Sufit podwieszany – efektowne i praktyczne wykończenie każdego wnętrza
Jedną z powierzchni wymagających specjalnego wykończenia w każdym pomieszczeniu domu lub mieszkania jest z pewnością sufit. Najczęściej po prostu ograniczamy się do jego pomalowania na biało, ewentualnie wcześniejszego wygładzenia z pomocą gładzi szpachlowej. Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, jednakże pracochłonne i powodujące stosunkowo duży bałagan, konieczność usunięcia pyłu pozostałego po szlifowaniu, zalegającego wręcz wszędzie. Warto więc zaoszczędzić sobie żmudnego sprzątania i wykończyć pomieszczenie w inny sposób, decydując się na montaż praktycznego sufitu podwieszanego.
Spis Treści
Sufit podwieszany – czym właściwie jest i jakie ma zalety
Pojęcie sufitu podwieszanego jest powszechnie znane, ale tak naprawdę niewiele osób wie, co to naprawdę jest, jak się go montuje i jakie ma zalety, chociaż widzimy go w wielu miejscach. Jeszcze do niedawna sufity podwieszane można było spotkać głównie w budynkach użyteczności publicznej albo halach fabrycznych, Szybko trafiły z nich do naszych domów i mieszkań, ze względu na wiele zalet, jakie je charakteryzują, a często wymieniane to:
- efektowny sposób aranżacji wnętrza;
- redukcja rachunków za ogrzewanie, możliwa dzięki zmniejszeniu kubatury pomieszczenia;
- lepsza izolacja cieplna i wyciszenie danego pomieszczenia;
- możliwość efektownego i funkcjonalnego rozmieszczenia oświetlenia;
- zamaskowanie wszystkich przewodów i innych elementów instalacji elektrycznej.
Definiując to pojęcie, można z kolei powiedzieć, że sufit podwieszany jest lekką konstrukcją umieszczoną w pewnej odległości od stropu, wykonaną z różnych materiałów, o których napiszemy szerzej w dalszej części tekstu, najczęściej z płyt gipsowo kartonowych montowanych na specjalnych szynach, zrobionych z aluminium lub stali ocynkowanej. Jest to niezwykle korzystna i chętnie wybierana alternatywa, niewymagająca aż tyle pracy, jak tradycyjne szpachlowanie, które tutaj ogranicza się tylko do połączeń pomiędzy płytami.
Sufit podwieszany – najczęściej spotykane kryteria ich podziału
Zanim zamontujemy tego typu konstrukcję w swoim domu albo mieszkaniu, powinniśmy wiedzieć, że istnieje kilka jej typów, różniących się od siebie między innymi rodzajem użytych materiałów. Pierwszy podział dotyczy płyt, jakie kładziemy na powierzchni sufitu i wygląda następująco:
- sufit mineralny twardy lub miękki;
- sufit metalowy lub drewniany;
- sufit gipsowo kartonowy.
Czasami można się również spotkać z kryterium podziału sufitów podwieszanych ze względu na rodzaj materiału użytego do zrobienia stelaża, który może być metalowy, drewniany lub plastikowy, chociaż zazwyczaj stosuje się do tego wspomnianą stal albo lekkie, ale tak samo wytrzymałe aluminium.
Sufit podwieszany – podział ze względu na rodzaj konstrukcji
Warto także zainteresować się podziałem stworzonym przez specjalistów od ich projektowania i montażu, ukazującym najpopularniejsze odmiany, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie, a oni dzielą je na następujące kategorie:
Sufit podwieszany monolityczny
Czyli najbardziej typowa, najczęściej spotykana odmiana, w której pokrycie powierzchni stanowią właśnie płyty gipsowo kartonowe montowane na stelażu przykręconym prosto do powierzchni sufitu. Można nimi pokryć praktycznie każdą przestrzeń, łącznie z najtrudniej dostępnymi zakamarkami, czemu sprzyja łatwość cięcia i obróbki płyt g-k. Same płyty również są dostępne w kilku rodzajach i należy zwrócić na to uwagę dobierając je do poszczególnych pomieszczeń spośród takich dostępnych, jak:
- płyty białe, stosowane w pomieszczeniach o niskim stopniu wilgotności;
- płyty zielone, idealnie nadające się do łazienki albo kuchni, czyli tam, gdzie mogą być narażone na działanie wilgoci i nie odkształcą się pod jej wpływem;
- płyty elastyczne, które, jak nazwa wskazuje, można niemal dowolnie wyginać i formować;
- płyty gięte, o takich samych zaletach, jak elastyczne;
- płyty gipsowo-włóknowe, o podwyższonej odporności wynikającej z zastosowania w nich zbrojenia w postaci włókien celulozowych.
