Top
Instalacje w domu

Jakie elementy stanowią osprzęt elektroinstalacyjny?

Określenie „osprzęt elektroinstalacyjny” wydaje się być znane niemal każdemu – jest używane zarówno w mowie potocznej, jak i wśród fachowców. Co jednak dokładnie oznacza i, przede wszystkim, jakiego rodzaju elementy można wpisać do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego?

Osprzęt elektroinstalacyjny – jak go zdefiniować?

W ramach definicji “osprzęt elektroinstalacyjny” należałoby określić go zbiorem elementów/modułów/części różnego rodzaju oraz przeznaczenia, które przystosowane są do pracy w ramach szeroko pojmowanej instalacji elektrycznej. Nie ma tu przy tym większego znaczenia, czy mowa jest o instalacji typowo domowej, przemysłowej czy innego rodzaju. Chociaż poszczególne elementy osprzętu mogą różnić się w nich parametrami technicznymi, to zasadniczo pełnią te same funkcje i są podobnie zbudowane.

Do grupy urządzeń czy też podzespołów osprzętu elektroinstalacyjnego można zatem wliczyć elementy związane z prawidłowym montażem instalacji, jak i chroniące obwody przed przeciążeniem czy też typowo użytkowe, usprawniające codzienne wykorzystywanie instalacji elektrycznej.

Rodzaje elementów należących do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego

Poszczególne wyroby należące do ogromnej, jak już wiadomo, kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego można dzielić umownie na rodzaje, zwykle w zależności od przeznaczenia. Opierając się na takiej klasyfikacji można pokusić się o wstępne rozdzielenie osprzętu elektroinstalacyjnego na:

  • części przeznaczone do prawidłowego mocowania elementów instalacji elektrycznej – mogą to być zatem listwy elektroinstalacyjne, korytka kablowe, opaski kablowe i inne (również specjalne kanały przeznaczone do montażu przewodów w linii podłogi),
  • elementy mające chronić okablowanie instalacji – w tym wypadku można wymienić chociażby opaski termokurczliwe,
  • osprzęt przeznaczony do łączenia kabli, w którym istotną rolę odgrywają, na przykład, listwy przyłączeniowe, puszki instalacyjne czy wszelkiego rodzaju drobniejsze akcesoria, jak zaciski,
  • elementy użytkowe, pozwalające na prawidłowe korzystanie z instalacji – gniazdka elektryczne, łączniki (włączanie/wyłączanie oświetlenia).

Osprzęt elektroinstalacyjny w systemach inteligentnego domu

Także w ramach systemów takich, jak inteligentny dom wykorzystuje się osprzęt elektroinstalacyjny. w przypadku takich instalacji należałoby mówić, między innymi, o takich elementach, jak przekaźniki czasowe czy wyłączniki czasowe.

Również wszelkiego rodzaju manualne programatory, które są podłączane nawet do standardowych gniazdek elektrycznych, a pozwalające na czasowe ustawienie załączenia lub wyłączenia podpiętego urządzenia, także zaliczyć można do osprzętu elektroinstalacyjnego.

Na co zwrócić uwagę, gdy kupujesz osprzęt elektroinstalacyjny?

W większości przypadków, gdy z różnego względu konieczny jest zakup osprzętu elektroinstalacyjnego (chociażby w związku z remontem instalacji lub układaniem nowej), warto kierować się zaleceniami fachowca. Elektryk, który będzie wykonywał prace montażowe, najlepiej zajmie się tą kwestią. Większość specjalistów zazwyczaj oferuje swoim klientom samodzielny dobór osprzętu, w zależności od zakresu prac do wykonania czy też wielkości instalacji – jeśli nie masz bladego pojęcia o elektryce, skorzystaj z takiej możliwości!

Oczywiście, osprzęt elektroinstalacyjny, do którego zalicza się gniazdka elektryczne czy łączniki możesz dobierać samodzielnie – są to akcesoria, które zwykle stanowią również istotny element dekoracyjny i masz pełną możliwość wyboru takich elementów, które świetnie sprawdzą się w domowej czy firmowej aranżacji!

Szukasz innych elementów — tj. przewody, gniazda elektryczne, rury osłonowe i dławik elektryczny? Wejdź na https://dlaelektrykow.pl/178-osprzet-instalacyjny i sprawdź całą ofertę hurtowni elektrycznej online – Dla Elektryków.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.