Błędy podczas remontu – jak ich nie popełniać i nie utrudniać sobie pracy
Remont domu, czy nawet niewielkiego mieszkania w bloku, to prawdziwe wyzwanie, któremu wiele osób niestety nie jest w stanie sprostać. Nie da się jednak ukryć, że każde lokum już po kilku latach nie wygląda tak, jak na początku i coraz bardziej widać na nim ślady zużycia. Ściany zaczynają wymagać odmalowania albo zmiany pożółkłych, pociemniałych tapet, a podłodze przydałoby się porządne cyklinowanie i lakierowanie. Wieloletnia eksploatacja odbija się też na stanie łazienki czy kuchni, gdzie najczęściej decydujemy się na zmianę płytek ceramicznych, armatury, wanny lub prysznica oraz mebli.
Już ta krótka lista koniecznych modyfikacji pokazuje, z jakim dużym zadaniem logistycznym przyjdzie nam się zmierzyć i jak dokładnie trzeba będzie wszystko zaplanować, co jest absolutnie niezbędne przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy. Dotyczy to nie tylko ich kolejności, ale i zakupu wszystkich niezbędnych materiałów, czy wynajęcia odpowiednich fachowców, bo zazwyczaj nie jesteśmy w stanie przeprowadzić prac we własnym zakresie. Dzięki temu nie grożą nam najczęściej popełniane błędy podczas remontu i wielu z nich z pewnością uda się uniknąć.
Spis Treści
- 1 Zaczynamy remont i zaczynają się problemy
- 2 Najczęściej popełniane błędy podczas remontu
- 2.1 1. Brak samego planu i kosztorysu
- 2.2 2. Kupowanie zbyt małych ilości materiałów
- 2.3 3. Przecenianie swoich umiejętności
- 2.4 4. Wybór niewłaściwej firmy remontowej
- 2.5 5. Wnętrza niespójne pod względem stylistycznym i kolorystycznym
- 2.6 6. Niewłaściwa kolejność wykonania prac
- 2.7 7. Źle rozplanowana instalacja elektryczna
- 2.8 8. Dobór mebli i innych części wyposażenia bez wcześniejszej aranżacji
Zaczynamy remont i zaczynają się problemy
Kiedy już podjęliśmy decyzję, że remontujemy nasz dom lub mieszkanie, należy usiąść, wziąć kartkę lub grubszy zeszyt i zacząć naradę ze wszystkimi domownikami. Nie można ich stawiać przed faktem dokonanym i samemu wybierać farby, kafelki czy inne elementy wyposażenia, jakie chcemy wymienić. Każdy z nich ma z pewnością swoje marzenia i upodobania, które warto uwzględnić, sporządzając plan remontu, co pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Zapytajmy, jakie kolory ścian chcą domownicy, jakie mają wymagania co do mebli, sposobu wykończenia podłóg, czy wolą wannę, czy prysznic w łazience. Po kilku burzliwych dyskusjach z pewnością uda się osiągnąć porozumienie i będzie można przystąpić do dalszej pracy. Każdemu z domowników można również wyznaczyć pewne obowiązki, nawet najmłodszym, takie jak posprzątanie i spakowanie swoich rzeczy w kartony zabezpieczające je przed zniszczeniem.
Najczęściej popełniane błędy podczas remontu
Skoro ustalenia i dyskusje z domownikami mamy już za sobą, nadszedł czas na faktycznie zaplanowanie przebiegu wszystkich niezbędnych prac, dzięki czemu remont możemy zakończyć w miarę szybko i bezproblemowo. Podstawowym warunkiem, aby stało się to możliwe, jest uniknięcie wielu poważnych błędów, które w większości przypadków można wcześniej przewidzieć, a najczęściej popełniane to:
1. Brak samego planu i kosztorysu
Jeszcze raz podkreślamy konieczność sporządzenia dokładnego planu, niezbędnego do przeprowadzenia prac, najlepiej rozpisanego krok po kroku na poszczególne pomieszczenia. Nie można przecież zaczynać tapetowania czy malowania bez uprzedniego przygotowania powierzchni ścian i sufitów. Równie istotną rzeczą, której również nie wolno pominąć, jest wcześniejsze przygotowanie kosztorysu, ustalenie wysokości budżetu, jaki możemy przeznaczyć na remont, wliczając w niego zarówno zakup materiałów, jak i wynajęcia ekipy remontowej.
