Top
Wykończenie wnętrz

Elektryczna, akumulatorowa czy spalinowa: rodzaje kosiarek do trawy

kosiarka do trawy akumulatorowa

Regularne koszenie trawy do klucz do perfekcyjnego wyglądu trawnika. Dowiedz się, jaką kosiarkę wybrać.

Czym kosić trawę? Rodzaje kosiarek

Wybierając kosiarkę do trawy, warto wziąć pod uwagę różne kwestie, np. wielkość trawnika czy parametry konkretnej maszyny. Najważniejsze jest jednak znalezienie sprzętu dopasowanego do potrzeb. Tym bardziej że obecnie kosiarki elektryczne czy akumulatorowe wydajnością dorównują tym spalinowym. Poznaj wady i zalety wszystkich urządzeń do koszenia trawy.

Spalinowa kosiarka do trawy

Kosiarka wyposażona w silnik spalinowy cechuje się wysoką mocą i wydajnością. Bez problemu radzi sobie z większymi trawnikami z uwagi na dużą szerokość koszenia. Sprawdzają się też na nierównym terenie, a wiele modeli wyposażonych jest w napęd, co przekłada się na komfort pracy, ponieważ kosiarki nie trzeba pchać. Umożliwiają ścinanie wysokiej, gęstej, ale też mokrej trawy. Zaletą jest mobilność, czyli możliwość koszenia w dowolnym miejscu.

Z drugiej strony spalinowy silnik zanieczyszcza środowisko szkodliwymi spalinami i generuje wysoki poziom hałasu, nawet ponad 100 dB. Jest to uciążliwe dla sąsiedztwa i niekorzystnie wpływa na komfort psychofizyczny. Wadą kosiarek spalinowych jest również skomplikowana obsługa. Przed przystąpieniem do koszenia, trzeba przygotować odpowiednią mieszankę paliwa. Odpalenie silnika w zwykłej kosiarce spalinowej też nie jest proste i wymaga użycia siły. Poza tym konieczne jest częste i dość wymagające serwisowanie, np. wymiana świec czy filtrów.

Elektryczna kosiarka do trawy

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się kosiarki elektryczne. Chociaż zwykle wybierane są do małych i średnich ogrodów, to obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które sprawdzają się w trudnym terenie. W takiej sytuacji kosiarkę spalinową lepiej zastąpić taką z napędem elektrycznym, która jest przyjazna dla środowiska, ponieważ nie emituje spalin i pracuje dość cicho. Jest też lekka, prosta w obsłudze i nie wymaga skomplikowanych czynności konserwacyjnych. Wystarczy od czasu do czasu naostrzyć noże.

Decydując się na kosiarkę elektryczną, trzeba pamiętać, że ograniczeniem jest kabel, który znacznie zmniejsza zasięg pracy. W pobliżu musi znaleźć się źródło prądu. Pewnym rozwiązaniem może być przedłużacz, ale wraz ze wzrostem długości przewodu spada napięcie, a więc i wydajność samej kosiarki. Optymalnie powinien mieć nie więcej niż 25 m. Ciągnący się podczas koszenia kabel stwarza także niebezpieczeństwo przypadkowego przecięcia. Poza tym zwykle zahacza o inne rośliny, co jest niewygodne, ale też może je uszkodzić. Trzeba też pamiętać, by nie używać kosiarki elektrycznej w czasie deszczu i do koszenia mokrej trawy, ponieważ może to grozić porażeniem prądem.

Akumulatorowa kosiarka do trawy – czy warto kupić?

Bezprzewodowa kosiarka akumulatorowa to najlepsza metoda koszenia trawy. Popularność wynika z licznych zalet przy jednocześnie małej liczby wad. Można powiedzieć, że kosiarka akumulatorowa to połączenie cech spalinowej i elektrycznej, ale z pominięciem ich mankamentów.

