Top
Instalacje w domu

Kotły dwufunkcyjne – rodzaje, sposób działania, zalety i wady

Klimat, jaki panuje w naszej części kontynentu, powoduje konieczność ogrzewania mieszkania lub domu przez kilka miesięcy w roku. Temperatury w zimie nierzadko spadają do minus kilkunastu i więcej stopni, a nie do wszystkich budynków doprowadzono zbiorcze sieci grzewcze, co zdarza się nie tylko na wsi, ale i w wielu większych miastach. Trzeba więc w jakiś sposób ogrzać wszystkie pomieszczenia, co wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem, lecz może je ułatwić zamontowanie w domu kotła dwufunkcyjnego zasilanego gazem.

Dlaczego warto ogrzewać dom gazem?

Nie da się ukryć, że przez ostatnie co najmniej kilkadziesiąt lat podstawowym paliwem zasilającym domowe piece CO był węgiel kamienny, koks, albo drewno. Przez dziesięciolecia było to po prostu najtańsze i najczęściej wybierane rozwiązanie i nikt nie liczył się z konsekwencjami, jakie niesie to dla środowiska naturalnego. Rosnące zanieczyszczenie polskich miast smogiem pochodzącym z popularnych „kopciuchów” spowodowało jednak zmianę podejścia i konieczność wymiany takich pieców na bardziej ekologiczne.

Termin takiej wymiany jest zróżnicowany od tego, kiedy poszczególne województwa przyjęły tzw. ustawy antysmogowe, lepiej jednak już teraz poszukać alternatywy dla węgla, a chętnie wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazem ziemnym. Jego zalet nie da się zbagatelizować, a specjaliści tej branży wskazują między innymi na:

  • stosunkowo niską cenę gazu, porównując go, chociażby z kosztami ogrzewania elektrycznego albo zakupu jednej tony węgla czy koksu po aktualnych rekordowych cenach;
  • wygodną obsługę urządzeń grzewczych, a właściwie jej brak biorąc pod uwagę sposób działania nowoczesnych kotłów dwufunkcyjnych zasilanych gazem ziemnym, o wysokim współczynniku sprawności i bezawaryjności;
  • dbałość o środowisko i bezpieczeństwo użycia, gaz jest bowiem paliwem spalającym się czyściej od węgla, niewydzielającym przy tym cząsteczek siarki, tlenków azotu, dwutlenku węgla, pyłów i popiołu.
  • oszczędność miejsca, gazowe kotły dwufunkcyjne są niewielkie, nie trzeba dla nich wydzielać odrębnej kotłowni, z powodzeniem zmieszczą się np. w łazience.

Czym są gazowe kotły dwufunkcyjne, jak są zbudowane i jak działają?

kocioł gazowy

Zalety ogrzewania gazowego są oczywiste, lecz potrzebny jest do tego odpowiednio dobrany piec centralnego ogrzewania, który podłączamy do nowo budowanej lub już istniejącej domowej instalacji grzewczej. Największą popularnością cieszą się właśnie kotły dwufunkcyjne, dostępne w wielu odmianach, takie jak na stronie https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/junkers-kotly-dwufunkcyjne.html.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym są kotły dwufunkcyjne, jakie są ich rodzaje, zalety oraz wady. Definicja określa je jako urządzenia do podgrzewania wody, zasilane gazem ziemnym, znajdujące zastosowanie w niewielkich domach, gdzie nie można sobie pozwolić na odrębną kotłownię. W przeciwieństwie do modeli jednofunkcyjnych ogrzewają wodę w przepływowym podgrzewaczu, a nie w zbiorniku pojemnościowym.

Ogrzewają nie tylko wodę używaną do ogrzewania, ale i tzw. wodę użytkową w kranach, powinny więc być zainstalowane jak najbliżej punktu poboru wody, aby uniknąć niepotrzebnych strat energii w trakcie oczekiwania na jej podgrzanie. Typowy gazowy kocioł dwufunkcyjny jest zbudowany z następujących elementów:

  • gazowego palnika z dołączonym urządzeniem zapalającym;
  • niezbędnej instalacji rurowej umożliwiającej przepływ gazu;
  • orurowania potrzebnego do przepływu wody, razem z armaturą;
  • przepływowego wymiennika ciepła, najważniejszego w całym kotle;
  • wydajnej pompy, dzięki której jest możliwy obieg wody w instalacji;
  • czujnika ciśnienia albo manometru pokazującego jego poziom;
  • tródrogowego zaworu pozwalającego na łatwe przełączanie pomiędzy trybami pracy kotła;
  • opcjonalnie urządzenia do odzyskiwania ciepła ze spalin.