W tym momencie wiele osób popełnia kolejny istotny błąd, jakim jest nieoszacowanie kosztów. Doświadczenie mówi, że tak naprawdę nigdy nie da się ich precyzyjnie wyliczyć i trzymać się tylko tej z góry określonej kwoty. Zawsze mogą „wyskoczyć” jakieś nieprzewidziane wydatki, dlatego warto sporządzić arkusz kalkulacyjny, w którym wpisujemy cenę każdego potrzebnego nam produktu, oczywiście po jej sprawdzeniu w sklepie, czy na stronie internetowej, a do końcowej sumy doliczyć co najmniej 10, a najlepiej nawet 20 procent. Na liście muszą się również znaleźć ceny usług, jakie ustaliliśmy i zapisaliśmy w umowie z fachowcem.
2. Kupowanie zbyt małych ilości materiałów
Przygotowując się do remontu, musimy także wiedzieć, jaka ilość materiałów będzie nam potrzebna. Stosunkowo łatwo jest wyliczyć np. ile litrów farby, musimy kupić, obliczając to z powierzchni ścian i sufitów, a podobnie jest w przypadku płytek ceramicznych, glazury czy terakoty na podłogę. Te obliczenia to jednak tylko wskazówka, materiałów nigdy nie wolno kupować na tzw. styk, trzeba przecież liczyć się z ewentualnymi poprawkami, czy uszkodzonymi kafelkami lub panelami w paczce.
Może kupowanie podwójnej ilości jest przesadą, ale dwa opakowania więcej płytek czy dodatkowe wiaderko farby zawsze warto mieć pod ręką. Oszczędzi nam to czasu jeżdżenia po sklepach i marketach budowlanych, nie warto również kupować końcówek danego rodzaju materiału, bo jeśli go zabraknie, to możemy mieć problem z jego dostaniem i narażamy się na podwójne koszty zakupu nowego.
3. Przecenianie swoich umiejętności
Większość z nas uważa, że z czymś tak „prozaicznym” jak remont, jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, lecz zazwyczaj rzeczywistość szybko weryfikuje nasze umiejętności w tej dziedzinie. O ile pomalowanie ściany nie powinno nastręczać zbyt dużych trudności, to jej przygotowanie do malowania już tak. Powiedzmy sobie szczerze, że ogólnie pojęta „budowlanka” i „wykończeniówka” wymaga nabycia skomplikowanej wiedzy i dużego doświadczenia zawodowego, zanim będziemy mogli uznać się za fachowca. Dlatego lepiej od razu zaplanować w budżecie skorzystanie z usług sprawdzonej i godnej zaufania firmy, która szybko i sprawnie wykona wszystkie prace.
4. Wybór niewłaściwej firmy remontowej
Przeglądając ogłoszenia, najczęściej w Internecie, znajdziemy tak dużo firm czy osób prywatnych oferujących usługi ogólnobudowlane i remontowe, że nie wiadomo, której warto zaufać. Jeśli mamy być szczerzy, Internet nie jest najlepszym miejscem, gdzie powinno się szukać fachowców. Lepiej zdać się w tej kwestii na opinie znajomych lub rodziny, którzy już korzystali z takich usług, a dodatkowo możemy zobaczyć efekty ich pracy i sprawdzić, czy taka jakość nam odpowiada. Dobrze jest, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zebrać kilka ofert, porównać ceny wykonania poszczególnych usług i wybrać najbardziej nam odpowiadającą.
