Top
Różne

Sprzątanie domu lub mieszkania – jak to zrobić krok po kroku

kobieta myje podłogę

Przedstawiamy na tej stronie różne porady z dziedziny ogólnie pojętego budownictwa, metody budowy domów, materiały, jakie można do tego użyć, czy pokazujemy błędy, których warto uniknąć. Dowiecie się również, w jaki sposób wykończyć dom na zewnątrz i wewnątrz, z czego zrobić podłogi, jakie kupić okna lub meble. W tym wpisie przedstawimy coś zupełnie innego, co także wchodzi w zakres eksploatacji domu lub mieszkania i jest tak samo ważne, lecz często pomijane. Chodzi nam o sprzątanie, nie tylko po zakończeniu budowy czy remoncie, mówimy po prostu o zwykłych codziennych porządkach, dzięki którym nasze wnętrza będą lśniły, wzbudzając zachwyt gości.

Dlaczego należy regularnie sprzątać dom lub mieszkanie?

para sprząta kuchnię

Któryś z naszych czytelników mógłby zaprotestować, po co piszemy o tak prozaicznych sprawach, ale tak naprawdę są one niezwykle istotne, a wbrew powszechnie panującym opiniom, sprzątanie nie jest tak prostą czynnością, jak może nam się wydawać. Istnieje wiele powodów, dla których warto zadbać, aby nasze wnętrza, pokoje, kuchnia czy łazienka, wyglądały wręcz idealnie, a najważniejsze to:

Poprawa samopoczucia psychicznego

Jednej z podstaw naszego dobrego stanu zdrowia, na który wyjątkowo negatywnie może wpływać bałagan i chaos panujący w naszym otoczeniu. Oczywiście nie jest to regułą, sam osobiście znam ludzi twierdzących, że „zbytni porządek nie sprzyja kreatywności”, lecz większość ludzi twierdzi dokładnie odwrotnie. W zabałaganionych wnętrzach czują się niekomfortowo, nie potrafią się skoncentrować nawet na najprostszych czynnościach i przede wszystkim nie mogą prawidłowo wypocząć. Istnieje także pewna teoria, z którą wiele osób się zgadza, mówiąca, że ludzie, którzy nie potrafią utrzymać porządku w swoim domu, są tak samo niezorganizowani w pracy.

Dbanie o swoje zdrowie

Bałagan i niekiedy nawet brud, panujące w pomieszczeniach, stanowią poważne zagrożenie dla domowników, mogąc stać się przyczyną problemów zdrowotnych. Powodowane one są przez unoszące się w powietrzu tumany kurzu, roztoczy, a nawet o wiele groźniejszych mikroorganizmów chorobotwórczych, grzybów, pleśni, bakterii i wirusów. Największym zagrożeniem są oczywiście dla alergików oraz małych dzieci, lecz ich negatywne oddziaływanie odczuje po pewnym czasie każdy, kto dłużej przebywa w nieposprzątanym domu lub mieszkaniu.

Korzystny wizerunek w oczach gości

Nie da się ukryć, że mieszkanie i dom są wizytówką ich właścicieli, a porządek lub jego brak są pierwszym, co rzuca się w oczy odwiedzającym nas gościom. Dopiero później zwracają uwagę na sposób wykończenia wnętrz, w stylu skandynawskim, rustykalnym czy coraz bardziej popularnym industrialnym. Jeśli wewnątrz będzie panował bałagan lub, nie daj Boże, brud, to na ich tle znikną nawet najładniejsze meble i inne elementy wyposażenia. Utrzymywaniem porządku okazujemy również szacunek naszym gościom, a jeśli regularnie sprzątamy, to unikniemy wielu przykrych i krępujących sytuacji.

Mniej sprzątania w okresie przedświątecznym

Kiedy przychodzi okres przedświąteczny poprzedzający Boże Narodzenie albo Wielkanoc, większość naszych rodaków rzuca się w wir porządków, chcąc posprzątać swoje domy czy mieszkania, usiłując nadrobić wielomiesięczne zaległości w tej kwestii. Zdecydowanie lepiej jest sprzątać regularnie według zasad, jakie przedstawimy poniżej, dzięki czemu unikniemy wręcz katorżniczej pracy, a przygotowania do dowolnych Świąt czy innych uroczystości będą krótsze i przyjemniejsze.

