Top

Kiedy budowa wymarzonego domu została wreszcie ukończona i wprowadziliśmy się do niego wraz z całą rodziną, nadchodzi czas na wykończenie otoczenia wokół budynku, czyli po prostu urządzenie przydomowego ogrodu. Nikt nie chce przecież mieszkać w towarzystwie walających się na posesji resztek materiałów czy maszyn budowlanych, stanowiących ponadto zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza bawiących się na dworze dzieci. Skoro jednak poradziliśmy sobie z budową domu, to tak samo damy radę właściwie i co najważniejsze efektownie zagospodarować przestrzeń wokół niego.

Projekt – planujemy sposób urządzenia i wykorzystania ogrodu

Tak jak przy większości tego typu przedsięwzięć, projekt to absolutna podstawa, co nie oznacza oczywiście, że musi go od razu sporządzić architekt krajobrazu. Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie o tym, co powinno się w takim miejscu znaleźć, zawsze też można urządzić tzw. burzę mózgów i skonsultować wszystko z rodziną. Ogród to jednak nie tylko miejsce, w którym posadzimy ulubione rośliny, na działce muszą się też zmieścić wszystkie dodatkowe elementy wyposażenia. Pamiętajmy również o funkcjonalności, a w ogrodzie powinny być zachowane ciągi komunikacyjne, ułatwiające np. dojazd samochodu asenizacyjnego opróżniającego znajdujące się tu betonowe szambo. Zaplanujmy z góry przestrzeń dla wszystkich członków rodziny, dla dzieci do zabawy i dla dorosłych, do wypoczynku z filiżanką kawy czy przy grillu. Projekt zawsze musi stanowić jednolitą kompozycyjnie całość z domem, dlatego dobrym i często wykorzystywanym pomysłem, jest pamiętanie o tym już na etapie sporządzania lub wyboru projektu budynku. W tym przypadku lepiej oczywiście skorzystać z pomocy specjalisty albo samodzielnie sporządzić szkic dając mu go do ewentualnych poprawek.

Urządzenie ogrodu – potrzebne materiały

Po zakończeniu budowy na każdej posesji zostaje mnóstwo niewykorzystanych materiałów, prawda jest bowiem taka, że zawsze kupujemy ich trochę za dużo. Ogrom prac ziemnych, które trzeba było wykonać, pozostawia między innymi hałdy ziemi, jaką z powodzeniem możemy użyć do zniwelowania powierzchni ogrodu. Jeśli jesteśmy miłośnikami niekonwencjonalnych rozwiązań, to może ona też posłużyć do sporządzenia efektownego ogródka skalnego albo zjeżdżalni dla dzieci. Podobnie wykorzystamy wszystkie pozostałe cegły, pustaki czy kawałki drewna, z których zrobimy ogrodzenia, pergolę lub nawet zadaszoną altanę, stanowiącą doskonałe uzupełnienie tarasu. Podsumowując, zanim wybierzemy się do sklepu czy marketu budowlanego po zakupy, dokładnie sprawdźmy, czym tak naprawdę dysponujemy i z pewnością znacznie obniżymy łączne koszty planowanego przedsięwzięcia.

Urządzenie ogrodu – pamiętajmy o roślinach

Trudno jest nam sobie wyobrazić ogród pozbawiony zieleni, chociaż wielu właścicieli lub inwestorów wręcz zalewa swoje posesje betonem, ograniczając ilość roślin do minimum. To prawda, że dbanie o nie zajmuje sporo czasu, wymagając też odpowiedniej wiedzy, ale nic nie zastąpi przecież zapachu kwiatów czy cienia, jaki dają drzewa, kiedy odpoczywamy, leżąc na pięknie utrzymanym trawniku. Potrzebne informacje na temat ich pielęgnacji możemy znaleźć w internecie, księgarnie też są pełne książek o tej tematyce, a pracownicy sklepów ogrodniczych także chętnie udzielają niezbędnych porad swoim klientom. W praktyce wystarczy tylko przygotować ziemię pod przyszłą roślinność, dokładnie oczyścić grunt z pozostałości cegieł oraz innych odpadów, następnie nawieść ją przy pomocy naturalnych nawozów, bez szkodliwych związków chemicznych. Takie podłoże doskonale nadaje się nie tylko na trawę czy rabaty z kwiatami, ale również na mały ogródek warzywny, bo nic tak nie urozmaici codziennych posiłków, jak pietruszka, marchewka czy owoce z własnej przydomowej uprawy.

Urządzenie ogrodu – elementy małej architektury i miejsce zabaw dla dzieci

Jednak efektownie i praktycznie wykończona przestrzeń wokół domu, to nie tylko rośliny, ale i elementy małej architektury, spośród których zdecydowanie najważniejszy jest taras. Wychodzący prosto na ogród jest jakby jego przedłużeniem, a poranna kawa nigdzie nie smakuje lepiej. Najlepszym materiałem na taras niezmiennie pozostaje naturalne drewno, dające wysokie poczucie komfortu i ciepła naszym stopom, a nic nie zastąpi też efektownego wyglądu desek, o unikalnym, niepowtarzalnym układzie słojów, który wystarczy tylko podkreślić bezbarwnym lakierem. Taras może być odkryty, ale lepiej jednak pomyśleć o jego zadaszeniu, stałym albo w postaci zwijanej kolorowej markizy, chroniącym go przed wpływem czynników atmosferycznych. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, możemy postawić w nim wspomnianą altanę, oczywiście drewnianą, idealne miejsce do spotkania z przyjaciółmi przy grillu. Altana powinna być umiejscowiona w głębi posesji, z dala od ulicy, w spokojnym zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru. Z budową powinniśmy sobie poradzić bez większych problemów, stawiając prostą konstrukcję szkieletową z drewnianych belek, nakrytą szczelnym dachem, o ażurowych ścianach, oplecionych pędami winorośli i mocnej podłodze z lakierowanych desek.

Ważnym, lecz niestety często pomijanym elementem, jest z kolei wyznaczenie odrębnego placu zabaw dla dzieci. Lepiej o to zadbać zawczasu, co da im możliwość przebywania na świeżym powietrzu, a nam ciągłą nad nimi kontrolę. Przygotujmy kawałek gruntu w zacienionym miejscu, ustawiając na nim huśtawki, małą zjeżdżalnię i oczywiście piaskownicę. Nie musimy ich na szczęście zrobić samodzielnie, wystarczy kupić gotowe, wykonane z wytrzymałych materiałów i mające wszystkie wymagane prawem certyfikaty dopuszczające je do użycia. Najważniejsze jest bezpieczeństwo maluchów, a taki sprzęt daje nam tego stuprocentową tego gwarancję.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.