Jak oszczędzać prąd w domu, sprawdzone sposoby pozwalające zmniejszyć rachunki przy rosnących cenach energii
Ceny prądu w 2022 roku rosną w zastraszającym tempie, podwyżki są niemal co każdy okres rozliczeniowy, aż boimy się wyjąć kolejny rachunek za prąd ze skrzynki pocztowej. Hasło, jak oszczędzać energię elektryczną stało się jednym z najczęściej wyszukiwanych w Google i my również powinniśmy znaleźć skuteczną metodę zmniejszenia zużycia prądu w gospodarstwie domowym, zwłaszcza że 2023 rok nie zapowiada się lepiej, a ceny energii mogą być jeszcze wyższe. Na szczęście istnieje wiele sposobów pozwalających zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną, będących jednym z podstawowych wydatków w każdym domu.
Spis Treści
- 1 Dlaczego trzeba oszczędzać prąd w domu w 2022 i 2023 roku, kiedy najbardziej rosną ceny energii?
- 2 Jakie czynniki wpływają na wzrost rachunków za prąd w gospodarstwie domowym?
- 3 Najlepsze, sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu
- 4 Energooszczędne urządzenia elektryczne pozwalające na dużą oszczędność energii elektrycznej
- 5 Co jeszcze trzeba zmienić, aby móc zaoszczędzić energię w domu?
Dlaczego trzeba oszczędzać prąd w domu w 2022 i 2023 roku, kiedy najbardziej rosną ceny energii?
Nie da się ukryć, że żyjemy w dobie rozwiązań ekologicznych, które powinniśmy również wdrożyć w swoim domu, a jednym z nich jest niewątpliwe życie zgodnie z zasadami energooszczędności, zużywanie mniej energii każdego dnia. Dom energooszczędny, jaki wiele osób chciałoby mieć, to jednocześnie dom pozwalający zaoszczędzić jak najwięcej energii i odczuwalnie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd. Mniejsze zużycie energii ma również niebagatelny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, biorąc pod uwagę, że większość elektrowni w naszym kraju zanieczyszcza je na potęgę, korzystając z paliw kopalnych, przede wszystki zm węgla.
Jakie czynniki wpływają na wzrost rachunków za prąd w gospodarstwie domowym?
Zanim przedstawimy najlepsze, sprawdzone sposoby na oszczędzanie prądu w domu lub w swoim mieszkaniu, powinniśmy dowiedzieć się, co wpływa na tak duże wzrosty ceny 1 kWh energii, którą codziennie zużywamy i w jaki sposób tłumaczy to dostawca prądu, z którego usług korzystamy. Czynników powodujących nieustanny wzrost cen energii elektrycznej jest wiele, lecz najczęściej wskazywane przez dostawców to:
- niski stopień wykorzystania w pełni odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim pochodzącej z siły wiatru, a budowa powszechnie stosowanych w innych krajach turbin wiatrowych jest u nas obwarowana wieloma przepisami znacznie to utrudniającymi;
- wysokie ceny zakupu praw emisyjnych CO2, obowiązujące w krajach, w których produkcja prądu odbywa się właśnie w elektrowniach węglowych;
- ciągły wzrost ceny węgla na rynkach światowych, obecnie spowodowany głównie jego rosnącym zużyciem i trudnościami z eksportem, zwłaszcza z objętej wojną Ukrainy i z Rosji, objętej z kolei sankcjami gospodarczymi, a będącej jednym z największych na świecie eksporterów tego surowca;
- trudności z wydobyciem węgla istniejące w naszym kraju i konieczność gromadzenia jego większych zapasów na sezon grzewczy 2022/2023;
- problemy z zakupem brakującej energii w innych państwach Unii Europejskiej borykających się z takimi samymi trudnościami z zaopatrzeniem w potrzebne dla elektrowni paliwa, gdzie ceny prądu rosną niemal tak samo, jak u nas;
- stale rosnące zapotrzebowanie na energię, wynikające nie tylko z rosnącego zużycia w przemyśle, ale i zbyt małej jej oszczędności we własnym domu.
