Top
Instalacje w domu

Konserwacja i czyszczenie klimatyzacji – na co zwrócić uwagę

Nie ma nic przyjemniejszego w upalny letni dzień niż ożywczy prąd zimnego powietrza wydobywający się z domowej klimatyzacji. Tego typu urządzenia już na stałe wkroczyły do naszych domów i mieszkań, zastępując używane dotychczas, mniej efektywne wentylatory. Jednak jak każdy inny sprzęt służący do obniżania temperatury w pomieszczeniach, także one wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji gwarantującej długą i bezawaryjną eksploatację.

Zobacz też:
Klimatyzacja w domu – na jaką się zdecydować.
Klimatyzacja w mieszkaniu – kiedy i jaką zamontować.
Centralna klimatyzacja w domu jednorodzinnym – jak wykonać ją najtaniej.
Klimatyzacja przenośna – idealna na letnie upały.

Klimatyzacja pokojowa – wpływ na nasze zdrowie

Czyszczenie to nie tylko podstawa prawidłowego funkcjonowania zamontowanego w domu urządzenia, ale również jednoczesna dbałość o zdrowie wszystkich domowników. Zasada jego działania sprowadza się do pobierania powietrza z danego pomieszczenia i zanim schłodzone trafi do niego z powrotem, musi przejść przez mnóstwo filtrów, oczyszczających je z kurzu, roztoczy, pyłków, a nawet sierści zwierząt, które mamy w domu. Jest więc w pewnym stopniu przyjazna nawet alergikom, a większość dolegliwości, które może wywołać, jest najczęściej spowodowana niewłaściwym użytkowaniem. Problem ten dotyczy wielu wersji tych pożytecznych urządzeń, zarówno klimatyzacji przenośnej, jak i modeli typu split, które jednakowo wymagają czyszczenia pozwalającego uniknąć kłopotów z:

  • nadmiernie wysuszoną skórą oraz przesuszonymi błonami śluzowymi, co może doprowadzić nawet do poważnych schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, bólu gardła, kaszlu, chrypki czy nawet anginy,
  • rozwojem niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, czemu sprzyja wilgotne środowisko wewnątrz klimatyzacji, szczególnie kiedy zaniedbamy jej czyszczenie i wymianę zamontowanych filtrów. Grzyby i pleśnie mogą wywołać między innymi wyjątkowo trudną do wyleczenia astmę oskrzelową,
  • rozwojem bakterii, zwłaszcza Legionella pneumophila, wywołującej bardzo groźną chorobę legionellozę, na którą co roku zapada ponad 10 tysięcy osób w całej Europie. W początkowym stadium można łatwo pomylić ją ze zwykłą grypą, daje bowiem podobne objawy, czyli silne bóle głowy, stawów i mięśni oraz wysoką gorączkę, a nieleczona często kończy się jeszcze groźniejszym w skutkach zapaleniem płuc. Można także zetknąć się z innymi, równie niebezpiecznymi bakteriami, takimi jak gronkowiec złocisty, pałeczka okrężnicy, czy pałeczki ropy błękitnej.

Konserwacja domowej klimatyzacji – czyszczenie oraz wymiana filtrów

Najważniejszą czynnością konserwacyjną, jakiej wymaga każdy rodzaj urządzenia używanego w domu lub miejscu pracy, jest regularne czyszczenie lub ewentualna wymiana zamontowanych w nim filtrów oczyszczających powietrze. Powinno się to wykonywać co najmniej raz na dwa tygodnie, a przy intensywnym użytkowaniu nawet częściej. W większości przypadków filtr jest wielokrotnego użycia, elektrostatyczny, pokryty cienką plastikową siatką i to właśnie ona przy braku czyszczenia stanowi wręcz idealne środowisko do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Niekonieczne trzeba go od razu wymieniać, przy wielu rodzajach klimatyzacji stacjonarnej i przenośnej wystarczy tylko co kilka dni wyjąć i przemyć ciepłą wodą z dodatkiem skutecznie dezynfekującego detergentu. Nie da się tego niestety zrobić w przypadku filtrów o dużej gęstości, zatrzymujących nawet najmniejsze cząstki zanieczyszczeń, które jednak trzeba będzie kupić nowe.

Podobnych zabiegów wymaga również zbiornik lub taca zbierająca skroploną wodę, skontrolujmy również wloty i wyloty powietrza, o ile w danym modelu jest do nich łatwy dostęp, a kolejnym krokiem jest wyczyszczenie i dokładna dezynfekcja parownika, rozpoczynając jego mycie od góry wymiennika. Umyć trzeba również skraplacz, a zwłaszcza jego chłodnicę, na której wentylatorze szybko osadza się trudny do usunięcia brud, liście, kurz czy nawet martwe owady, trzeba też sprawdzić, czy nie ma nim żadnych śladów korozji albo wycieków czynnika chłodzącego. Po wykonaniu tych czynności pozostaje jeszcze tylko przetarcie zewnętrznej obudowy urządzenia, a wszystkie te zabiegi wykonujemy oczywiście po odłączeniu go od prądu. Warto przy okazji  skontrolować też stan przewodów podłączeniowych pod kątem przetarć czy innych uszkodzeń mechanicznych oraz pracę wszystkich włączników i elementów sterujących. Nie ma co ryzykować ewentualnych przepięć, które nie tylko uszkodzą samą klimatyzację, ale zagrażają też zdrowiu, a nawet życiu korzystających z niej osób.

Odgrzybianie klimatyzacji – najczęściej stosowane sposoby

Gdy decydujemy się na kupno klimatyzacji do domu i jej używanie w miesiącach letnich, musimy nie tylko pamiętać o myciu, ale również o cyklicznym odgrzybianiu. W ten sposób unikniemy opisanych powyżej chorób, a zabieg przeprowadza się zazwyczaj z użyciem ogólnodostępnych w sklepach preparatów przeciwgrzybiczych i bakteriobójczych. Dostępne są one zarówno w postaci skoncentrowanych płynów, rozrabianych z wodą, jak i praktyczniejszych pianek, z dołączonym aplikatorem, najczęściej długą rurką, ułatwiającą dotarcie do wszystkich zakamarków. Można też kupić środki w aerozolu, tak samo łatwe w użyciu, jednak ich stosowanie wymaga po ukończeniu pracy dokładnego przewietrzenia pomieszczenia.

Innym często używanym, ale niestety droższym sposobem pozwalającym szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia z klimatyzacji multisplit montowanej na stałe lub popularnych modeli przenośnych, jest ozonowanie. Jest jednak na tyle skomplikowanym zabiegiem, że wykonują go jedynie wyspecjalizowane firmy, na szczęście często można go znaleźć również w ofercie tej, od której kupiliśmy wybraną klimatyzację do domu lub mieszkania w bloku. Dużą popularnością zaczyna się też cieszyć metoda ultradźwiękowa, wymagająca z kolei użycia specjalnego płynu dezynfekującego wlewanego do zanieczyszczonych, przedstawionych wyżej części i podłączeniu generatora emitującego ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz. W płynie zachodzi wtedy reakcja chemiczna zmieniająca go w parę, docierającą nawet do trudno dostępnych miejsc i likwidującą zalegający tam brud, bakterie, pleśni oraz grzyby, jednocześnie w stu procentach je dezynfekując. Jest to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób konserwacji, zlecany przez większość renomowanych producentów klimatyzacji i najbezpieczniejszy, minimalizujący ryzyko zniszczenia delikatnych elementów konstrukcji, których naprawa może okazać się bardzo kosztowna, szczególnie gdy nieświadomie uszkodzimy je sami i stracimy w ten sposób gwarancję.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.