Top
Wykończenie domu

Jak układać i dbać o laminowane panele podłogowe?

Laminowane panele podłogowe mają wiele zalet, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością. Są łatwe w montażu i trwałe, sprawdzą się więc w każdym domu. Jak układać i dbać o panele podłogowe laminowane?

Panele laminowane są atrakcyjne wizualnie i cenowo, dzięki czemu cieszą się dużym zainteresowaniem. Zalety paneli laminowanych to również trwałość, wygoda i łatwość czyszczenia. Szeroki wybór paneli podłogowych sprawia, że łatwo dopasować je do aranżacji wnętrza, dzięki czemu sprawdzą się one w każdym domu.

Jak układać laminowane panele podłogowe?

Panele podłogowe laminowane są łatwe w montażu, dzięki czemu można położyć je samodzielnie, bez pomocy fachowca. Pozwala to na duże oszczędności. Zanim jednak zabierzesz się za układanie paneli, dowiedz się jak zrobić to dobrze, ponieważ tylko prawidłowy montaż gwarantuje trwałość i pozwala uniknąć defektów. Na początku należy przygotować podłoże. Musi ono być twarde, bez nierówności, które negatywnie wpływałyby na stabilność paneli. Powierzchnię, na której mają zostać położone panele, należy zabezpieczyć folią polietylenową, która ochroni je przed wpływem wilgoci. Następnie należy ułożyć warstwę pośrednią – może to być specjalna mata lub panele wyciszające. Warstwa ta nie tylko zapewni dobrą akustykę, ale też wyrówna ewentualne nierówności i dodatkowo ociepli podłogę. Jako podkład pod panele dobrze sprawdza się pianka polietylenowa, korek naturalny czy płyty ekologiczne. 

Po przygotowaniu podłoża można przystąpić do układania paneli. Przy panelach laminowanych dobrze sprawdza się metoda pływająca, gdzie panele nie są trwale przymocowane do podłoża. Należy też pamiętać o dobrym dociąganiu paneli, aby nie rozchodziły się one podczas użytkowania. Panele warto układać równolegle do źródła światła, tak aby padające promienie słoneczne podkreślały ich strukturę. Dobre panele podłogowe ciemne i jasne są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Parametry, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie to przede wszystkim grubość paneli i klasa ścieralności. Dobrej jakości panele podłogowe laminowane znajdziesz na stronie https://allemen.com/.

Jak dbać o panele laminowane?

Aby panele podłogowe laminowane jak najdłużej zachowały swój nieskazitelny wygląd, trzeba dbać o nie w odpowiedni sposób. Nie jest to trudne, ponieważ tego typu panele nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrej jakości panele laminowane są wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia i wilgoć. Aby jednak zawsze dobrze wyglądały, trzeba pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Pierwszym krokiem jest odkurzenie paneli miękką końcówką odkurzacza. Następnie należy umyć panele wilgotnym mopem lub miękką szmatką. Trzeba jednak pamiętać, aby do mycia paneli nie używać zbyt dużo wody, ponieważ może to powodować ich pęcznienie. 

Co jakiś czas warto zastosować specjalny środek do podłóg laminowanych, który zapewni im idealny wygląd. Wszelkie plamy należy usuwać od razu za pomocą specjalnego płynu do laminatu. Pozwoli to uniknąć powstawania nieestetycznych plam, których po czasie trudno będzie się pozbyć. Jednak nie tylko prawidłowe czyszczenie wpływa na wygląd paneli. Warto też zminimalizować ryzyko ich porysowania, przede wszystkim przez meble. Nogi krzeseł i stołu należy więc podkleić filcowymi nakładkami, a tam, gdzie nie jest to możliwe, używać mat podłogowych. Na stan paneli wpływa też temperatura i wilgotność powietrza. W mieszkaniu z ogrzewaniem podłogowym temperatura warstwy wierzchniej nie powinna przekraczać 28 stopni. Z kolei wilgotność powietrza powinna wynosić około 60%.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.