Jeśli chodzi o zasadę działania kotłów dwufunkcyjnych, to jest ona bardzo prosta. Gaz dopływa do palnika, gdzie jest zapalany przez iskrę wytworzoną w iskrowniku i w tym momencie zaczyna podgrzewać wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła. Odpowiada za to pompa cyrkulacyjna uruchamiająca się automatycznie w momencie zapłonu gazu, a obieg wody jest regulowany przez opisany wyżej zawór trójdrogowy. Nie istnieje przy tym ryzyko przekroczenia temperatury wrzenia wody, urządzenie jest więc całkowicie bezpieczne w użyciu.

Jakie są rodzaje gazowych kotłów dwufunkcyjnych?

fachowiec ustawia kocioł gazowy

Na rynku mamy duży wybór tego typu kotłów gazowych, co może nieco utrudniać podjęcie decyzji, na jaki model się zdecydować. Istnieje kilka kryteriów ich podziału, a producenci oferują przede wszystkim dwa rodzaje kotłów:

  • kotły dwufunkcyjne wiszące, jak sama nazwa wskazuje wieszane na ścianie, idealne do ograniczonych powierzchni, lecz ich wadą jest brak dołączonego zbiornika ciepłej wody użytkowej;
  • kotły dwufunkcyjne stojące, stosowane w sytuacji, kiedy mamy na nie wystarczającą ilość miejsca np. w oddzielnej kotłowni i jest nam koniecznie potrzebny zbiornik ciepłej wody użytkowej, którego pojemność niejednokrotnie przekracza 100 litrów.

Istnieje jeszcze jedno, równie często stosowane kryterium podziału tego typu kotłów, według rodzaju zastosowanej w nich komory spalania i rozróżniamy tu dwa ich typy:

  • kotły dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania, wymagające stworzenia odpowiednich warunków pracy, ustawienia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ do spalania gazu czerpią powietrze z otoczenia. Wydajna wentylacja jest absolutnie niezbędna, zmniejsza bowiem ryzyko gromadzenia się zagrażającego życiu tlenku węgla;
  • kotły dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania, zasilane powietrzem doprowadzanym z zewnątrz budynku przez jedną rurę, kiedy przez drugą są usuwane na zewnątrz spaliny. Ten rodzaj kotłów jest bezpieczniejszy, a zastosowanie zamkniętej komory spalania i dodatkowych zabezpieczeń praktycznie w stu procentach uniemożliwia wydostawanie się czadu.

Jakie są zalety i wady gazowych kotłów dwufunkcyjnych?

Licznym zaletom tego typu kotłów gazowych nie da się zaprzeczyć, a najczęściej wskazywane przez fachowców to:

  • kompaktowa budowa w porównaniu z tradycyjnymi piecami zasilanymi np. węglem;
  • możliwość montażu w łazience;
  • uniwersalność zastosowania;
  • niższe koszty zakupu niż kotłów gazowych jednofunkcyjnych;
  • brak problemów z eksploatacją, jeśli oczywiście przestrzega się wszystkich zaleceń producenta;
  • niższe straty energii wynikające z tego, że kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę tylko w momencie jej poboru;
  • niższe koszty wykonania niezbędnej instalacji umożliwiającej ich przyłączenie.

Kotły dwufunkcyjne mają również pewne wady, z którymi warto się zapoznać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o ich zakupie, takie jak:

  • utrudniony pobór wody z więcej niż jednego punktu, np. w umywalce, wannie czy zlewie w kuchni jednocześnie;
  • niższa temperatura wody, gdy kocioł pobiera ją z wielu źródeł;
  • konieczność montażu blisko źródła wody, maksymalnie 8 – 10 metrów od niego;
  • stosunkowo długi czas upływający od momentu odkręcenia wody do jej ogrzania.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.