Jaki jest zalecany schemat domowych porządków?

W inny sposób będziemy robić porządki po wspomnianym remoncie czy pracach budowlanych albo w zależności od pomieszczenia, które chcemy uporządkować. Najważniejsza jest jednak regularność, wyznaczenie sobie konkretnego dnia tygodnia na wykonanie pewnych czynności, a specjaliści od sprzątania, bo tacy również są i zawsze można skorzystać z ich fachowej pomocy, zalecają następujący podział:

Czynności wykonywane codziennie:

  • zmywanie naczyń po posiłkach albo ich opłukanie i umieszczenie w zmywarce, którą włączamy wieczorem;
  • segregowanie i wyrzucanie śmieci;
  • segregacja brudnej odzieży przeznaczonej do prania i układanie czystej, wypranej w szafie;
  • mycie toalety.

Czynności wykonywane co najmniej raz w tygodniu:

  • ścieranie kurzy z mebli i ewentualna ich konserwacja odpowiednimi środkami;
  • odkurzanie mieszkania i mycie podłóg, najczęściej paneli;
  • mycie wszystkich pozostałych sanitariatów w łazience, wanny lub kabiny prysznicowej;
  • robienie prania;
  • czyszczenie zlewozmywaka w kuchni.

Czynności wykonywanie co najmniej raz w miesiącu:

W jaki sposób posprzątać mieszkanie krok po kroku?

środki do sprzątania domu

Wybór tej tematyki nadal może wydawać się dziwny, lecz, nikogo oczywiście nie obrażając, wiele osób ma prawdziwy problem z posprzątaniem swojego lokum, bardzo często nawet nie wiedząc, jak się do tego zabrać. Dotyczy to szczególnie panów samodzielnie prowadzących swoje gospodarstwa domowe, którym z pewnością przydadzą się poniższe rady. Po raz kolejny powtórzę, że najważniejsza jest regularność, a wielokrotne wykonywanie i powtarzanie tych samych czynności sprawi, że po pewnym czasie będziemy to robić po prostu automatycznie.

Proste zasady sprzątania domu lub mieszkania przedstawimy według poszczególnych pomieszczeń, warto przy tym pamiętać o ogólnej zasadzie robienia porządków, mówiącej, że zaczynamy je zawsze od góry. W przeciwnym wypadku zrobimy sobie tzw. podwójną robotę, a kurz sypiący się np. górnej części mebli pobrudzi nam to, co już posprzątaliśmy.

Kuchnia

Naszą „naukę” robienia domowych porządków zaczynamy od kuchni, pomieszczenia, w którym nie tylko przygotowujemy posiłki, ale i je spożywamy oraz przechowujemy potrzebne do gotowania naczynia i produkty spożywcze. Właśnie dlatego, także ze względów zdrowotnych, w kuchni powinna zawsze panować idealna czystość, a jej sprzątnięcie często zajmuje więcej czasu, niż pozostałych pomieszczeń razem wziętych. Niektóre czynności robimy codziennie, pozostałe wystarczy raz w tygodniu, a kolejność robienia większych porządków, jaką zaleca każda pani domu, wygląda następująco:

  • otwarcie okna, dlatego że kuchnię musimy regularnie wietrzyć, aby usunąć z niej wszystkie nieprzyjemne zapachy, powstające także przy porządkach, kiedy używamy różnych detergentów, czasami o niezbyt przyjemnej woni – codziennie;
  • umycie wszystkich brudnych naczyń, wytarcie ich lub ustawienie w suszarce – codziennie;
  • posegregowanie i wyrzucenie wszystkich śmieci oraz wymiana worków w koszach – codziennie;
  • wyrzucenie zbędnych lub przeterminowanych produktów z lodówki, blatów i szafek kuchennych, także będących źródłem nieprzyjemnych zapachów i zagrażających zdrowiu mikroorganizmów – codziennie;
  • umycie samej lodówki oraz całych szafek kuchennych łącznie z ich wnętrzem – raz w tygodniu, można też raz w miesiącu;
  • umycie kuchenki, nie tylko płyty grzewczej czy palników, ale i wnętrza piekarnika – raz w tygodniu;
  • przetarcie wszystkich blatów kuchennych – codziennie;
  • zamiecenie i umycie podłogi w kuchni – codziennie;
  • mycie zlewozmywaka – raz w tygodniu;
  • ewentualne umycie okien – raz w miesiącu.