Pod powierzchnią takiego sufitu podwieszanego z powodzeniem ukryjemy np. kable instalacji oświetleniowej, jednak musimy liczyć się też z pewnymi wadami takiego rozwiązania, które trzeba poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. W przypadku jakiejkolwiek awarii konieczna będzie rozbiórka praktycznie całego sufitu, nie ma bowiem możliwości wyjęcia tylko jednej płyty i zamontowania jej z powrotem. Taka konstrukcja powoduje również dosyć duże obniżenie wysokości pomieszczenia, sięgające nawet 10 cm.
Sufit podwieszany kasetonowy
Ten rodzaj sufitów cieszy się stale rosnącą popularnością, na co wpływ ma nie tylko jego wysoka estetyka, ale i równie duża funkcjonalność, brak wad wersji monolitycznej. Jak sama nazwa wskazuje, powierzchnia sufitu jest pokrywana kasetonami, panelami z różnych materiałów, płyt gipsowych przyciętych do mniejszych rozmiarów albo tworzyw sztucznych, montowanych symetrycznie albo niesymetrycznie. Największe zalety takiego rozwiązania to łatwość montażu oraz możliwość wymiany każdego pojedynczego uszkodzonego panela.
Panele mogą być gładkie, stosowane najczęściej w budynkach użyteczności publicznej np. biurach czy urzędach, albo wytłaczane w efektowne wzory, znajdujące zastosowanie w domach prywatnych. Występują w dwóch typowych rozmiarach:
- 60 na 60 cm;
- 120 na 60 cm.
Mogą to być nie tylko pełne kasetony maskujące znajdujący się pod nimi sufit, ale i odmiany pełniące różne wyspecjalizowane funkcje i możemy w pomieszczeniu zamontować:
- panele klimatyzacyjne, będące wylotem instalacji klimatyzacyjnej;
- panele wentylacyjne, wyposażone w kratkę osłaniającą wylot kanału wentylacyjnego;
- panele oświetleniowe, pod którymi kryją się świetlówki albo żarówki LED oświetlające pomieszczenie.
Sufit podwieszany panelowy
Nazywany niekiedy również listwowym, także znajdujący zastosowanie w przypadku większych pomieszczeń, często w szkołach i wspomnianych urzędach. Ma postać profili, listew wykonanych z PCV lub metalu, rzadziej z drewna, o długości nawet 5 – 6 m o szerokości od 80 aż do 180 mm, dostępnych w szerokiej gamie kolorystycznej.
Sposób ułożenia takich paneli przypomina nieco tradycyjną boazerię, mogą ściśle łączyć się ze sobą, można też pozostawić pomiędzy nimi odstępy ułatwiające wentylację powierzchni sufitów, jeśli w pomieszczeniu panuje większa wilgotność. Nadają się zarówno do zastosowania wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, lecz w tym drugim przypadku trzeba wybrać materiały odporne na zmienne warunki atmosferyczne i zadbać o jakość ich montażu.
Sufit podwieszany napinany
Znajdujący swoje zastosowanie w pomieszczeniach o dużej powierzchni, w których ułożenie na suficie płyt gipsowo kartonowych, paneli albo kasetonów byłoby zbyt pracochłonne i nieopłacalne. Sufit napinany to nic innego, jak elastyczna folia, której płachty rozpina się na specjalnych listwach z aluminium utrzymujących ich właściwe napięcie. Folie, które można kupić w różnych kolorach, półprzezroczyste albo matowe, mają dużą wytrzymałość na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, są odporne między innymi na rozdarcie i rozciąganie. Istnieje również możliwość zamówienia folii z nadrukiem zgodnym z indywidualnym zamówieniem odbiorcy np. z logiem i nazwą jego firmy.
Wadą takiego rozwiązania jest niska wytrzymałość na obciążenia, dlatego nie da się bezpośrednio w powierzchni sufitu napinanego zamontować oświetlenia. Może ono jednak być schowane pod nim, dając światło rozproszone, jeśli użyjemy folii półprzezroczystej. Zaletą z kolei jest ponownie łatwość demontażu i wymiany w razie jakiejkolwiek awarii.
Jak zrobić sufit podwieszany – instrukcja krok po kroku zalecana przez fachowców
Dowiedzieliśmy się, jakie istnieją rodzaje sufitów podwieszanych, znamy ich wady i zalety, wiemy więc, jaki będzie najbardziej nam odpowiadał. Przyszedł więc czas dowiedzieć się, jak zrobić sufit w swoim domu, z czym, przy pewnych zdolnościach, można poradzić sobie bez pomocy fachowca.