Najlepsze, sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu
Wbrew temu, co twierdzi wielu malkontentów, oszczędzanie prądu we własnym domu czy mieszkaniu nie jest trudne, chociaż wymaga nie tylko zmiany dotychczasowych nawyków, ale bardzo często również sprzętu charakteryzującego się wysokim zużyciem energii elektrycznej. Dlatego pierwszym krokiem na drodze do oszczędności i redukcji wysokości rachunków za prąd jest sprawdzenie, jakie urządzenia elektryczne pobierają prąd w wyjątkowo dużych ilościach. Jest to o tyle istotne, że nowe, niższe stawki cen prądu, planowane na 2023 rok, mają obejmować wyłącznie gospodarstwa, w których roczne zużycie nie przekracza:
- 2000 kWh dla typowego gospodarstwa domowego;
- 2600 kWh dla rolników, osób posiadających Kartę Dużej Rodziny i gospodarstw domowych, w których jest co najmniej jedna osoba niepełnosprawna.
Jeśli więc audyt zużycia prądu wykaże, że przekraczamy te ustalone normy, to trzeba zastanowić się, dlaczego tak się dzieje, następnie znaleźć sposób pozwalający skutecznie zaoszczędzić energię elektryczną i natychmiast go wprowadzić w życie, co jednocześnie korzystnie wpłynie na wysokość rachunków.
Energooszczędne urządzenia elektryczne pozwalające na dużą oszczędność energii elektrycznej
Jednym z zalecanych przez specjalistów sposobów pozwalających oszczędzić energię w domu, jest sprawdzenie, jakie urządzenia elektryczne zużywają go najwięcej, co wynika przede wszystkim z ich niskiej klasy energetycznej. Jeśli takie mamy, to należy je natychmiast wymienić na pobierające mnie prądu i pozwalające po zsumowaniu zużycia, zmieścić się w wyznaczonej rocznej normie. Spośród urządzeń w domu, które zużywają najwięcej energii, trzeba przede wszystkim wymienić takie jak:
Piekarnik i płyta indukcyjna
Jeśli chodzi o większe zużycie prądu w kuchni, to na pierwszym miejscu niewątpliwie jest piekarnik elektryczny i indukcyjna płyta grzewcza, a tę drugą należy podłączyć nie do gniazdka 230 V, lecz do tzw. siły. Jeśli chcemy w kuchni zaoszczędzić na energii elektrycznej, to powinniśmy wymienić je na modele o najwyższej klasie energooszczędności, a bardzo dobrym pomysłem jest też skrócenie czasu gotowania potraw. Wystarczy w tym celu po prostu przykrywać garnki czy patelnie pokrywkami, co daje oszczędności prądu nawet rzędu 30%, nie wolno również otwierać piekarnika podczas pieczenia i trzeba go wyłączać zaraz po zakończeniu pracy.
Lodówka
Aby zużywać w kuchni mniej prądu, należy też sprawdzić, ile do pracy potrzebuje go lodówka i jaki jej model aktualnie posiadamy w domu. Jeśli jest stara, to warto wymienić ją na nowszą o wysokim współczynniku oszczędności prądu, powinniśmy także przestrzegać zalecanych zasad eksploatacji, takich jak:
- ustawianie lodówki w kuchni z dala od źródeł ciepła, piekarnika i grzejników;
- niewkładanie do lodówki gorących lub nawet ciepłych potraw, a jeśli to zrobimy, to będzie ona musiała zużyć kilkakrotnie więcej energii do ich schłodzenia niż przy normalnej pracy;
- otwieranie drzwi od lodówki tylko na czas chowania lub wyjmowania produktów i dokładne ich zamykanie;
- regularne rozmrażanie lodówki, zgodnie z zaleceniami jej producenta i ustawienie optymalnej, określonej w instrukcji temperatury pracy.
Zmywarka
Aby skutecznie oszczędzić prąd w kuchni, nie możemy zapomnieć o zmywarce, która już stała się w niej często używanym, standardowym wyposażeniem. Tutaj również musimy wybrać jak najwyższą klasę oszczędności, nie tylko wody, lecz przede wszystkim prądu. Tak samo ważny jest sposób używania zmywarki:
- jak najczęstsze używanie ekonomicznego programu EKO, łączącego w sobie optymalne zużycie wody i energii;
- wbudowana funkcja AirDry, czyli uchylenia drzwiczek zmywarki pod koniec programu i wspomaganie suszenia naczyń poprzez aktywną wymianę powietrza w jej wnętrzu;
- kiedy zmywarka nie ma wbudowanego specjalnego programu EKO, to używajmy tylko programy myjące w niższej temperaturze wymagające mniejszej ilości prądu;
- regularne czyszczenie wnętrza i stosowanie preparatów uniemożliwiających osadzanie się kamienia, co także może powodować znaczny wzrost użycia energii.
