Przygotowanie działki do rozpoczęcia budowy
Wiemy już z poprzednich wpisów, że jednym z ważniejszych etapów budowy domu czy każdego innego budynku np. użytkowego, jest zakup odpowiedniej działki budowlanej. Jej wybór jest z pewnością trudnym zadaniem, zwłaszcza wybranie właściwej, odpowiadającej nam lokalizacji, jednak z prawdziwym wyzwaniem zetkniemy się, przygotowując ją pod przyszłą budowę. Całą pracę warto więc podzielić na kilka etapów, co z pewnością znacznie przyspieszy wykonanie wszystkich czynności i będziemy mogli wbić tę pierwszą łopatę, aby przygotować wykop pod fundamenty.
Spis Treści
- 1 1. Wyznaczenie granic działki i budynku
- 2 2. Ogrodzenie terenu, przygotowanie dróg dojazdowych i miejsca składowania materiałów budowlanych
- 3 3. Wycięcie zbędnej roślinności na placu budowy i jego wyrównanie
- 4 4. Wykopy pod fundamenty – pierwszy etap prac ziemnych
- 5 5. Podłączenie mediów, wody i prądu
1. Wyznaczenie granic działki i budynku
Nie da się ukryć, że działka, na której ma stanąć nasz wymarzony dom, jest zazwyczaj nieogrodzonym kawałkiem gruntu, bez wyraźnie zaznaczonych granic, zarośniętym trawą i krzakami. Zanim jednak rozpoczniemy jakiekolwiek prace porządkowe, powinniśmy zadbać o kilka innych kwestii takich jak:
- wyznaczenie dokładnych granic posesji. Są one oczywiście zaznaczone na planie działki i fizycznie w jej narożnikach, ale często dochodzi do ich zniszczenia, dlatego trzeba będzie wyznaczyć je ponownie, co jest zadaniem dla geodety dysponującego mapą geodezyjną oraz planem zagospodarowania terenu;
- wyznaczenie granic domu, mające na celu dokładne oznaczenie miejsca, w którym będzie on stał. Tym również zajmuje się geodeta, a zarys budynku musi odpowiadać jego usytuowaniu przestawionemu w zatwierdzonym projekcie zagospodarowania działki, będącym częścią projektu budowlanego. Należy przy tym uwzględnić mnóstwo różnych czynników, w tym i lokalizację względem sąsiednich domów, a sama praca ogranicza się już tylko do wbicia w wyznaczonych miejscach palików oznaczających punkty charakterystyczne budynku, przede wszystkim jego narożniki, oznaczające zarys oraz tzw. punkt zerowy, nazywany reperem, od którego będą wyznaczane wszystkie inne pomiary wysokości.
Pamiętajmy też, że wyznaczenie zarówno granic działki, jak i samego domu musi być odnotowane stosownym wpisem w dzienniku budowy, potwierdzonym podpisem jej kierownika.
2. Ogrodzenie terenu, przygotowanie dróg dojazdowych i miejsca składowania materiałów budowlanych
Działka budowlana jest naszą prywatną własnością i żadne osoby nieuprawnione nie powinny mieć na nią wstępu, dlatego natychmiast należy ją ogrodzić, chociaż niekoniecznie od razu całą jej powierzchnię. Płot, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, musi mieć wysokość co najmniej 1,5 m i być umiejscowiony minimum 1 m od krawędzi ewentualnych wykopów. Może być wykonany z dowolnego materiału, ale najlepiej sprawdza się mocna, stalowa siatka rozciągnięta pomiędzy wkopanymi w ziemię słupkami. Na ogrodzeniu powinny się również znaleźć tablice ostrzegawcze oraz żółta tablica z następującymi informacjami:
- danymi inwestora;
- rodzajem prowadzonej inwestycji;
- danymi osób odpowiedzialnych za nadzór nad nią;
- danymi wykonawcy, najczęściej firmy budowlanej;
- numerem zezwolenia na budowę.
Drogi dojazdowe ułatwiają z kolei transport niezbędnych materiałów i dojazd używanego przy budowie ciężkiego sprzętu, dlatego w miarę możliwości zadbajmy o utwardzenie ich nawierzchni, ubijając je np. walcem, czy wykładając betonowymi płytami.
