Top
Wykończenie domu

Klimatyzacja przenośna – idealna na letnie upały

W upalne dni, kiedy temperatura za oknem niejednokrotnie przekracza 30 stopni, a żar leje się z nieba, szukamy ochłody w naszych nagrzanych do granic możliwości domach i mieszkaniach. Kupujemy na potęgę różnej wielkości wentylatory, które, mimo że w pewnym stopniu obniżają temperaturę, to jednak silny prąd zimnego powietrza, jaki dają może stać się przyczyną wielu poważnych problemów zdrowotnych. Wentylatory to niestety tylko półśrodki i kiedy zależy nam na prawdziwym, przyjemnym chłodzie, powinniśmy rozważyć zakup wydajnej klimatyzacji.

Zobacz też:
Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować.
Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy i jaką zamontować.
Centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wykonać ją najtaniej.

Klimatyzacja domowa – w jaką warto inwestować

Systemy klimatyzacji już dawno przestały być zarezerwowane tylko dla budynków użyteczności publicznej, biur czy zakładów przemysłowych. Ciągły postęp techniczny spowodował znaczną miniaturyzację tego typu urządzeń i obecnie możemy zamontować je w domu jednorodzinnym, a nawet w mieszkaniu, choć w tej sytuacji będzie to trochę bardziej kłopotliwe. W tym miejscu jednak warto się zatrzymać i zastanowić czy tak naprawdę jest sens inwestować w skomplikowaną instalację i drogi sprzęt, który w większości przypadków wykorzystamy jedynie w miesiącach letnich. Jeśli mieszkamy w bloku, nie będzie nam ponadto potrzebne dodatkowe ogrzewanie, nasze wymagania spełni więc w pełni klimatyzacja przenośna, czyli taka, którą w razie potrzeby z łatwością przeniesiemy z jednego pomieszczenia do drugiego.

Klimatyzacja przenośna – szukamy odpowiedniego rozwiązania

Ilość tego typu sprzętu, dostępna na rynku w naszym kraju, rośnie nieustannie, jeszcze bardziej utrudniając wybór takiego, który spełni wszystkie stawiane przed nim wymagania. Produkuje je wiele firm i należy raczej wybierać te renomowane, oferujące urządzenia najwyższej jakości, wytrzymałe, wydajne i jednocześnie energooszczędne. Niekoniecznie trzeba od razu kupować duże, wielofunkcyjne modele, zajmujące większą część niewielkiego pokoju, nasze potrzeby w pełni zaspokoi także mini klimatyzacja, monoblokowa konstrukcja zamknięta w jednej niewielkiej obudowie. Zawiera ona wszystkie niezbędne do pracy elementy, czyli parownik i skraplacz, a zasila ją typowe napięcie z gniazda elektrycznego 230 V. Taki sprzęt w zupełności wystarczy do naszych mieszkań, gdzie zazwyczaj obejdziemy się bez skomplikowanej w budowie i montażu klimatyzacji kanałowej, kasetonowej czy centralnej, wykorzystującej urządzenia multispilt, zarezerwowane raczej dla domów o dużym metrażu. Szukając najlepszego modelu, musimy jednak uwzględnić wiele czynników, warunkujących jego pracę, a zwłaszcza:

  • wielkość chłodzonego pomieszczenia,
  • liczbę znajdujących się w nim okien i drzwi,
  • stopień nasłonecznienia,
  • liczbę osób przebywających aktualnie w danym pomieszczeniu.

Klimatyzacja przenośna – najczęściej używane rodzaje

Urządzenia, jakie możemy zastosować do schłodzenia naszych domów i mieszkań, dzielą się na wiele różnych rodzajów, a popularne modele przenośne zaliczane zazwyczaj do klimatyzacji kompaktowej, to stosunkowo proste, uniwersalne urządzenia. Można je użyć praktycznie wszędzie i są to w znaczącej większości właśnie wspomniane konstrukcje monoblokowe. Mobilną klimatyzację, jak jej sama nazwa wskazuje, w razie potrzeby przeniesiemy, a właściwie przesuniemy na zamontowanych kółkach np. z sypialni do salonu lub kuchni i nie musimy dokonywać żadnych skomplikowanych prac instalacyjnych. Wystarczy tylko podłączyć za pomocą specjalnej wkładki wylot w postaci rury do okna, bo w ten sposób jest odprowadzane na zewnątrz ciepło, jednak w wielu przypadkach na użycie takiego sprzętu konieczne będzie uzyskanie zgody spółdzielni lub zarządcy budynku.