Łazienka

Kolejnym pomieszczeniem wymagającym utrzymania w czystości jest łazienka, brudząca się nie mniej niż kuchnia. Korzystają z niej wszyscy domownicy, ale powiedzmy sobie szczerze, że zazwyczaj nie przejmują się jej sprzątaniem, zostawiając swoje rzeczy na podłodze albo nie spłukując wanny lub kabiny prysznicowej. Większość porządków w łazience trzeba robić codziennie, wyjątkiem jest mycie glazury i terakoty, co robimy raz w tygodniu lub w miesiącu. Uda nam się szybko posprzątać to pomieszczenie, jeśli krok po kroku wykonamy następujące czynności:

  • zbieramy brudne rzeczy oraz ręczniki i wrzucamy je do pralki lub kosza na pranie;
  • usuwamy pozostałości kosmetyków i włosy z wanny lub kabiny prysznicowej oraz umywalki, spryskujemy je przeznaczonymi do ich mycia detergentami;
  • myjemy muszlę klozetową przeznaczoną do tego szczotką i środkami czyszczącymi;
  • po kilku minutach, gdy środki zaczęły działać, myjemy i spłukujemy wannę lub kabinę, pamiętając o dokładnym umyciu brodzika, jego wszystkich zakamarków oraz umywalki;
  • ewentualnie myjemy zabrudzone kafelki, szczególnie dokładnie przy muszli klozetowej, umywalce i kabinie/wannie;
  • myjemy lustro i wycieramy wszystkie półki na kosmetyki;
  • zamiatamy i myjemy terakotę na podłodze;
  • wieszamy nowe, czyste ręczniki i papier toaletowy.

Salon i pozostałe pokoje

Dwa najważniejsze pomieszczenia w domu lub mieszkaniu mamy już posprzątane, czas więc przejść do salonu, reprezentacyjnego miejsca, gdzie nie tylko odpoczywamy, ale i przyjmujemy odwiedzających nas gości. Podobnie, jak w kuchni czy łazience, niektóre czynności wykonujemy raz w tygodniu, a inne codziennie, zakładamy jednak, że chcemy zrobić generalne porządki, dlatego warto trzymać się ich określonej kolejności:

  • wycieramy kurze ze wszystkich mebli;
  • odkurzamy książki i inne stojące na półkach bibeloty;
  • odkurzamy i myjemy podłogę, odpowiednio dobranymi do jej rodzaju środkami;
  • myjemy okna i pierzemy firanki oraz zasłony;
  • myjemy rolety wewnętrzne, jeśli je mamy;
  • pierzemy tekstylne pokrycia mebli, sof i foteli, jeśli nie wiemy, jak to zrobić, to możemy skorzystać z usług firmy dysponującej specjalnymi odkurzaczami piorącymi;
  • pierzemy dywany, tu także możemy skorzystać ze specjalistycznych usług;
  • czyścimy sprzęt RTV, pamiętając, aby ściśle trzymać się zaleceń producenta, dzięki czemu unikniemy uszkodzenia np. ekranu telewizora;
  • wycieramy kurze z kwiatów, na których liściach kurz osadza się w naprawdę dużych ilościach.

Sposób sprzątania pozostałych pomieszczeń np. sypialni czy pokojów dziecięcych jest podobny jak salonu. Jeśli chodzi o te ostatnie, to warto przyzwyczajać dzieci do samodzielnego robienia porządków w swoich pokojach, co z pewnością przyda im się na przyszłość, a raz nauczone utrzymywania czystości, będą to robić także we własnych domach.

Jeśli właśnie mieszkamy w domu jednorodzinnym, to musimy również utrzymywać porządek wokół niego, przede wszystkim zadbać o wygląd ogrodu, a o tym możecie przeczytać we wcześniejszym wpisie Wiosenne porządki w ogrodzie i wokół domu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.