Top
Wykończenie domu

Panele podłogowe – jak je samodzielnie ułożyć

Istnieje wiele sposobów wykończenia podłogi w domu lub mieszkaniu, ale niezmiennie jednym z najczęściej wybieranych są praktyczne panele, łatwe do ułożenia, trwałe i niewymagające szczególnych zabiegów konserwacyjnych. Można je dostać bez kłopotu w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i mimo że większość firm oferuje jednocześnie ich położenie, przy odrobinie zdolności uda nam się to zrobić samodzielnie. Może nie będą tak efektowne, jak deski z naturalnego drewna, ale i tak dzięki nim wnętrza zyskają niepowtarzalny urok, styl i elegancję.

Jakie panele podłogowe wybrać?

Decydując się na panele podłogowe, musimy wybrać odpowiedni ich rodzaj i wbrew pozorom wygląd nie jest tutaj najważniejszą sprawą. Trzeba je przede wszystkim dopasować do konkretnego pomieszczenia, w którym będą używane, inne do salonu czy sypialni, a inne do kuchni, gdzie panują specyficzne warunki, najczęściej o podwyższonym poziomie wilgoci. Panele różnią się od siebie nie tylko kolorystyką czy grubością, ale i rodzajem materiału użytego do ich produkcji, a najpopularniejsze są oczywiście te, robione z tworzyw sztucznych, czyli laminowane. Dostępne w szerokiej gamie modeli złożone są z 3 warstw:

  • wierzchniej, którą stanowi papier o różnych wzorach, zabezpieczony właśnie odpornym laminatem;
  • rdzenia z płyty MDF lub HDF, a modele stosowane w łazienkach i kuchniach mają rdzeń impregnowany;
  • spodu z melaminy, nadającego panelowi wymaganą stabilność.

Panele laminowane mają także różną klasę ścieralności i raczej powinniśmy zawsze wybierać te o najwyższej, gwarantującej długie lata bezawaryjnej, intensywnej eksploatacji.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać panele podłogowe drewniane, również składające się 3 klejonych warstw, a ich największą zaletą jest możliwość nawet kilkukrotnej renowacji poprzez cyklinowanie i pokrycie nową warstwą lakieru. Oba typy doskonale sprawdzą się w każdym wnętrzu i co najważniejsze można je nabyć także w wersji nadającej do pomieszczeń z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym.

Układanie paneli podłogowych – krok po kroku

Nie da się ukryć, że każdy pan domu ma w sobie żyłkę prawdziwego majsterkowicza, a samodzielne wykończenie podłóg to powód do dumy, wzbudzający podziw rodziny i znajomych. W większości przypadków można poradzić sobie z tym bez problemu, trzymając się pewnej z góry określonej kolejności wykonywanych prac:

  1. Przygotowanie podłoża. Panele układa się dopiero po zakończeniu wstępnego remontu całego pomieszczenia, wykończenia ścian i sufitu, ale jeszcze przed ich ostatecznym pomalowaniem. Betonową wylewkę na posadzce będziemy musieli dokładnie wysuszyć, a następnie wyrównać, usuwając wszystkie nierówności, rysy czy bruzdy mogące utrudnić montaż i powodować późniejsze przesuwanie położonych już paneli oraz wypoziomować. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych elektrycznych narzędzi, a jeśli nimi nie dysponujemy, pozostaje wygładzenie powierzchni papierem ściernym o różnych grubościach. Wszystkie znalezione ubytki uzupełniamy masą betonową, czekamy do jej całkowitego wyschnięcia i ponownie wyrównujemy.
  2. Ułożenie izolacji akustycznej i folii paroizolacyjnej. Dopiero po takim przygotowaniu posadzki możemy przystąpić do kolejnego zadania, ułożenia na niej podkładu, warstwy folii paroizolacyjnej o grubości 0,2 mm, niezbędnej zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym oraz chroniącej przed hałasem pianki polipropylenowej (PE) o grubości 3 mm. Rolkę folii rozwijamy wzdłuż paneli przygotowanych do położenia, docinamy na długość, pamiętając o zostawieniu zapasu 10 cm przy ścianach. Pasy folii kładzie się na tzw. zakładkę i przykleja do podłoża za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej, a na folii układa warstwę pianki PE.
  3. Układanie paneli, które zaczynamy od zaplanowania, w jaki sposób chcemy to zrobić. Istnieje wiele metod, które możemy wykorzystać, jednak najlepiej sprawdzi się tzw. podłoga pływająca, w której poszczególne panele nie dochodzą bezpośrednio do ścian, pozostawia się przy nich szczeliny dylatacyjne mające 10 – 15 mm szerokości, w które wkłada się kliny dystansowe. Taka dylatacja zabezpiecza podłogę przed pękaniem lub wybrzuszaniem w wyniku zmian warunków klimatycznych panujących w domu. Same panele warto też pozostawić w wykańczanym pomieszczeniu przez co najmniej 48 godzin, po to, aby dostosowały się do panujących w nim warunków, temperatury i wilgotności powietrza, dzięki czemu staną się bardziej odporne i będzie je łatwiej ułożyć. Podłogę układa się równolegle do kąta padania światła, zaczynając zawsze od lewego rogu pomieszczenia, a kiedy w pomieszczeniu jest kilka okien, to punktem odniesienia będzie to, znajdujące się naprzeciwko wejścia. Pierwsze panele umieszczamy piórem do ściany, a następne wzdłuż krótkiego boku pierwszego ich rzędu. Panele w kolejnym powinny zaczynać się w połowie długości poprzednich, na zakładkę, dzięki czemu cała podłoga będzie mocniejsza i nie ulegnie wspomnianemu przesunięciu. Układamy w ten sposób kolejne rzędy aż do przeciwległej ściany, a te przeznaczone do ogrzewania podłogowego montujemy specjalnym klejem zapobiegającym ich ruchowi podczas zmian temperatury.
  4. Ostateczne wykończenie powierzchni podłogi przy ścianach wymaga często przycięcia paneli z ostatniego kładzionego rzędu, co wynika najczęściej z błędów konstrukcyjnych budynku spotykanych zarówno w starym, jak i niestety nowym budownictwie. Ściany po prostu nie trzymają wyznaczonego w planach pionu i każdy panel należy do nich dopasować, przycinając na dokładnie wymierzony wymiar. Należy zachować przy tym należytą uwagę, tak, aby nie uszkodzić laminowanej powierzchni, a do cięcia najlepiej nadaje się specjalna gilotyna lub piła tarczowa o drobnych zębach. Czasami konieczne staje się też wycięcie nieregularnego kształtu np. przy rurach grzewczych biegnących przez podłogę i do tego przyda się z kolei brzeszczot do laminatów.
  5. Ostatnie czekające nas zadanie to usunięcie klinów dystansowych i zamontowanie w ich miejsce listew przypodłogowych razem z wykończeniowymi narożnikami. Przy podłodze pływającej montuje się je bezpośrednio do ściany w miejscu jej połączenia z podłogą, omijając okolice drzwi. Listwy przykręca się zazwyczaj za pomocą śrub i kołków rozporowych, lecz w przypadku nierównych ścian zaleca się ich przyklejenie. Tak ułożona podłoga jest natychmiast gotowa do eksploatacji, a żeby zachować jej połysk i piękny wygląd wystarczy tylko regularnie myć ją ciepłą wodą z dodatkiem detergentów przeznaczonych do takich powierzchni.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.