnych ścianach.

Kominek w centrum salonu lub w kąciku

Kominek może stanowić podstawową ozdobę salonu, czy to ulokowany w jego centrum samodzielnie lub razem z telewizorem. Umiejscowiony na najdłużej ścianie salonu będzie się prezentować okazale. Można jednak wybrać inną opcję i zaaranżować przytulny kącik kominkowy z miejscem na drewno, biblioteczką, komfortowym fotelem. Idealna propozycja dla domatorów kochających spokojne chwile z książką w zimowe wieczory. Taka aranżacja sprawdzi się w większych salonach.

Kominek narożny

Intrygującym pomysłem jest kominek narożny, który może połączyć dwie przestrzenie np. salon i jadalnie lub przedpokój. Nie jest to łatwa aranżacja, ale może być bardzo estetyczna i równie funkcjonalna, zapewniająca ogrzewanie jednocześnie dwóch pomieszczeń.

Zobacz także: Pomysły na zabudowę i aranżacje kominków w salonie

Jak dobrać kominek do salonu?

Aranżacja kominków w salonie zależy od wybranego stylu pomieszczenia. Kominki drewniane czy zabudowane w cegle to idealna opcja do przestrzeni utrzymanych w stylu rustykalnym lub vintage. Betonowa zabudowa i kominek w kamieniu dekoracyjnym, surowy i minimalistyczny to propozycje dla przestrzeni loftowych, nowoczesnych. Tutaj możesz postawić na stonowane, klasyczne barwy, jak beże, szarości, lub wybrać intensywniejsze odcienie w okolicy kominka, by dodać wnętrzu trochę pazura.

Typowe kominki z eleganckim portykiem będą stanowić ozdobę salonów w stylu prowansalskim, angielskim, klasycznym, zwłaszcza jeśli są wykończone sztukateria i bogate w gustowne ozdoby typu świeczniki, obrazy, książki w starych oprawach. Całość trzeba utrzymać w barwach ziemi, by salon z kominkiem miał harmonijny klimat.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.