Inne aspekty, na jakie należy bezwzględnie zwrócić uwagę, wybierając firmę do przeprowadzenia remontu, to:
- fachowe doradztwo co do najlepszych rozwiązań wartych zastosowania w naszym domu, dotyczących zarówno wykonania prac, jak i wyboru najwyższej jakości materiałów, które bez uszczerbku przetrwają długie lata intensywnego użytkowania;
- doświadczenie, poparte nie tylko czasem działalności na rynku, lecz przede wszystkim referencjami zadowolonych klientów;
- wszechstronność, czyli nie tylko wąska specjalizacja np. w kładzeniu paneli na podłodze, ale możliwość wykonania kompleksowego remontu, wszystkich rodzajów usług, elektrycznych, hydraulicznych, malarskich. Dzięki temu uda się obniżyć łączne koszty remontu i nie trzeba będzie korzystać z pomocy wielu firm;
- gotowość do podpisania umowy, w której zostanie wyszczególniony zakres wszystkich prac, łącznie z cenami i terminami ich wykonania. Dobra firma daje również ustawową gwarancję, którą mając umowę, można bez problemu egzekwować bez konieczności odwoływania się do sądu lub rzecznika praw konsumenta;
- łatwy kontakt z szefem firmy lub inną osobą odpowiedzialną za kierowanie ekipą przeprowadzającą remont. Godny zaufania wykonawca powinien też dysponować stałą grupą pracowników, a jeśli codziennie przysyła nam do pracy kogoś innego, to z jego usług lepiej jest zrezygnować.
Szukając wykonawców remontu, nie warto kierować się tylko ceną i nie zawsze wysokie koszty oznaczają równie wysoką jakość wykonania usług. Godny zaufania fachowiec nie będzie też chciał od nas zaliczki, jednocześnie dokładnie rozliczając się z kosztów zakupionych materiałów, przedstawiając wszystkie rachunki, faktury czy paragony.
5. Wnętrza niespójne pod względem stylistycznym i kolorystycznym
Czasy, kiedy dom lub mieszkanie remontowało się, korzystając tylko z tego, co akurat było dostępne w sklepach, nie zwracając uwagi na to, aby stanowiło jedną kompozycyjną całość, na szczęście już minęły. W tej chwili równie ważną kwestią, jak jakość materiałów, jest ich estetyka nadająca wnętrzom elegancji i przede wszystkim klasy. Nie należy dobierać elementów wyposażenia w sposób przypadkowy, lepiej trzymać się jednego określonego i wcześniej wybranego stylu np. skandynawskiego lub zyskującego coraz większą popularność nowojorskiego.
Dotyczy to również kolorystyki ścian, która tak samo bywa przypadkowa. Kuchnię malujemy na biało, jeden pokój na niebiesko, drugi na czerwono i wszystko to razi w oczy od pierwszego spojrzenia. Dobierając kolory farb, trzeba trzymać się kilku sprawdzonych zasad, mówiących, że:
- jasne kolory powiększają optycznie wnętrze, a ciemne je pomniejszają;
- pomieszczenia dobrze oświetlone światłem dziennym można malować na kolory chłodniejsze, a w słabiej doświetlonych lepsze będą barwy cieplejsze;
- kolorystykę ścian należy dopasować do pozostałych elementów wyposażenia, mebli, zasłon, dywanów, a nawet koloru podłogi. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, zawsze możemy zdecydować się na biel pasującą absolutnie do wszystkiego;
- kolory mają istotny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne, zieleń i błękit działają uspokajająco, a czerwienie, żółcie i pomarańcze energetyzująco.