Kosiarka akumulatorowa jest zasilana energią elektryczną, która pochodzi ze zintegrowanej baterii. Pozwala to na swobodne manewrowanie i docieranie do każdego miejsca w ogrodzie. Brak kabla podnosi nie tylko komfort pracy, ale także bezpieczeństwo. Nie ma ryzyka najechania na przewód. Kosiarka akumulatorowa jest także lekka i przez to zwrotna, co jest istotne zwłaszcza w ogrodach o skomplikowanym układzie. Niektóre modele wyposażone są w funkcje ułatwiające koszenie w trudnym terenie, np. napęd.

Wadą kosiarek akumulatorowych jest czas pracy ograniczony przez baterię i konieczność jej ładowania. Efektywne i wydajne koszenie zapewniają jednak urządzenia sprawdzonego producenta, który gwarantuje doskonałą jakość i dużą pojemność akumulatora.

>> Jaką kosiarkę akumulatorową wybrać? Sprawdź ranking urządzenia Kärcher

Najlepsze kosiarki akumulatorowe. Opinie użytkowników

Na uwagę zasługują zwłaszcza kosiarki akumulatorowe marki Kärcher z serii LMO, które wyróżniają się wysoką wydajnością, łatwą obsługą, lekkością i zwrotnością. Co istotne, wszystkie modele wyposażone są w zapewniający precyzyjne cięcie ostry, stalowy nóż, praktyczną funkcję mulczowania (rozdrabnianie trawy i rozsypywanie na trawniku jako nawóz naturalny) oraz centralną regulację wysokości koszenia (nie trzeba obniżać kółek lub noża). W zależności od modelu nadają się do koszenia trawników o małej lub dużej powierzchni.

Wszystkie modele działają w oparciu o innowacyjną platformę bateryjną i wymienny akumulator 18- lub 36-woltowy. Wodoodporna bateria zbudowana jest z bardzo wydajnych ogniw litowo-jonowych i charakteryzuje się długą żywotnością. Co ważne, inteligentne monitorowanie chroni przed przeładowaniem i głębokim rozładowaniem, zaś wydajne zarządzanie temperaturą zapewnia wysoką wydajność w pracach wymagających dużej mocy. Na uwagę zasługuje też wyświetlacz LCD z technologią czasu rzeczywistego. Oznacza to, że użytkownik ma stały dostęp do informacji o pozostałym czasie pracy i ładowania (podany w minutach) oraz pojemności baterii. Wszystko to sprawia, że kosiarki akumulatorowe Kärcher wyróżniają się efektywnością porównywalną z urządzeniami spalinowymi.

Kompaktowe kosiarki elektryczne Kärcher zasilane baterią 18V doskonale sprawdzają się w małych i średnich ogrodach, zapewniają przy tym komfortowe i szybkie koszenie. Z kolei do dużych trawników idealnie nadaje się mocna maszyna LMO 36-40 z pojemnym koszem i wskaźnikiem napełnienia. Model LMO 36-46 dodatkowo posiada napęd na tylne koło Push Assist, dzięki czemu użytkowanie jest bezwysiłkowe.

Kosiarki akumulatorowe Kärcher cieszą się popularnością i zyskują pozytywne opinie wśród użytkowników. Na blogu dociekliwa.pl możemy przeczytać: Kosiarka Kärcher 36V LMO to sprzęt dobrze przemyślany: wygodny do przechowywania, posiada zabezpieczenia przed nieuprawnionym użyciem, sposób pracy i efektywność sprzętu jest na wysokim poziomie. Akumulator posiada moc i pojemność pozwalającą na skoszenie dość dużego trawnika. A to wszystko bez przedłużacza, bez paliwa, bez oleju, bez hałasu, bez spalin. Szybko, przyjemnie i skutecznie – kosiarki spalinowe przechodzą do lamusa. (cała recenzja: Kosiarka akumulatorowa Kärcher 36-40: opinie i test użytkownika | dociekliwa.pl).

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.