Top
Budowa domu

Garaże blaszane – praktyczne miejsce nie tylko na samochód

Jeszcze nie tak dawno posiadanie samochodu osobowego uchodziło wręcz za oznakę luksusu, jednak obecnie stał się on przede wszystkim praktycznym narzędziem, wygodnym środkiem transportu, pozwalającym na szybkie załatwienie wielu codziennych spraw, prywatnych i służbowych. Oczywiście nadal ukochane auto jest oczkiem w głowie każdego jego właściciela, który dbając o nie, powinien zapewnić mu właściwe miejsce do parkowania. Nie da się ukryć, że najważniejsza jest ochrona pojazdu przed czynnikami atmosferycznymi, zwłaszcza wilgocią, dlatego warto trzymać je w solidnym garażu, dodatkowo zabezpieczonym również przed włamaniem. Niestety, z różnych przyczyn budowa murowanego nie jest czasami możliwa, ale można go zastąpić równie funkcjonalnym garażem blaszanym, do którego postawienia wystarczy jedynie trochę wolnego miejsca na posesji.

Garaż blaszany – wcale nie musi być gorszy

Wszyscy z pewnością znamy popularne blaszaki, które przez ostatnie dziesięciolecia raczej szpeciły, a nie zdobiły nasze podwórka. Na szczęście te rdzewiejące pudełka odeszły wraz z minionym systemem, a modele produkowane obecnie nie tylko są wyjątkowo praktyczne, ale i estetyczne, stanowiąc prawdziwą ozdobę każdej działki. Charakteryzują się jednocześnie wieloma innymi zaletami, przemawiającymi za ich zakupem i nie jest to tylko niska cena, stanowiąca niekiedy zaledwie ułamek kosztów budowy murowanego odpowiednika.

Największą zaletą garażu blaszanego jest to, że można go postawić praktycznie w ciągu jednego dnia i to beż użycia specjalistycznych narzędzi, wystarczy pomoc kilku osób. Większość tego typu konstrukcji, jakie możemy znaleźć w sklepach czy marketach budowlanych, oferowana jest w postaci gotowych zestawów do samodzielnego montażu, z czym poradzi sobie bez problemu każdy średnio utalentowany majsterkowicz. Składają się po prostu z szeregu ponumerowanych części, które łączy się ze sobą według dołączonej instrukcji. Najważniejsze dla przyszłych użytkowników jest również to, że na ich postawienie nie potrzeba zazwyczaj żadnego odrębnego zezwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, aby ten fakt zgłosić w Urzędzie Miasta lub Gminy, pod który podlegamy, dołączając do takiego wniosku:

  • dokument poświadczający prawo do użytkowania gruntu, na którym będzie postawiony;
  • mapę zagospodarowania terenu z zaznaczoną lokalizacją garażu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą z dnia 28 czerwca 2015 roku, takie ułatwienie dotyczy wyłącznie garaży o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych, liczonej po zewnętrznym obrysie ścian budynku. Czasami trzeba się też podporządkować miejscowym planom zagospodarowania terenu, określającymi np. kąt nachylenia dachu, a kiedy urząd w ciągu 30 dni nie zgłosi zastrzeżeń, to można przystąpić do stawiania blaszaka. Mamy na to, aż 3 lata, ale zdecydowanie lepiej jest ukończyć pracę przed zimą i zabezpieczyć nasze auto przed skutkami mrozów i silnych opadów deszczu lub śniegu.

Garaż blaszany – materiały decydujące o jego jakości

Popularność garaży blaszanych rośnie z roku na rok i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, na co wpływ ma przede wszystkim  ich solidność oraz trwałość, wynikająca z rodzajów materiałów użytych do produkcji. Szkielet konstrukcji stanowią zazwyczaj wytrzymałe profile robione najczęściej z wysokogatunkowej, odpornej na korozję stali lub w droższych modelach z lżejszego, ale równie wytrzymałego aluminium. Taki skręcany szkielet nadaje wymaganą sztywność i odporność na silne porywy wiatru, lecz wymaga właściwego zamocowania do przygotowanego wcześniej podłoża. Garaże blaszane można co prawda postawić na każdym wyrównanym kawałku gruntu, ale lepiej odizolować metalowe elementy od wilgoci i wypoziomować powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem byłaby betonowa wylewka, solidny fundament, ale równie dobrze sprawdzi się wyłożenie miejsca betonowymi płytami.

Pokrycie ścian blaszanego garażu stanowi, jak sama nazwa wskazuje blacha, także stalowa lub aluminiowa, mocowana do szkieletu za pomocą wkrętów, ocynkowana lub pokryta warstwą izolacji akrylowej. Już samo to dobrze chroni przed korozją, ale nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby ściany pomalować specjalną akrylową farbą na dowolnie wybrany kolor, dopasowując je do kolorystyki elewacji domu czy innych elementów wyposażenia znajdujących się w ogrodzie. Kupując garaż, mamy możliwość wybrania sposobu jego wykończenia, rodzaju konstrukcji dachu, płaskiego lub spadzistego oraz wszystkich pozostałych dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak okna, wpuszczające do wnętrza dzienne światło, czy rodzaju drzwi, otwieranych na tradycyjnie na boki lub uchylnych. Ściany mogą również być ocieplone, a sam budynek wyposażony w system ogrzewania, dzięki czemu unikniemy problemów z zapłonem auta w miesiącach zimowych.

Garaże blaszane – nie tylko do przechowywania samochodu

Liczne i co najważniejsze niepodważalne zalety garaży blaszanych sprawiają, że coraz częściej używamy ich nie tylko jako miejsce parkowania samochodu i mają również inne, nawet bardzo nietypowe zastosowania. Ze względu na praktyczność, szybkość i łatwość budowy są coraz powszechniej stawiane np. na działkach, gdzie z powodzeniem zastępują ogrodowe altany, szczególnie gdy są wyposażone we wspomniane oszklenia. Taki garaż wykorzystamy też jako podręczny budynek gospodarczy, miejsce do przechowywania narzędzi czy po prostu zbędnych rzeczy, na które nie mamy miejsca w domu. Doskonale sprawdzają się na budowach, używane zamiast kontenerów, jako szatnia dla pracowników, a decydując się na większy model, można pokusić się o prowadzenie w nim działalności gospodarczej. Kiedy zamontujemy w nim przeszklone witryny, solidne drzwi zabezpieczone przed włamaniem i wydajny system ogrzewania, to świetnie nadają się na mały osiedlowy sklepik, kiosk czy punkt usługowy, warsztat szewski lub ślusarski.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.