Inną często stosowaną odmianą klimatyzacji przenośnej są modele typu spot cooler, nowoczesne i wielofunkcyjne, umożliwiające również osuszanie powietrza i mogące pracować ustawione na zewnątrz pomieszczenia np. na balkonie. Schłodzone powietrze jest z nich podawane długą nawet na 4 m rurą, co pozwala przede wszystkim na znaczne zredukowanie hałasu związanego z pracą sprężarki. Kolejną zaletą jest również duża odporność na wysokie temperatury, a ten rodzaj klimatyzacji będzie bezawaryjnie działał także przy upale sięgającym 40 – 50 stopni.

Klimatyzacja przenośna – istotne zalety i wady

Większość modeli, które coraz częściej znajdują miejsce w naszych domach, niewiele różni się między sobą, może tylko wyglądem lub ilością dodatkowych funkcji, przy praktycznie takiej samej zasadzie działania. Decyzja o zakupie wydaje się więc prosta, jednak mogą na nią wpłynąć zarówno pewne wady, jak i zalety. Dlatego najistotniejsze plusy, które powinniśmy poznać to:

  • cena, zdecydowanie niższa niż klimatyzacji stacjonarnej. Średniej klasy urządzenie, wyposażone we wszystko, co potrzeba do jego komfortowej eksploatacji można nabyć już za kilkaset złotych, a cena najdroższych rzadko kiedy przekracza dwa, trzy tysiące złotych,
  • wspomniana mobilność, łatwość przemieszczania nie tylko dzięki niewielkie wadze, ale i wbudowanym kółkom. Kiedy sprzęt nie jest używany np. w zimie, można go schować w szafie albo wynieść do piwnicy lub garażu,
  • natychmiastowa gotowość do pracy, bez żadnego długotrwałego montażu, wystarczy tylko podłączenie do prądu i już można odczuć ulgę od męczącego upału.

Z zaletami, jak widać, trudno byłoby dyskutować, jednak niekiedy mogą one być przykrywane przez wady, a użytkownicy skarżą się między innymi na:

  • konieczność ustawienia urządzenia w pobliżu okna i wyprowadzenie przez nie na zewnątrz rury wylotowej, co musimy robić każdorazowo przed użyciem,
  • głośną pracę, a hałas jest niekiedy tak uciążliwy, że może zakłócać wypoczynek nasz i sąsiadów. Wynika on z umieszczenia razem w jednej obudowie parownika i skraplacza pracujących z głośnością porównywalną nawet z rozmową, czyli od 35 do 50 decybeli. Nie jest to na szczęście regułą, a w sklepach są też dostępne modele pracujące niemal bezgłośnie,
  • skomplikowaną obsługę, nie tylko w kwestii ustawień, ale i konieczności regularnego opróżniania zbiornika na skroploną wodę, o czym nie można zapominać, jeśli nie chcemy ryzykować kosztownego w naprawie uszkodzenia, nie zawsze objętego gwarancją,
  • mniejszą wydajność niż np. klimatyzacji ściennej typu split, złożonej z dwóch odrębnych części, wewnętrznej i zewnętrznej. Panuje powszechna opinia, iż modelami przenośnymi można tylko lekko schłodzić pomieszczenie, a nie wyraźnie obniżyć w nim temperaturę do zalecanych 18 – 20 stopni. Duży wpływ na to ma zasysane z zewnątrz ciepłe powietrze zmniejszające jeszcze bardziej skuteczność chłodzenia, czemu jednak da się w pewnym stopniu zapobiec poprzez owinięcie rury wylotowej dodatkowym materiałem izolacyjnym.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.