Dobór oświetlenia wewnętrznego do domu
Urządzając wnętrza domu starannie dobieramy wszystkie elementy wyposażenia, podłogi, drzwi czy meble, niestety często lekceważąc tak ważną kwestię jak ich prawidłowe oświetlenie. Warto poświęcić temu odpowiednio dużo uwagi, wpływa to bowiem bezpośrednio na stan zdrowia i samopoczucie wszystkich domowników, dając im również pożądany komfort codziennego wypoczynku. Nie da się ukryć, że oświetlenia w niektórych miesiącach jesteśmy zmuszeni używać przez większą część dnia i trzeba je dobierać przede wszystkim w zależności od sposobu wykorzystania poszczególnych pomieszczeń.
Spis Treści
Jakie wybrać źródło światła
Lampy, żyrandole czy kinkiety powinna jednak łączyć jedna wspólna rzecz, źródło światła, którym przy obecnych cenach energii zawsze powinny być energooszczędne diody LED, powoli zastępujące używane dotychczas tradycyjne żarówki. Charakteryzowały się one wyjątkowo dużym zużyciem energii, ale były chętnie kupowane ze względu na przyjemną, delikatną żółtą barwę światła, nadającą przytulności każdemu wnętrzu. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej, są stopniowo wycofywane ze sprzedaży, a ich wymiana na popularne LED – y daje miesięczne oszczędności wysokości rachunków rzędu nawet kilkudziesięciu procent. Nie warto także montować w domu halogenów, które jeszcze niedawno królowały w naszych kuchniach i łazienkach, podobnie jak żarówki niezwykle energożernych. Diody LED przy takiej samej mocy świecenia, powiedzmy 40 W, zużywają zaledwie 5 – 6 W energii i można je nabyć w szerokiej gamie barwy światła, od zimnej przypominającej jarzeniówki, poprzez tzw. neutralną, stosowaną np. w biurach, aż po najchętniej wybieraną ciepłą.
Salon – miejsce codziennego wypoczynku
Najważniejszym pomieszczeniem w domu jest z pewnością salon, miejsce, w którym wypoczywamy lub przyjmujemy odwiedzających nas gości. Odchodzi się w nim powoli od jednego centralnie umieszczonego źródła światła, żyrandola na rzecz kilku osobnych lamp. Warto podzielić salon na kilka odrębnych stref, które wymagają innego sposobu oświetlenia. W kąciku przeznaczonym do wypoczynku, tam, gdzie zazwyczaj stoi wygodna kanapa oraz fotele, można postawić dużą i zawsze modną lampę stojącą, rzucającą miękkie, rozproszone światło o barwie żółtej. Dodatkowe punktowe lampki czy naścienne kinkiety pomogą z kolei wydobyć wszystkie elementy wyposażenia i dekoracji warte podkreślenia, obrazy czy efektowne bibeloty stojące np. na komodzie. W salonie coraz częściej montowane jest oświetlenie wpuszczane w ścianę tuż nad podłogą, nadające mu niepowtarzalny i nieco tajemniczy nastrój. Przydaje się zwłaszcza podczas oglądania telewizji, dając efekt delikatnej i nieprzeszkadzającej w skupieniu poświaty. Kiedy zaś salon pełni jednocześnie funkcję jadalni, to nad stołem niezbędne będzie jednak zamocowanie centralnej dużej lampy sufitowej.