6. Niewłaściwa kolejność wykonania prac
Jest to najlepszy sposób, aby remont stał się prawdziwą drogą przez mękę i trwał całymi miesiącami. Kolejność wykonania prac to podstawa, żelazna zasada, której bezwzględnie należy się trzymać, a zalecana przez fachowców to:
- prace instalacyjne, czyli wymiana rur instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej wymagająca kucia ścian;
- prace „mokre”, czyli usunięcie wszystkich starych tynków oraz powłok malarskich, a następnie kładzenie gładzi albo płyt gipsowo-kartonowych, przygotowanie w ten sposób powierzchni ścian i sufitów do malowania;
- remont łazienki oraz kuchni, kładzenie w nich nowej glazury i terakoty;
- wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, również powodująca spory bałagan;
- prace wykończeniowe, malowanie ścian oraz sufitów;
- kładzenie podłóg, drewnianych albo popularnych paneli podłogowych;
- prace montażowe, podłączenie lamp, zamontowanie wszystkich gniazdek elektrycznych, montaż mebli kuchennych w wersji do zabudowy, montaż armatury w łazience i kuchni.
7. Źle rozplanowana instalacja elektryczna
O ile w przypadku planowania przebiegu instalacji wodnej nie popełniamy zazwyczaj błędów, montując krany czy prysznic we właściwych miejscach, to instalacja elektryczna może sprawić nam nieco więcej problemów. Najpoważniejszym jest niewłaściwe rozmieszczenie wyłączników światła, nierzadko w trudno dostępnych miejscach i zbyt mała ilość, tak samo źle rozmieszczonych, gniazd wtykowych. Zmusza to nas do użycia przedłużaczy lub podłączania zbyt wielu urządzeń do jednego gniazda, powodujących nadmierne obciążenie całej instalacji.
Innym, tak samo często popełnianym błędem, jest montaż przewodów poniżej, a nie powyżej biegnących w ścianie rur wodnych, a skutki zalania instalacji elektrycznej łatwo sobie wyobrazić. Wiele osób zostawia też odsłonięte przewody, zwłaszcza na suficie, gdzie przecież można łatwo je schować pod sufitem podwieszanym, dzięki czemu nie trzeba będzie żmudnie wykuwać w nim rowków, szpachlować ich i wygładzać.
8. Dobór mebli i innych części wyposażenia bez wcześniejszej aranżacji
Jest to bardzo często pomijana kwestia, lecz także istotna, gdy razem z remontem decydujemy się na wymianę mebli w całym mieszkaniu. Ich wybór również nie powinien być dziełem przypadku, lepiej wcześniej zrobić aranżację każdego pomieszczenia, a zwłaszcza dokładne pomiary sprawdzające, czy zmieszczą się w nich kanapy i fotele, które nam się spodobały. Ich rozmiary zdecydowanie powinny być dobrane do wielkości pomieszczenia, warto zadbać też o ich kolorystykę, tak, aby tworzyły wspomnianą spójną całość ze ścianami czy kolorem podłóg.
Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór mebli kuchennych, nie kierując się jedynie ich wyglądem. O wiele ważniejsza jest funkcjonalność i pojemność, pozwalające na bezproblemowe korzystanie i zmieszczenie całego kuchennego wyposażenia, którego na pewno jest niemało. Dobrze rozplanowaną kuchnię łatwiej też utrzymamy w czystości, a wszystko, czego w danym momencie potrzebujemy do gotowania, zawsze będzie pod ręką.
49 lat, copywriter, który w miarę bezproblemowo przeszedł w życiu niejeden remont. Mimo że wiele prac budowlanych leży poza moim zasięgiem, to lubię zdobywać nową wiedzę z tej pasjonującej dziedziny i dzielić się nią z innymi. Mam nadzieję, że to, o czym piszę, okaże się przydatne i pozwoli pomóc w budowie domu Waszych marzeń, a wszelkie remonty nie będą Wam już straszne.
Według mnie chyba najważniejszą rzeczą jest zachowanie dodatkowego budżetu, bo ZAWSZE, ale to ZAWSZE zdarzy się sytuacja, w której będzie potrzeba zakupu czegoś dodatkowego albo czegoś zabraknie i niefajnie byłoby zostać zostać z przysłowiową ręką w nocniku 😀