Pralka
Z kuchni przechodzimy do łazienki, a tam stoi sprzęt AGD, który także może pobierać najwięcej prądu, czyli pralka automatyczna. Zasada jest tu prosta, jeśli chcesz skutecznie oszczędzać, to wymień ją na energooszczędny, nowoczesny model, jaki bez trudu dostaniemy w sklepach AGD i przestrzegaj następujących zasad użytkowania:
- dokładnego wypoziomowania pralki, co też ma wpływ na to, ile zużywa prądu;
- stosowania programów o niższej temperaturze prania, w wodzie o temperaturze maksymalnie 30-40 stopni Celsjusza;
- użycie programów o jak najkrótszym czasie prania, w które jest wyposażona większość nowoczesnych pralek, bo pobór prądu w trakcie programów trwających nawet powyżej 2 godzin jest naprawdę olbrzymi;
- unikanie zbyt pustego lub za bardzo napełnionego i przeciążonego bębna;
- jak najrzadsze stosowanie programów dodatkowych, także powodujących wzrosty poboru prądu;
- o ile nie jest to konieczne, starajmy się zmniejszyć prędkość wirowania.
Co jeszcze trzeba zmienić, aby móc zaoszczędzić energię w domu?
Aby zmniejszyć ilość energii zużywanej w domu, należy wprowadzić jeszcze kilka zasad dla wszystkich domowników, między innymi sprawdzić, jakie jeszcze sprzęty pobierają energię, nie tylko w trybie pracy, ale i w trybie czuwania. Powinniśmy przede wszystkim zwrócić szczególną uwagę na:
Korzystanie ze światła dziennego i energooszczędnych żarówek
Wiele osób włącza sztuczne oświetlenie już z samego rana, zamiast jak najwięcej korzystać z naturalnego światła dziennego. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma odpowiednio jasne mieszkanie, ale przez większość dnia warto zmniejszyć zużycie energii przez lampy czy najbardziej energochłonny żyrandol, w których tradycyjne żarówki trzeba wymienić na energooszczędne LED, mające o wiele mniejszy pobór energii. Trzeba także wprowadzić żelazną i bezdyskusyjną zasadę, wychodzisz z pomieszczenia, to wyłącz w nim światło.
Sprawdzenie ceny prądu u dostawcy
Na rynku energetycznym w naszym kraju działa wiele firm, oferujących różne taryfy prądu, nie zawsze korzystne dla odbiorcy końcowego, używającego go zarówno w domu lub mieszkaniu, jak i np. do prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli roczne zużycie energii wydaje nam się zbyt kosztowne, to zastanówmy się, czy nie pomoże zmiana dotychczasowego dostawcy energii na takiego, który oferuje odczuwalnie mniejsze opłaty za energię zużywaną nocą, kiedy jest tzw. druga taryfa.
Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą także pomyśleć o wykorzystaniu energii słonecznej, zamontowaniu na dachu budynku wydajnej instalacji fotowoltaicznej, dającej dodatkową energię do ogrzania wody lub zasilania niektórych urządzeń RTV i AGD.
Sprawdzenie wszystkich gniazdek w domu
Istotnym elementem pozwalającym skutecznie oszczędzić energię elektryczną w domu, jest sprawnie działająca instalacja elektryczna. Nie może powodować niepotrzebnych strat energii, dlatego należy regularnie sprawdzać wszystkie jej elementy, takie jak włączniki światła, przewody i przede wszystkim gniazda, pod kątem ewentualnych zwarć i przebić.
Ogrzewanie w domu
Skuteczne oszczędzanie energii w domu wymaga też doboru właściwego sposobu ogrzewania. O ile mieszkańcy bloków muszą korzystać z tego, co zapewnia im spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa, do której należą, to właściciele domów jednorodzinnych mają w tej kwestii większy wybór. Niestety, wiele domów ma kosztowne w eksploatacji ogrzewanie elektryczne, więc jeśli chcemy oszczędzać, to trzeba je zmienić na bardziej energooszczędne i jednocześnie ekologiczne np. wydajną pompę ciepła.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.