Kuchnia – bez światła łatwo o wypadek
Główną czynnością, którą wykonujemy w kuchni, jest przygotowywanie posiłków, co odbywa się w wydzielonej części roboczej, blacie czy coraz modniejszej wyspie pośrodku tego pomieszczenia. To właśnie to miejsce będzie wymagało odpowiedniego źródła światła i niewystarczające będzie jedno centralne źródło światła. Nie oświetli ono wszystkich części pomieszczenia, ograniczonych między innymi wiszącymi szafkami. Na blatach powstają więc strefy cienia, dlatego niezbędny jest montaż oświetlenia pod szafkami, a używane jarzeniówki czy halogeny z powodzeniem można zastąpić taśmami z diodami LED umieszczonymi w ochronnych wodoodpornych listwach i podobnego doświetlenia będą wymagały także kuchenka, piekarnik oraz zlewozmywak. Równie dobrze sprawdzą się lampy i taśmy zamontowane bezpośrednio w ścianach. Dobrze oświetlona kuchnia jest przede wszystkim bezpieczna, znacznie zmniejszając ryzyko wypadków, o które nietrudno podczas gotowania.
Łazienka – nie zapominajmy o bezpieczeństwie i doświetleniu lustra
Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym warto zadbać o właściwie dobrane źródła światła, szczególnie kiedy nie ma w nim okna, wpuszczającego do wnętrza naturalne światło słoneczne. Ze względu na panujące w nim specyficzne warunki, wilgoć czy unoszącą się po kąpieli parę wodną, trzeba montować je w wodoszczelnych oprawach i umieszczać z daleka od baterii czy prysznica. Zmniejsza to ryzyko ewentualnego zwarcia w instalacji i pożaru trudnego do opanowania w ograniczonej powierzchni. Pani domu z pewnością będzie chciała mieć dobrze oświetlone okolice lustra, dzięki czemu wykonanie porannego makijażu stanie się czystą przyjemnością. Oczywiście nie można także zapomnieć o lampach na suficie, a najefektowniej wyglądają niewielkie, okrągłe i wpuszczone w jego powierzchnię z wkręconymi żarówkami LED. Światło w łazience powinno także charakteryzować się jak najwyższym wskaźnikiem oddania kolorów, co pozwala na uniknięcie podczas patrzenia w lustro widoku niewłaściwego, sztucznego kolorytu skóry.
Sypialnia – zadbajmy o komfort wypoczynku
To pomieszczenie będzie również wymagało zamontowania kilku źródeł światła. Koło łóżka, na szafce nocnej przyda się mała lampka z łatwo dostępnym włącznikiem, którego nie będziemy musieli szukać po ciemku. Z kolei do czytania niezbędny będzie kinkiet na ścianie nad głową, rzucający wąski, ukierunkowany strumień światła, nieprzeszkadzający śpiącej obok osobie. Barwa światła musi zdecydowanie być ciepła, uspokajająca i wyciszająca przed snem, wiele lamp ma też możliwość jej płynnej regulacji w zakresie od 2700 K, czyli właśnie ciepłej, aż do 5500 K, zimnej i pobudzającej rano do działania.
Pokój dziecięcy – wszystkie lampy poza zasięgiem malucha
W pokoju dziecięcym, szczególnie kiedy mamy małe dzieci, które trudno jest przez cały czas pilnować, wszystkie lampy, gniazda wtykowe i wyłączniki oświetlenia muszą zawsze być poza zasięgiem maluchów, a jeśli jest to niemożliwe, to zabezpieczmy je choćby specjalnymi zaślepkami i ogranicznikami. Dobrym i często stosowanym rozwiązaniem, jest montaż czujników ruchu, co pozwoli na automatyczne włączenie światła przy najmniejszym nawet poruszeniu, przydatne w sytuacji, gdy np. niemowlę się obudzi i może go przestraszyć ciemno panujące w pokoju. Jeśli chodzi o jego rodzaje, to nie obędzie się bez centralnego na suficie oraz lampki na stół lub biurko, w przypadku starszych dzieci chodzących do szkoły. Dbając o ich wzrok, można użyć funkcjonalnej lampy używanej przez kreślarzy, którą bez problemu ustawimy pod praktycznie dowolnym kątem. Jeśli dziecko boi się spać w ciemnościach, to pozwoli je rozjaśnić niewielka lampka, dająca rozproszone, nieco przytłumione światło umieszczona obok łóżka.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.