Składowane materiały budowlane nie mogą stanowić zagrożenia dla pracowników i osób postronnych, trzeba je również zabezpieczyć przed kradzieżą oraz wpływem czynników atmosferycznych. Do ich przechowywania doskonale nadają się niewielkie, zamykane kontenery, wynajmowane z niewielkie pieniądze przez wiele firm albo po prostu zwykłe zadaszenie chroniące je przed wilgocią. Musimy także zadbać o miejsce do ustawienia używanych maszyn i sporządzania dużych ilości zaprawy murarskiej.
3. Wycięcie zbędnej roślinności na placu budowy i jego wyrównanie
Kolejny krok to pozbycie się rosnącej na posesji roślinności i oczyszczenie terenu przed rozpoczęciem pierwszego etapu prac ziemnych. Musimy jednak wiedzieć, że nie każdy krzak lub drzewko możemy bezkarnie wyciąć i tę kwestię również regulują właściwe przepisy, za których złamanie groziły jeszcze do niedawna bardzo wysokie kary. Uległy one na szczęście znacznemu złagodzeniu i obecnie możemy bez żadnych konsekwencji prawnych usunąć z naszego terenu:
- każde drzewo o obwodzie pnia wynoszącym 100 cm na wysokości 130 cm, gatunki takie jak, wierzby, topole, kasztanowce, klony i robinia;
- drzewa o obwodzie pnia 50 cm na wysokości 130 cm, należące do wszystkich pozostałych gatunków;
- większość krzewów młodszych niż 10 lat, których łączna powierzchnia nie przekracza 25 m2.
Samo wyrównanie terenu można przeprowadzić tradycyjnie, ręcznie, lecz warto zaoszczędzić sobie czasu i wynająć do tego celu koparkę, co nie powinno zbytnio zwiększyć ogólnych kosztów budowy. Część uzyskanej przy wyrównywaniu ziemi lepiej pozostawić, może się później przydać do różnych prac wykończeniowych np. zagospodarowania ogrodu. Większość inwestorów decyduje się też na zbadanie nośności gruntu, sprawdzające stopień jego utwardzenia. Daje to wiedzę o wielkości nacisku, jaki zniesie bez zapadania, a zbyt miękki może powodować nadmierne osiadanie budynku i przed rozpoczęciem robót trzeba będzie go utwardzić za pomocą grubej warstwy ubitej ziemi zmieszanej z kruszywem.
4. Wykopy pod fundamenty – pierwszy etap prac ziemnych
Zanim zaczniemy stawiać konstrukcję ścian i stropów musimy przygotować podstawę budynku, czyli jego solidne fundamenty. Zaczynamy oczywiście od wykopów, których wykonanie najlepiej przeprowadzić w ciepłych miesiącach, pomiędzy kwietniem a październikiem, w suche dni bez opadów. Sposób ich wykonania powinien uwzględniać wielkość budynku i podobnie jak przy wyrównywaniu terenu, można wykorzystać do tego koparkę. Jednak ostatnie 10 – 15 cm warstwy ziemi należy usuwać ręcznie, łopatami, unikając w ten sposób naruszenia tzw. gruntu rodzimego, czyli po prostu podłoża, na którym usadowiony będzie dom. Same wykopy przed rozpoczęciem wylewania ławy fundamentowej trzeba będzie zabezpieczyć przed wodą, zakrywając je folią, a nadmiar ziemi wywieźć.
5. Podłączenie mediów, wody i prądu
Działka ogrodzona, wyrównana, drzewa i krzewy wycięte, wykopy pod fundamenty przygotowane, można więc przystąpić do właściwych robót murarskich, postawienia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, do czego jednak potrzebne będą instalacje doprowadzające prąd i wodę. Dlatego musimy zadbać o przyłącze tych ważnych mediów, jeśli oczywiście zostały już doprowadzone do lokalizacji, w której budujemy nasz dom. W przeciwnym wypadku będziemy jednak musieli korzystać z agregatów prądotwórczych, a wodę po prostu dostarczać np. beczkowozami i uwzględnić ten fakt na już na etapie planowania kosztów budowy.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.