Specjaliści w tej branży, z których pomocy w razie potrzeby można skorzystać, chętnie dzielą się swoimi radami i warto trzymać się zalecanych przez nich zasad, kilku kolejnych kroków ułatwiających wykonanie niezbędnych prac:
Krok 1 – wybór odpowiedniego typu sufitu podwieszanego
To pierwsze zadanie, którego nie wolno pominąć, rzutuje bowiem na wybór wszystkich potrzebnych materiałów i decyduje o funkcji, jaką będzie pełnił wybrany przez nas rodzaj sufitu. Może on być po prostu dekoracją, ale równie często jego montaż ma na celu:
- obniżenie danego pomieszczenia;
- ukrycie instalacji, najczęściej elektrycznej, która musi biec po suficie;
- izolację cieplną lub akustyczną pomieszczenia.
Krok 2 – wybór rodzaju pokrycia
Czyli materiałów, jakie zastosujemy do zakrycia powierzchni starego sufitu, które opisaliśmy szerzej powyżej, przypomnimy tylko w skrócie, że najczęściej są to:
- różne rodzaje płyt gipsowo kartonowych, dobierane do warunków panujących w danym pomieszczeniu, przede wszystkim poziomu wilgotności;
- kasetony, także w postaci płyt g-k albo robione z tworzyw sztucznych;
- panele, listwy, do których produkcji używa się tworzyw sztucznych, metalu lub drewna.
Krok 3 – zaplanowanie prac montażowych i wybór odpowiednich narzędzi
Zanim zabierzemy się za ostateczny montaż stelażu i przykręcanie do niego np. kasetonów albo płyt gipsowo kartonowych, powinniśmy dokładnie zmierzyć, jaka ich ilość będzie potrzebna i rozplanować sposób ich ułożenia, sporządzając stosowny projekt. Musi on uwzględniać specyfikę całego sufitu, wszystkie zakamarki i załamania jego powierzchni, często bardzo nieregularny kształt, warto więc kupić materiały ze stosownym zapasem. Trzeba też zawczasu przygotować sobie niezbędne narzędzia, a potrzebne będą:
- szlifierka kątowa albo chociaż szczypce do cięcia stalowych lub aluminiowych profili;
- wkrętarko-wiertarka, najlepiej akumulatorowa z kompletem wkrętaków i wierteł;
- zwijana metalowa miara i zwykła metalowa linijka;
- linijka i ostry nóż do cięcia płyt, może być ten do tapet;
- młotek i śrubokręt, potrzebne jeśli mamy problem z używaniem wkrętarki;
- szpachelka do nakładania gładzi szpachlowej;
- papier ścierny o różnych grubościach do szlifowania powierzchni połączeń między płytami.
Krok 4 – planowanie montażu oświetlenia
Przed kolejnym etapem warto także zaplanować montaż oświetlenia wraz z całą niezbędną instalacją, co jest szczególnie istotne w przypadku sufitu z płyt g-k. Podłączenie oświetlenia wymaga zazwyczaj wiercenia w nich otworów, trzeba więc przed przykręceniem zaznaczyć miejsca na oprawki i wcześniej przygotować końcówki kabli.
Krok 5 – wykonanie niezbędnych prac montażowych
Wybór rodzaju sufitu podwieszanego, pomiary i zakup materiału mamy już za sobą, nadszedł więc czas na wykonanie właściwego montażu, najlepiej trzymając się ściśle określonej kolejności prac:
- wyznaczenia poziomu sufitu, nazywanego trasowaniem, do czego najlepiej użyć poziomnicy laserowej, praktycznie wykluczającej możliwość pomyłek;
- zamocowania profili na ścianach, przykręcanych do niej śrubami z kołkami, dobranymi do rodzaju materiału, z którego jest zrobiona ściana, montowanymi co 50 – 60 cm od siebie;
- wyznaczenie miejsc montażu profili głównych oraz wieszaków, tak samo przykręcanych co 50 – 60 cm i montowanych zgodne z kątem padania światła w pomieszczeniu;
- montaż samych profili głównych niezbędnych do przykręcenia do nich wybranego pokrycia sufitu, pamiętając, że od precyzji wykonania pracy będzie zależała wytrzymałość stelaża, zdolność utrzymania ciężaru płyt lub kasetonów. Zaraz po nich poziomujemy i montujemy profile nośne;
- montaż nowej powierzchni sufitu, najczęściej wspomnianych już wielokrotnie płyt gipsowo kartonowych, dokładnie przyciętych zgodnie ze sporządzonym wcześniej projektem. Płyty przykręca się do stelaża z pomocą wkrętów;
- wykończenie połączeń, spoin pomiędzy płytami za pomocą masy szpachlowej, szlifowanej do gładkości po wyschnięciu. Tak wykonany sufit podwieszany wystarczy tylko pomalować na wybrany kolor i gotowe.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.